Media i My

Już od świąt pani Zakrzewska ( nasz nauczyciel prowadzący ) „męczy” nas, abyśmy wypowiedziały się na temat tygodniowego planu medialnego. Zrobiłyśmy tzw. przymiarkę i oto co każdej z nas wyszło.

Karolina

Telewizję oglądam około 3 godzin w tygodniu, chciałabym więcej, ale dużo czasu poświęcam na naukę. Oglądam wybrane seriale, które są dla mnie źródłem rozrywki i filmy przyrodnicze, ponieważ interesuje mnie świat zwierząt.

 Radia słucham podczas wykonywania innych czynności – np. w czasie jazdy autobusem samochodem – wtedy towarzyszy mi muzyka. Nie mam ulubionych audycji, słucham raczej z przypadku. Zwykle jest to stacja RMF FM.

 Z czasopism wybieram te o modzie i gwiazdach – „Bravo”, „Bravo Girl”. Czytam je dość dokładnie – nie tylko przeglądam! Dostarczają mi rozrywki. Kupuję jedno, dwa na miesiąc. Chciałabym więcej, ale brak możliwości – szkoda, że biblioteka jest też słabo wyposażona, wtedy można by korzystać częściej.

Nie korzystam często z intenetu, ale zaspokaja on moje potrzeby. Używam portali społecznościowych: facebook, twitter w celu kontaktu ze znajomymi oraz z wikipedii jako pomocy w pracach domowych.

Hania

W telewizji najczęściej wybieram programy dla rozrywki. Zajmuje mi to około 3 godz. w tygodniu i raczej telewizja spełnia moje oczekiwania. Mój ulubiony program to „Prawda czy fałsz- pogromcy mitów”.

 W dużym stopniu moje oczekiwania spełnia radio, którego słucham codziennie. Zwykle są to audycje w Trójce, które poruszają różne ciekawe tematy oraz dobra muzyka.

 Czasopisma i gazety nie spełniają moich oczekiwań i dlatego czytam więcej książek.

 Chyba jestem mało medialna, bo rzadko korzystam z internetu i nie mam ulubionych stron i serwisów.

Julia

Telewizja spełnia moje oczekiwania w dużym stopniu, ponieważ wybieram z niej programy dokumentalne, przyrodnicze i rozrywkowe – około 4 godzin tygodniowo. Jestem krytycznie nastawiona do programów typu „Trudne sprawy”, „Rozmowy w toku”, ponieważ według mnie nie wnoszą one nic ciekawego. Gorzej – nie są ani inteligentne, ani interesujące.

 Rzadko czytam gazety i czasopisma – czasami lokalne. Szukam w nich ciekawych wydarzeń z mojej okolicy. Radia nie słucham wcale.

Na internet poświęcam około 2 godzin tygodniowo i to źródło spełnia moje oczekiwania w dużym stopniu. Szukam tam wszystkich nowości na interesujące mnie tematy.

Moje oczekiwania spełniają programy i teksty dokumentalne, z których można się czegoś nowego dowiedzieć. Dlatego zwykle nie czytam, ani nie oglądam przypadkowych programów i tekstów, wybieram, to co mnie interesuje.

W mediach szukam głównie informacji i rozrywki. Czasami też korzystam z nich dla „zabicia czasu”. W najbliższym tygodniu zamierzam więcej korzystać z internetu niż z telewizji. Media pomagają mi między innymi w przygotowaniu się do lekcji. Np. zamierzam teraz szukać w internecie materiałów na temat zamku krzyżackiego w Olsztynku.

Ola

Moje oczekiwania spełniają wszystkie media, ponieważ wybieram te programy, które mnie interesują. W radiu słucham tylko muzyki,  czasami  wiadomości bieżących. Jeśli chodzi o programy telewizyjne, to niezbyt często je oglądam. Chciałabym aby było mniej reklam i więcej programów dotyczących różnych dziedzin wiedzy. W mediach szukam informacji o tym, co się obecnie dzieje w kraju i na świecie. Jest to dla mnie również pewne źródło rozrywki . Media pomagają mi w odrabianiu prac domowych, ponieważ w np. wiadomościach lub audycjach na jakiś ciekawy temat możemy usłyszeć informacje, które później nam się przydadzą w szkole. Coraz częściej do odrabiania lekcji korzystam z komputera. Na korzystanie z mediów poświęcam ok. 7-8 godz. tygodniowo. Lubię wywiady ze znanymi osobami. Najbardziej interesujące dla mnie są audycje muzyczne. Gazety, które czytam najczęściej to prasa lokalna. Moim zdaniem najwiarygodniejszą stroną internetową jest Wikipedia, ponieważ mogę czerpać z niej informacje z różnych dziedzin. Szczególnie ważne w tym tygodniu będą dla mnie informacje o Piotrze Czajkowskim. Będę szukać informacji na ten temat także ze stron muzycznych, na których artykuły są opracowane przez jedną osobę, a nie kilka, które wymieniają swoje opinie w komentarzach. Takie strony są dla mnie niewiarygodne. Moi koledzy polecają mi korzystanie z  Internetu, gdyż jest tam dużo informacji i nie trzeba ich długo szukać. Rodzice i nauczyciele są za tym abyśmy szukali informacji w książkach, encyklopediach i atlasach.

