Wakacje!!!!!!

Życzymy wszystkim udanych i niezapomnianych wakacji!

 

wakacje2

YouTube Preview Image

Wycieczka do Warszawy :)

11 czerwca 2015 r. wspólnie z naszymi  kolegami z  klas szóstych, piątych i czwartych  uczestniczyliśmy   w wycieczce do Warszawy. Program wycieczki był bardzo atrakcyjny.

Pierwszym punktem naszego wyjazdu były Łazienki Królewskie. Bardzo spodobał nam się m.in. Pomnik Fryderyka Chopina, Pałac na Wodzie oraz Teatr na Wyspie.

1434012150492    1434011757509

1434011391738

Następnie udaliśmy się pod Belweder i Pałac Prezydencki.

1434018659273

Kolejnym punktem naszej wycieczki było Stare Miasto. Tu zwiedziliśmy Zamek Królewski. Byliśmy pod dużym wrażeniem tego wspaniałego budynku  i jego historii.  Na rynku zobaczyliśmy Kolumnę Zygmunta i pomnik Syrenki, którą dobrze znamy z polskich legend.  Przewodnik przedstawił nam między innymi historią barbakanu oraz Pomnika Małego Powstańca, który upamiętnia najmłodszych uczestników powstania warszawskiego.

1434025953740

Zmęczeni, ale spragnieni kolejnych wrażeń udaliśmy się na plac Zamkowy, skąd po krótkim odpoczynku poszliśmy na plac Marszałka Józefa Piłsudskiego, gdzie znajduje się Grób Nieznanego Żołnierza – symboliczna mogiła upamiętniająca bezimiennych żołnierzy poległych w obronie ojczyzny.

1434037676746

Następnie wjechaliśmy na taras widokowy Pałacu Kultury i Nauki, aby raz jeszcze – tym razem spod chmur, spojrzeć na Warszawę.

Ostatnim punktem programu był przejazd warszawskim  metrem i zwiedzanie Stadionu Narodowego – niezwykle ważnego dla uczestników wycieczki obiektu, gdyż wśród jej uczestników było wielu kibiców piłki nożnej. Gdy weszliśmy na trybuny i wspięliśmy się na sam ich szczyt, z góry podziwialiśmy ogrom tego obiektu. Naprawdę, robi wrażenie!

 

Jak obchodziliśmy „Noc Bibliotek” :)

31 maja 2015 roku w naszej szkole odbyła się  wieczorno-nocna impreza propagująca  pierwszą ogólnopolską kampanię „Noc Bibliotek”.

Bohaterami naszego wieczoru byli Hans Christian Andersen i Jan Brzechwa. Nocne czytanie rozpoczęło się od prezentacji multimedialnej dotyczącej życia i twórczości Hansa Christiana Andersena.

W dobry humor wprowadziły nas zabawne wierszyki Jana Brzechwy czytane zarówno przez rodziców, nauczycieli jaki i uczniów.

image5987    image5991

Ten wieczór był wyjątkowy. Pokazał nam, że książki z dzieciństwa mogą budzić wiele emocji, a wspólne czytanie dostarcza wiele zabawy.

image1796

 

Szkolny Festiwal „Szkoły z Klasą 2.0″

plakat I

http://www.calapolskaczytadzieciom.pl/xiv-

Szkolny Festiwal odbył się w naszej szkole  2 czerwca 2014r i był połączony  z akademią inaugurującą „Ogólnopolski Tydzień Czytania”, oraz ogólnopolską kampanią „Noc Bibliotek”.

Festiwal rozpoczął się akademią inagurującą „Ogólnopolski Tydzień Czytania”, do wspólnego czytania zostali zaproszeni  wyjątkowi goście – pan Artur Osiński buski poeta i pracownik Publicznej Biblioteki w Busku- Zdroju oraz pani Monika Sułek – przewodnicząca Rady Rodziców ZSP w Wiślicy.

Goście, którzy odwiedzili naszą szkołę zaprezentowali nam swoje ulubione wiersze Jana Brzechwy.  Dodatkowo  Pan Artur przeczytał nam dwa wiersze, które związane są z Wiślicą. Wszystkim bardzo spodobał się wiersz „Lody u pana Bałagi”.

Całą uroczystość uświetnił występ szkolnej grupy teatralnej oraz występy koła tanecznego „Pulsik”.

Druga cześć festiwalu rozpoczęła się po południu od prezentacji prezentacji multimedialnej dotyczącej życia i twórczości Hansa Christiana Andersena. Kolejnym elementem było wieczorne czytanie, gdzie zarówno czytali wiersze znanych poetów uczniowie uczestniczący w festiwalu , jak i widzowie, którzy z wielkim entuzjazmem angażowali się we współne działania.

