Szkoła Promująca Zdrowie

Celem Szkoły Promującej Zdrowie jest propagowanie zdrowego stylu życia społeczności szkolnej i lokalnej. Nasza szkoła od wielu lat promuje zasady zdrowego stylu życia i podejmuje liczne działania z zakresu edukacji zdrowotnej prowadzone w ramach zajęć lekcyjnych i pozalekcyjnych. Obecnie ubiegamy się o krajowy Certyfikat Szkoły Promującej Zdrowie
Od września bieżącego roku nasze gimnazjum przeprowadziło wiele ciekawych akcji. Skomentujemy te, które miały miejsce do końca 2012 roku.

Magia Chleba”

W październiku 2012 roku  już po raz trzeci  przystąpiliśmy do realizacji ogólnopolskiej kampanii „Tydzień chleba na zakwasie w szkole”. Jej celem jest zwrócenie uwagi na jakość chleba, jego walory odżywcze  i zasady zdrowego odżywiania się. Tegoroczną edycję „Tygodnia  chleba na zakwasie” gimnazjaliści obchodzili pod hasłem „Magia chleba”. 23 października na uroczystość podsumowującą kampanię przybyli  zaproszeni goście -  przedstawiciele lokalnych władz samorządowych i delegacje z zaprzyjaźnionych szkół. Gimnazjaliści przygotowali piękny wystrój sali, przedstawiający wnętrze wiejskiej chaty i tradycyjne narzędzia służące wypiekowi chleba. W prezentacji multimedialnej ukazali wielomiesięczny trud rolnika związany z powstaniem chleba. Atrakcją imprezy była recytacja poezji i wykonanie na skrzypcach utworów muzycznych.

„Promocja zdrowia pracowników w szkołach promujących zdrowie”

Głównym celem projektu jest zainicjowanie w wybranych Szkołach Promujących  Zdrowie działań w zakresie promocji zdrowia pracowników. W naszej szkole odbyła się konferencja poświęcona temu tematowi. Konferencję zainaugurował występ uczennic Gimnazjum nr 2, które zaprezentowały dwa utwory muzyczne. W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele społeczności szkolnych (nauczycieli oraz pracowników niepedagogicznych) z sześciu szkół  naszego województwa. Podczas konferencji podsumowano dotychczasowe działania dotyczące promocji zdrowia wśród pracowników, wymieniono również doświadczenia z zakresu realizacji podjętych zadań. Uczestnicy konferencji mieli możliwość obejrzenia wystawy dotyczącej zdrowego odżywiania się. Każdy z przybyłych gości otrzymał zdrowy, ciemny chleb z ziarnami, przygotowany specjalnie   na tę okazję przez jedną z naszych  lokalnych piekarni „Bułkę z masłem”.

III Marsz Życia i Nadziei

Działdowskie Stowarzyszenie „Amazonki” zaprosiło nas do wzięcia udziału w III Marszu Życia i Nadziei. Wspólnie z członkami SK Caritas wzięliśmy udział w przemarszu ulicami miasta w ramach kampanii walki z rakiem piersi. Wzięliśmy udział w konkursie na hasło o walce z rakiem piersi oraz wspólnie z nauczycielem plastyki Janem Walaskiem wykonaliśmy instalację na korytarzu szkolnym pod hasłem „Bądź pierwsza w badaniu piersi”. Solidaryzując się z Amazonkami tego dnia wpięliśmy różowe kokardki. Dla wszystkich pań pracujących w naszej szkole oraz matek biorących udział w spotkaniach z rodzicami przygotowaliśmy różowe wstążeczki i ulotkę zachęcającą do samobadania piersi pt. ”Pomóż sobie” .

„Rzuć palenie”

15 listopada 2012r. członkowie PCK brali udział w przemarszu ulicami miasta w ramach ogólnopolskiej akcji „Rzuć palenie razem z nami”- przygotowano plakaty i ulotki zachęcające do rzucania palenia. Na terenie szkoły rozwieszone zostały ulotki związane z tematyką antynikotynową oraz plakaty informujące, że szkoła jest strefą wolną od tytoniu . Uczniowie przeprowadzili także sondę wśród rodziców naszej szkoły na temat palenia tytoniu i wpływie biernego palenia na dzieci. Wyniki sondy zostały przekazane PSSE w Działdowie.

 

Akcja pod hasłem „Jak unikać marnowania jedzenia”

Apel dotyczący szanowania żywności, podczas którego uczniowie prezentowali hasła, wierszyki, piosenki związane z tematem

2 Komentarzy

 • monika123
  11 stycznia 2013 - 12:21 | Permalink

  Witajcie!

  Jestem pod dużym wrażeniem tego wpisu. To był bardzo dobry pomysł podsumować te wszystkie wydarzenia, a zdjęcia dodatkowo pomagają wyobrazić sobie jak to wyglądało. Nie miałam pojęcia o Szkołach Promujących Zdrowie. Uważam, że to świetna inicjatywa i macie z czego być dumni! Brawo! Tym bardziej, że widać z jaką starannością przygotowywaliście wszystkie te akcje. Trzymam kciuki za Certyfikat!
  A czy w tym roku również zamierzacie promować zdrowie? Możecie śmiało zamieścić jakieś artykuły, prace na temat zdrowego żywienia na blogu.

  Pozdrawiam serdecznie,
  Monika, CEO.

  • 11 stycznia 2013 - 12:45 | Permalink

   Dziękujemy za tak pozytywny komentarz do naszych działań. W naszej szkole od kilku lat podejmowane są akcje związane ze zdrowym stylem życia, dlatego zdecydowaliśmy się ubiegać o krajowy certyfikat. W tym roku też mamy zaplanowanych wiele działań i skorzystamy z okazji upowszechniania ich na blogu. Pozdrawiam – w imieniu „blogowiczek” – opiekun Elżbieta Zakrzewska

 • Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


  *

  Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

  CommentLuv badge
  css.php