Różne oblicza dziennikarstwa

Wydaje się nam, że po obejrzeniu i wysłuchaniu wypowiedzi dziennikarzy na filmikach z cyklu „Różne oblicza dziennikarstwa” bardziej świadomie odbieramy wszystko to, co związane jest ze dziennikarstwem. Najbardziej podobała nam się wypowiedź Mariusza Szczygła, który w prosty i dowcipny sposób zwrócił uwagę, na to co jest ważne w dziennikarstwie. Świetny cytat: „Pisanie? To nie takie proste ludziom czas zajmować”.

Karolina

Niełatwo być reporterem, ale jakie ciekawe jest jego życie! Wielu spotkanych ludzi, sytuacji, przeżyć. Tylko czy umiałabym to odpowiednio opisać. Muszę znaleźć jakiś reportaż Jacka Hugo Badera.

TruSkaWa

Podczas oglądania materiałów na MAMTV zwróciłam uwagę na rolę mediów i edukacji medialnej. Media są wszędzie. Dlatego powinniśmy być do nich przystosowani i przyzwyczajeni do ich odbioru. Autor zwraca uwagę na zjawisko plagiatu, które jest obecnie często spotykane.   W prasie lub na portalach plotkarskich są artykuły „ściągnięte” z różnych źródeł. Należy weryfikować informacje, które zamieszczamy, sprawdzać je. Nie wolno przeceniać roli Internetu, warto umieć słuchać ludzi i czerpać od nich.

Nadia

W wypowiedziach z filmików MAMTV szczególnie zainteresowały mnie informacje na temat roli dziennikarza w zmieniających się mediach. Obecnie jego funkcja jest coraz trudniejsza, ponieważ szybko zachodzą zmiany, które rejestruje Internet i dziennikarze żyją pod dużą presją konkurencji ze strony tego źródła. Dobrym dziennikarzom będzie coraz trudniej przeciwstawić się naciskowi rynku, swoich szefów i pełnić swoją funkcję zgodnie z własnym sumieniem – czyli podawać pewne, sprawdzone, obiektywne informacje.

Julia

Słuchając wypowiedzi Mariusza Szczygła zwróciłam uwagę na jego wskazówki dotyczące konstruowania reportażu. Wydaje mi się, że napisać dobry reportaż jest bardzo trudno. Najpierw należy znaleźć ciekawy temat – co wcale nie jest proste. Poza tym trzeba przeprowadzić selekcję materiału, aby znalazły się w nim tylko ważne wydarzenia. W reportażu powinien być element zaskoczenia, napięcia, aby zainteresować czytelnika – najlepiej na początku i na końcu. Może kiedyś spróbuję coś takiego skomponować.

Na pozalekcyjnych zajęciach  dziennikarskich z nagraniami z cyklu „MAMTV różne oblicza dziennikarstwa” zapoznali się także uczniowie z klas I Swoimi spostrzeżeniami i wnioskami wypływającymi z obejrzanych filmików wymieniali się na kolejnych zajęciach. Stwierdzili, że informacje zdobyte tą drogą przydadzą się im przy redagowaniu kolejnych numerów szkolnego pisma „GimŻycie”.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Jeden komentarz

 • Kasia, CEO
  22 lutego 2013 - 15:28 | Permalink

  Witajcie,

  cieszę się, że skorzystaliście z materiałów filmowych MAMTV i że dzielicie się z nami waszymi spostrzeżeniami. Prawda, ile cennych rzeczy można się nauczyć i dowiedzieć od dziennikarzy praktyków?
  Sporo piszecie o reportażu – to rzeczywiście trudna sztuka, jakiś czas temu w CEO prowadziliśmy program o reportażach – Literacki atlas Polski. Reportaże – na stronie tego programu znajdziecie ciekawe materiały, teksty, fotokasty: http://www.ceo.org.pl/pl/reportaze. Polecam!

  Dzięki za waszą aktywność na blogu – inni mogą się od was dużo nauczyć!

  kasia, ceo

 • Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


  *

  Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

  CommentLuv badge
  css.php