SZUKAMY WSPÓLNYCH KORZENI. UCZNIOWIE GIM. NR 2 W DZIAŁDOWIE NA WYMIANIE ZAGRANICZNEJ

Co łączy Litwę i Polskę? Na pewno wspólna historia, położenie geograficzne, obyczaje i niektóre tradycje. Aby się o tym przekonać dziesięcioro naszych kolegów wraz z opiekunami udało się na Litwę, gdzie wspólnie z młodzieżą z zaprzyjaźnionego Saules Gimnazjia w Utenie realizowano projekt o wspólnych korzeniach obu krajów. Na początku gimnazjaliści zwiedzili kilka wiosek etnograficznych, gdzie zapoznali się z ich unikalną architekturą i mogli podziwiać piękno krajobrazu. Była to również okazja, aby zauważyć, że folklor litewski i polski niewiele się różnią. Młodzież wzięła udział w zajęciach ukazujących, jak wyglądała nauka w szkole w dawnych wiekach oraz uczestniczyła w obrzędach związanych z wypiekiem chleba. Bardzo ciekawe okazały się warsztaty artystyczne, polegające na projektowaniu wycinanek regionalnych, robieniu świec oraz wytwarzaniu naczyń ceramicznych. Realizatorzy projektu mieli również możliwość zapoznania się z historycznymi zabytkami Litwy, które mają także związek z historią naszego kraju. Uczniowie zwiedzili Wilno oraz zespół pałacowy w Rakiszkach. Wspólnym przedsięwzięciem młodzieży obu krajów było mini przedstawienie ukazujące miłość Barbary Radziwiłłówny pochodzącej z magnackiego rodu litewskiego i polskiego króla Zygmunta Augusta. Atmosfera  spotkania uczniów obu gimnazjów i wspólne działania pozwoliła na nawiązanie bliższych relacji między uczestnikami projektu. Wymiana zagraniczna to wspaniały sposób na kształcenie nowych umiejętności u uczniów, zdobywanie nowych doświadczeń i doskonalenie sprawności posługiwania się językiem obcym.

Zabytkowa wieś litewska

                                                                                                                                               Chwila rekreacji nad jeziorem

                                                                          Zespół pałacowy w Rakiszkach

 

Lekcja pieczenia chleba

 

 

 

 

Dzień w Wilnie – przed pomnikiem Mickiewicza

Jeden komentarz

 • Sz. P. Jakub Półgęsek
  9 czerwca 2013 - 17:36 | Permalink

  Jestem pod wrażeniem! Wpis zabiera dech w piersiach!!! Super, super i jeszcze raz super!!! Wpis na 6+, tylko szkoda, że nie ma takiej oceny ,więc 6 :)

 • Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


  *

  Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

  CommentLuv badge
  css.php