MÓWIMY STOP LIKWIDACJI SZKOLNYCH BIBLIOTEK

 

Przez ostatni miesiąc pojawiło się dużo informacji na temat projektu Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji o likwidacji bibliotek szkolnych. Poniżej chciałabym przedstawić moją opinię na ten temat.

Nie bójmy się sprzeciwiać i bronić swoich bibliotek. Może zlikwidujemy szkolne biblioteki??- Pomysł na miarę XXI w. Moim zdaniem, każda szkoła powinna mieć swoją bibliotekę!!!

Poczułam zażenowanie czytając plakat o likwidacji bibliotek.  Jakim prawem można bez powodu likwidować szkolne biblioteki??? Jestem zaskoczona tym pomysłem. Moim zdaniem młodzież powinna mieć dostęp do biblioteki w swojej szkole. Mam nadzieję, że uda się ochronić biblioteki. Przedstawię kilka argumentów, którymi chcę udowodnić , iż ten pomysł nie jest „trafny”.

Zacznę od tego, że biblioteka jest miejscem, w którym można się wyciszyć. W szkołach jest mnóstwo uczniów. W czasie przerw tworzy się straszny harmider. Osoby, które po trudnym teście lub ciężkim dniu, chcą się uspokoić i odprężyć, udają się do biblioteki, gdzie mogą odpocząć.

Drugim argumentem jest fakt, że nie wszyscy uczniowie mogą od razu po lekcjach wrócić do domu. Takie osoby najczęściej mieszkają daleko i muszą czekać na autobus lub rodziców. Ten wolny czas mogą poświęcić na przyjście do biblioteki i przeczytanie jakiejś książki, czasopisma lub skorzystać z komputera. Ktoś może powiedzieć, że są jeszcze świetlice szkolne. Zgadzam się z tym, ale.. świetlice są głównie w szkołach podstawowych, a co z uczniami gimnazjów i szkół średnich. Gdzie mają spędzić czas między lekcjami lub czekając na zajęcia dodatkowe, skąd mają wziąć książki, skoro nie będzie bibliotek? A co się stanie jeśli padnie pomysł o likwidacji świetlic w tych szkołach, gdzie jeszcze istnieją?

Po trzecie  podstawa programowa zakłada znajomość ustalonego kanonu lektur. Żeby przeczytać lekturę,  trzeba ją najpierw wypożyczyć. Skąd? Do tej pory książki, które były lekturami wypożyczało się z biblioteki szkolnej. Skąd je wziąć, skoro nie jej nie będzie? Z biblioteki miejskiej? Wątpię, aby była w niej wystarczająca ilość książek. Poza tym nie wszyscy mają czas, aby tak często pojawiać się w miejskiej bibliotece. Szkolną mają na miejscu, co zapewnia im możliwość wypożyczenia potrzebnej książki w każdej chwili. W szkolnej bibliotece bibliotekarz łatwiej może dopilnować, aby czytelnik oddał książkę na czas, ponieważ ma stały kontakt z uczniami. W bibliotekach miejskich podobno też tego pilnują ale wysyłając zawiadomienia. Jest to już dłuższa i bardziej kłopotliwa droga, a poza tym wiąże się z opłatami finansowymi.

Nie wszystkich uczniów jest stać na zakup książek lub czasopism. W bibliotece szkolnej zawsze jest do nich dostęp. Zawsze można przyjść i je poczytać. Nie wszyscy uczniowie mają w domu Internet. Mogą z niego skorzystać w bibliotece. Są w niej komputery z łączem internetowym. Wolno  użyć ich jako pomoc w odrobieniu pracy domowej bądź do zrobienia jakiejś prezentacji. Używamy ich, gdy chcemy coś szybko sprawdzić. W każdą przerwę w naszej bibliotece są uczniowie korzystający z nich.

I na koniec bardzo ważny argument, który świadczy, że  likwidacją bibliotek jest złym pomysłem -  utrata pracy  przez wiele wspaniałych osób, oddanych swej pracy dla których, to co robią, to prawdziwa pasja  .

Pracownicy bibliotek zwykle bardzo angażują się w życie szkoły. Rozwijają nasze zainteresowania i dają nam szansę na osiągnięcie sukcesów na miarę naszych możliwości. Organizują zajęcia pozalekcyjne np. Dyskusyjny Klub Książki, na którym poznajemy interesujące książki i dyskutujemy o nich. Bibliotekarze wymyślają dla nas różne konkursy, za które jesteśmy nagradzani. Realizują z nami projekty edukacyjne, przygotowują imprezy czytelnicze, pomagają w prowadzeniu gazetki szkolnej. W bibliotece spędzamy dużo czasu, nawet nie mając konkretnego celu, ponieważ jest tu przyjazna atmosfera i możemy spędzić czas na miłych rozmowach.

Mam nadzieję, że tymi argumentami dałam do zrozumienia, że biblioteki szkolne są nam potrzebne i nie wolno ich likwidować

Ola

Przerwy w naszej szkolnej bibliotece

Dyskusyjny Klub Książki

Spotkanie z pisarką Małgorzatą Gutowską Adamczyk

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

CommentLuv badge
css.php