Styczeń ważnym miesiącem dla Działdowa

Jako, że nastał styczeń, jest to idealny moment, aby napisać o tym, dlaczego ten miesiąc jest ważny dla naszego miasta. Na początku swego istnienia Działdowo stanowiło osadę zamieszkałą przez pruskich Sasinów. Gdy na początku XIV wieku pojawili się tu Krzyżacy, zaczęli budować zamek warowny. Wokół niego rozrastała się osada, która 14 sierpnia 1344 roku otrzymała prawa miejskie. Jako miasto przygraniczne między Prusami a ziemiami Królestwa Polskiego ciągle narażone były na walki z obu stron. Wkrótce stało się ważnym ośrodkiem niemiecko-polskiego szlaku handlowego prowadzącego od Warszawy do ziem mazurskich i pomorskich. W 1871 jako część Królestwa Prus miasto weszło w skład zjednoczonych Niemiec. Po  latach przynależności do państwa niemieckiego na mocy postanowień Traktatu Wersalskiego z 1919 roku Działdowo zostało przyłączone do Polski. W dniu 17 stycznia 1920 roku ostatni pruscy żołnierze opuścili miasto, a 18 stycznia nastąpiło uroczyste przejęcie Działdowa przez władze polskie. Od tego dnia rozpoczął się pierwszy okres przynależności ziemi działdowskiej do Polski. Z włączonej do Polski ziemi działdowskiej utworzono powiat, który należał do województwa pomorskiego, a do 1938 r. –warszawskiego.

Pocztówki z  przedwojennego Działdowa ( ze zbiorów pana F. Skibickiego )

Kolejną ważną dla Działdowa styczniową datą jest 18 stycznia 1945 r. czyli wyzwolenie miasta spod okupacji niemieckiej. Dnia 14 stycznia 1945 roku rozpoczęło się natarcie II Frontu Białoruskiego. Na kierunku Działdowa nacierała 48 Armia Polowa dowodzona przez generała lejtnanta N. Gusiewa. W wyniku tej operacji w nocy z 17 na 18 stycznia 1945 roku do Działdowa wkroczył 29 Korpus Pancerny wchodzący w skład 48 Armii Polowej. W wyniku tych działań Działdowo zostało wyzwolone spod okupacji niemieckiej.

Poniższe pocztówki również ze zbiorów p. F. Skibickiego ukazują Działdowo podczas II wojny światowej

( dworzec )

( opracowała Julia )

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

CommentLuv badge
css.php