Sztuka współczesna a piękno.

To moja druga próba zmierzenia się z felietonem.

Coraz częściej mianem „sztuka współczesna” określa się dzieła, przedmioty i utwory, które nie mają ze sztuką nic wspólnego. Jest to zjawisko dosyć niepokojące. Dziura w ścianie stworzona przez artystę w akcie twórczym jest uznawana za dzieło sztuki, podczas gdy zwykła dziura w ścianie to wandalizm. W jednym z muzeów krytycy zachwycali się intrygującą konstrukcją z rur i desek, gdy w ochach i achach przeszkodził im dyrektor muzeum, przepraszając, że nie udało im się posprzątać po pracach remontowych na czas. Co to znaczy? Czy ludzie nie potrafią odróżnić piękna od zwykłych, prozaicznych przedmiotów? Doszukują się w nich dzieła na siłę, by pokazać, jacy są „wrażliwi” i „ekscentryczni”? A może z braku czasu na obcowanie z prawdziwą sztuką?

Brak wrażliwości obserwuję szczególnie u młodych ludzi. Większość zamiast szukać, poznawać- zadowala się masową kulturą, łatwą, przyjemną i niewymagającą wysiłku umysłowego. Poezja jest im obca, za to doskonale wiedzą, jakiego wzrostu jest ich ulubiona piosenkarka, lub co lubi jeść ich idol. W teatrze lub filharmonii bywają na wycieczkach szkolnych. Mogą powiedzieć „nie rusza mnie to”, warto jednak zadać sobie pytanie, czy znam to, co mnie „nie rusza”, czy po prostu z góry to założyłem.

Odnoszę wrażenie, że piękno jest dziś zjawiskiem niepożądanym, że społeczeństwo jest pochłonięte codziennością, nie znajdując czasu na sztukę i kulturę. Tymczasem w ciągłym zabieganiu warto czasem znaleźć chwilę spektakl w teatrze, przeczytanie wiersza lub książki, albo choćby wyjściem do kina. Jest to ( przynajmniej dla mnie) forma miłego odreagowania od szarości i rutyny, jaką zwykle raczy nas życie. I oczywiście uczta dla duszy.

Duszę się miewa/ nikt nie ma jej bez przerwy/ i na zawsze/ – Wisława Szymborska, Trochę o duszy

Ania

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

CommentLuv badge
css.php