Śladami bohaterów „Kamieni na szaniec” Aleksandra Kamińskiego

21 marca uczniowie Gimnazjum nr 2 im. Królowej Jadwigi w Działdowie udali się do Warszawy, aby obejrzeć film „Kamienie na szaniec” w reżyserii Roberta Glińskiego.

Oto relacja uczestników wycieczki.

Zanim poszliśmy do kina, wzięliśmy udział w „spacerze” po Warszawie. Razem z przewodnikiem odwiedziliśmy miejsca związane z życiem bohaterów „Kamieni na szaniec” i ich działalnością konspiracyjną. Rozpoczęliśmy zwiedzanie od alei Szucha. Tam, w Muzeum Walki i Męczeństwa, doświadczyliśmy niesamowitych przeżyć, oglądając autentyczne, zachowane w nienaruszonym stanie od czasów wojny miejsca. Później zobaczyliśmy m.in. pomnik Kopernika, z którego Alek odkręcił niemiecką tablicę, Arsenał, który był świadkiem akcji odbicia Rudego. Obejrzeliśmy Muranów, dzielnicę wybudowaną na gruzach getta. Następnie udaliśmy się na Pawiak, a wycieczkę zakończyliśmy na Powązkach – odwiedzając groby walczących o niepodległość Polski w czasie II wojny światowej. W czasie przejazdu przez Warszawę dowiedzieliśmy się też wielu ciekawych informacji, niezwiązanych bezpośrednio z książką Kamińskiego, ale niezwykle ważnych.

Sama wycieczka była bardzo interesująca i z pewnością pomogła w odbiorze filmu.”

Uważam, że nasza wycieczka była bardzo wartościowa, ponieważ zdobyliśmy wiele informacji na temat II wojny światowej. Mogliśmy bezpośrednio zobaczyć miejsca przedstawione w książce Aleksandra Kamińskiego. Film, który obejrzeliśmy w kinie, nie zwierał wszystkich informacji przedstawionych w książce, ale mimo to bardzo mi się podobał.”

Czas spędzony na wycieczce nie był zmarnowany. Obejrzeliśmy wiele zabytków związanych z okresem II wojny światowej. Film „Kamienie na szaniec”, chociaż skrytykowany przez wiele środowisk, podobał mi się i zachęcił do przeczytania książki”.

Wycieczkę do Warszawy mogę zaliczyć do udanych. Była bardzo refleksyjna, pozwalała przenieść się do strasznych czasów II wojny światowej. Dopiero teraz doceniam, że żyję tu i teraz i nie muszę się martwić, bo jestem bezpieczna.”

164

165

168

Jeden komentarz

 • Włącz się!
  2 kwietnia 2014 - 15:46 | Permalink

  Czytaliście wcześniej książkę? Co wolicie, książkę czy film? I dlaczego?

  Anula
  CEO

 • Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


  *

  Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

  CommentLuv badge
  css.php