Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego

21 lutego na całym świecie obchodzony jest Dzień Języka Ojczystego. W związku z obchodami tego święta nasza szkoła od kilku lat organizuje konkurs Mistrz Języka Polskiego. Wówczas odwiedzają nas uczniowie z całego powiatu, którzy przeszli eliminacje w swoich szkołach. W tym roku test pisali nie tylko gimnazjaliści, a także licealiści i uczniowie szkoły podstawowej. Łącznie w hali gimnazjum zebrało się 49 uczniów, którzy od godziny 10.00 zmagali się z zamkniętymi zadaniami testu, na które mieli 45 minut. Po oddaniu testów uczestnicy mieli chwilę dla siebie, a później mogli obejrzeć przygotowaną dla nich część artystyczną. Następnie uczniów podzielono na kilkuosobowe grupy, i odbyły się warsztaty. podczas  których rozwiązywali przygotowane dla nich quizy i „łamańce językowe”. Myślę, że uczestnicy dobrze się bawili, a przy tym poznawali nasz trudny polski język. Na osłodę młodzież mogła poczęstować się soczkiem, drożdżówką i cukierkami. Jednak najbardziej wyczekiwanym momentem było ogłoszenie wyników i rozdanie nagród. Po ponad godzinnym sprawdzaniu testów komisja poinformowała o wynikach. W każdej z trzech kategorii wiekowych wyłoniono troje laureatów. Otrzymali oni cenne pióra i długopisy firmy Parker ufundowane przez Burmistrza Dziadowa i Starostę naszego powiatu. Patronat nad tą imprezą objął Warmińsko- Mazurski Kurator Oświaty.

Oprócz zorganizowania konkursu zajęliśmy się także naszymi młodszymi kolegami z przedszkola. Przygotowaliśmy dla nich łatwe gry i zabawy językowe, aby oni również znali poprawną polszczyznę. Czytaliśmy im bajki Juliana Tuwima, któremu został poświęcony rok 2013. Dzieci świetnie się bawiły. Na koniec otrzymały od nas drobne upominki za zaangażowanie i zainteresowanie tym, co dla nich przygotowaliśmy.

Pomyśleliśmy także o dorosłych i nawiązując do  kampanii społecznej  „Język urzędowy przyjazny obywatelom” przeprowadziliśmy akcję związaną z poprawną polszczyzną  w wybranych urzędach miasta Działdowa ( Starostwie Powiatowym, Urzędzie Miasta, Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej, Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej i Miejskiej Bibliotece Publicznej). Wcześniej przygotowaliśmy   broszurkę „10 problemów języka urzędowego” oraz miniprzewodniki: „Polszczyzna urzędowa: poprawność, komunikatywność, kultura wypowiedzi – ortografia i interpunkcja”. Wśród urzędników przeprowadzony został  quiz-  zabawa zawierający  kilka pytań, które odnosiły  się do zagadnień omawianych w ww. broszurach. Pracownicy urzędów chętnie wzięli udział w zabawie i rozwiązali test.  Wszyscy uczestnicy otrzymali podziękowania, a osoby które najlepiej rozwiązały zdania – dyplomy.

Za rok na pewno możemy spodziewać się  podobnego typu imprez, gdyż dbanie o język polski i jego pielęgnowanie jest naszym wspólnym obowiązkiem. :)

Nadia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

CommentLuv badge
css.php