Na koniec festiwalu podsumowaliśmy cały rok naszych działań:

- spotkanie otwierajace, poczatki programu  w naszej szkole,

- TIK na Targach,

- Targi 2.0,

- Kodeks 2.0,

- realizacja ścieżek zadaniowych,

- blog uczniowski, zdobyte odznaki.

 

indeks   Pan Artur Osiński

image5984

Nasza grupa teatralna świetnie przedstwiła „inną wersję” Czerwonego Kapturka.

image5988   image5969

image5965    Dziewczynki z „Pulsika”były świetne :)

 

Nasza kolejna „odwrócona lekcja”

Tym razem na naszej lekcji zapoznawaliśmy się z legendami zwiazanymi z Wiślicą i na ich podstawie  tworzyliśmy komiksy w programie ToonDoo.

A oto efekty naszej pracy:

cool-cartoon-8941806Autorki: Kinga i Ola

cool-cartoon-8941846 Autorzy: Wojtek i Kuba

cool-cartoon-8943942Autorzy: Daniel i Gabrysia

imagesA to my podczas tworzenia komiksów:

DSCF2074    DSCF2076

DSCF2077   DSCF2081

DSCF2082   DSCF2083

Innowacja pedagogiczna „Jestem przewodnikiem po najbliższej okolicy”

Wycieczka do Pińczowa

gimbus_anim

Pierwszym punktem naszej wycieczki była synagoga stara, która została wybudowana w latach 1594-1609 i jest jedną z najstarszych synagog zachowanych w Polsce.

DSCN2463

Pani przewodnik zapoznał nas z historią  Żydów w Pińczowie. Dowiedzieliśmy się, że  w XVIII w.  Pińczów był  jednym z ważniejszych ośrodków żydowskich w Małopolsce.  W 1939 r. w Pińczowie mieszkało 3500 Żydów,  niestety ich  los był przesądzony, ponieważ w październiku 1942 r.  Niemcy deportowali 3000 Żydów do obozu zagłady w Treblińce.

Wczasie hitlerowskiej okupacji synagoga została zamieniona w garaże, następnie przez kilkadziesiąt lat służyła jako magazyn nawozów sztucznych i materiałów budowlanych. Gruntowny remont budynku i konserwacja polichromii zakońono w 2002 r.

W mur otaczający budynek wmurowano macewy pochodzące z nieistniejących już pińczowskich cmentarzy żydowskich.

DSCN2456   DSCN2460

DSCN2459  Macewy zrobiły na nas duże wrażenie.

Następnie przeszliśmy pod dawny zespół klasztorny oo. paulinów. Pani przewodnik poinformowała nas, że opactwo w Pińczowie założył w 1449 kardynał Zbigniew Oleśnicki wraz z swym bratem Janem Głowaczem.

DSCN2467

Obok klasztoru znajduje się kamienica zwana Drukarnią Ariańską.

DSCN2477

Kolejnym punktem naszej wycieczki był Kościół św. Jana Apostoła i Ewangelisty, który  zbudowano w latach 1642-1655, z wykorzystaniem murów kościoła gotyckiego z poł. XV w.

Wszystkim spodobało się przejście z budynku klasztornego do kościoła i to, że z jednego końca można usłyszeć, co mówi  osoba po drugiej stronie przejścia.

DSCN2488

Obok kościoła znajduje się Muzeum Regionalne, którego zbiory   dokumentują tradycję, historię i kulturę Ponidzia od czasów najdawniejszych po współczesne.

Na skwerze przed muzeum stoi pomnik Adolfa Dygasińskiego – polskiego pisarza, publicysty, pedagoga i wiodącego przedstawiciela naturalizmu w literaturze polskiej. Dowiedzieliśy się, ze pisarz urodził się w pobliskich Niegosławicach, początkowo kształcił się w Pińczowie, a potem w Wyższej Szkole Realnej w Kielcach.

DSCN2489

Po zwiedzeniu starej częsci Pińczowa zwanej Mirowem udaliśmy się na Górę św. Anny, gdzie zanjduje się  przepiekna kaplica   autorstwa  Santi Gucciego, który prawdopodobnie ją projektował. Kapliczka powstała w 1600 r. Jej fundatorem był Zygmunt Myszkowski.

DSCN2500

Droga wiodła wśród pięknych mniszków pospolitych, klonów i grabów.

DSCN2504   DSCN2518

Z Góry św. Anny podziwialismy piękne widoki na Pińczów, a dzieki lornetkom moglismy ujrzeć najdalsze zakątki tego urokliwego miejsca.