Weronika

Środki masowego przekazu w większości mnie satysfakcjonują. Telewizji nie oglądam zbyt dużo, ale kiedy jednak to się zdarza, nie oglądam jakiejś opery mydlanej tylko wybieram to, co mnie ciekawi, a co za tym idzie uczy, ponieważ lubię programy popularnonaukowe. Jeśli chodzi o radio, to  go po prostu nie słucham, a jeśli mi się to zdarza, to bardzo rzadko.  Czasopisma czytam raczej dla zabicia czasu, najczęściej wybieram  rubrykę z humorem lub kulinariami czy też czasami z bardzo bzdurnymi listami czytelników ( dla rozrywki ). Czas przy czytaniu gazet chciałabym spędzać bardziej konstruktywnie. Internet to największa skarbnica wiedzy, ale niestety  korzystam z niego nie tylko w celach czysto naukowych ( spisywanie pracy domowej z internetu nie jest celem naukowym ). Zazwyczaj, gdy siadam przed komputerem z zamiarem poszukania potrzebnych mi materiałów do lekcji,  najpierw otwieram w przeglądarce wiele kart i przeglądam swoje ulubione strony, które nie należą do bardzo rozwijających, a dopiero później tę jedną z informacjami, które są mi potrzebne np. na biologię. I wtedy niestety zamiast korzystać z komputera 15- 20 minut zajmuje mi to  1-2godziny. Jest tutaj nad czym popracować.

 Nie podoba mi się do końca mój plan  wykorzystania mediów, dlatego podjęłam w tym celu drastyczne kroki. Moim pierwszym i najbardziej wymagającym samodyscypliny postanowieniem jest Miesiąc Bez Internetu. Przez następne 30 dni nie będę korzystała z dobrodziejstw, jakie daje mi internet. Będę go wykorzystywała w sytuacjach ekstremalnych, takich jak przysyłanie materiałów dla p. Zakrzewskiej. Dzięki temu uwolnię się z spod władzy pożeraczy czasu takich jak facebook, youtube czy allegro, a także może w końcu docenię internet za jego inne dobre strony.

Nadia

Korzystam z wszystkich mediów, tzn. telewizji, radia, Internetu, raczej nie czytam czasopism. W telewizji oglądam ulubione seriale i programy rozrywkowe- około 10 godzin tygodniowo. Słucham muzyki w internetowym radiu- ok. pół godziny dziennie i to mnie całkowicie zadawala. Z Internetu korzystam około 4 godzin tygodniowo i spełnia to moje oczekiwania. Zwykle wybieram, to co jest mi potrzebne jako pomoc do szkoły albo dla rozrywki. Korzystam z Wikipedii, portali społecznościowych, poczty, translatora, gier, zaglądam na Besty i lubię sklepy internetowe.

Wydaje mi się, że nie zawsze rozsądnie korzystam z mediów. Zbyt dużo czasu zajmuje mi telewizja, wolałabym oglądać programy, które mnie rozwijają, a nie seriale. Postaram się zmienić mój tygodniowy plan medialny, aby programy z których korzystam wnosiły coś nowego i mogłabym to wykorzystać praktycznie. Myślę, że na komputer, telewizję wystarczy mi 1 godzina dziennie.

Jeden komentarz

 • monika123
  17 stycznia 2013 - 11:09 | Permalink

  Witajcie Drogie Autorki,

  bardzo się cieszę, że udało Wam się napisać jakie uzyskałyście efekty w Waszym tygodniowym planie medialnym. Mam nadzieję, że to zadanie było dla Was ciekawe. Muszę przyznać, że jestem pod wrażeniem tego co napisałyście, ponieważ niemal wszystkie media służą Wam przede wszystkim do czerpania wiedzy. To świetnie! jednak myślę, że każdy z nas ma prawo do chwili zapomnienia i relaksu, nie ma się czego wstydzić – inaczej byśmy zwariowali! Także nie należy krępować się tego, że czasem siadamy przed telewizor oglądając coś nie do końca ambitnego. Trzeba jednak być krytycznym i świadomym tego, kiedy jest czas na relaks, a kiedy na naukę. Czy spodziewałyście się takich rezultatów tego zadania? Zdawałyście sobie sprawę z tego ile czasu poświęcacie poszczególnym mediom?
  Mam nadzieję, że to zadanie pomoże Wam w zmianie Waszych dotychczasowych przyzwyczajeń, na takie które będą Was w pełni satysfakcjonowały :)

  Pozdrawiam Was serdecznie,
  Monika, CEO.

 • Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


  *

  Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

  CommentLuv badge
  css.php