DSCN2513   DSCN2502

DSCN2512   DSCN2510

DSCN2503    DSCN2522

DSCN2507    DSCN2515

DSCN2526

Ostatnim punktem naszej wycieczki był Rezerwat „Skowronno”, który jest położony w niezwykle malowniczym miejscu – na północnym krańcu Garbu Pińczowskiego, wzniesionego ponad 50 metrów ponad dolinę Nidy. Głównym przedmiotem  ochrony tego miejsca są fragmenty muraw stepowych.  Rezerwat Skowronno leży w granicach Nadnidziańskiego Parku Krajobrazowego, Specjalnego Obszaru Ochrony Ostoja Nidziańska oraz w bezpośrednim sąsiedztwie Obszaru Specjalnej Ochrony Natura 2000 Dolina Nidy.

DSCN2528   DSCN2535

DSCN2534   DSCN2532

DSCN2530

Wycieczka była świetna dowiedzieliśmy się, że Pińczów to miasteczko wielokulturowe i bardzo urokliwe.

 

Nasi koledzy w Domu Malarek w Zalipiu

7 maja 2015r. nasi koledzy z  klasy Ic, IIa i IIb wraz ze swoimi wychowawczyniami  wybrali się na wycieczkę do Zalipia, aby  wziąć udział w warsztatach plastycznych.

Na początku panie malarki pokazały naszym kolegom jak wygląda ich praca.

IMG_8727

Następnie rozpoczęły się zajęcia plastyczne. Nasi koledzy mieli nie lada zadanie, ponieważ musieli samodzielnie  wykonać dla siebie pędzelek z brzosowego patyczka, a nastepnie skomponować kwiatowy rysunek przy użyciu trzech „nietypowych” farb stosowanych sto lat temu przez pierwsze zalipiańskie malarki, czyli wapna, sadzy i gliny.

IMG_8737   IMG_8734

IMG_8763  IMG_8775

IMG_8764

Dzięki temu zadaniu nasi koledzy odkryli, że przy pomocy zwykłego patyczka i „nietypowych” farb można stworzyć piękne rysunki.

Ostatnim zadaniem dla naszych małych kolegów było namalowanie kwiatowych wzoróww na drewnianej łyżce.

IMG_8810  IMG_8815

 

Akcja Czytamy III: Z kamerą wśród czytelników

Adrea_R_Flickr_CC-BY-NC-ND-2.0

Z dużą radością podjęliśmy wyzwanie w kolejnej akcji Szkoły z klasą 2.0 i choć nie było łatwo, to udało  nam się nakręcić dwa  filmiki. To nasz debiut reżyserski, więc prsimy o wyrozumiałość w ocenie ewentualnych niedorubek :)

 

 

Innowacja pedagogiczna „Jestem przewodnikiem po najbliższej okolicy”

Wycieczka do Nowego Korczyna, Opatowca i Czarków

 

Road Trip Kids

Dziś pojechaliśmy na wycieczkę do Nowego Korczyna, Opatowca i Czarków. Pierwszym punktem naszej wyprawy był  Nowy Korczyn. Na rynku miasteczka spotkaliśmy się z panią Ligią Płonką, przewodniczką z Punktu Informacji Turystycznej w Nowym Korczynie.

DSCN2353     DSCN2352

 

Następnie przeszliśmy pod budynek dawnej Akademii z XVI wieku tzw. Dom Długosza. Tu dowiedzieliśmy się wielu ciekawych rzeczy m.in takiej, że Jan Długosz miał jedenastu braci, którzy tak jak on mieli na imię Jan.

DSCN2361

 

Spacerując uliczkami Nowego Korczyna zawędrowaliśmy pod budynek dawnej Synagogi, która została wybudowana w roku 1659 na mocy przywileju króla Polski Jana II Kazimierza. Pani przewodnik pokazywała nam ciekawe motywy roślinne i zwierzęce, które pozostały po zniszczeniach z czasów II wojny światowej.

DSCN2370   DSCN2374

DSCN2376   DSCN2378

 

Następnie udaliśmy się do kościoła św. Stanisława Biskupa.  Naszą uwagę przykuł fragment śmigła, który wystawał z jednej ze ścian. Nasza przewodniczka wyjaśniła nam, że jest to fragment śmigła samolotu rosyjskiego, zestrzelonego przez Niemców w 1945 roku. W samolocie, który spadł na dzwonnicę znajdowały się ładunki wybuchowe. Szczęśliwie nie były uzbrojone w zapalniki, dzięki czemu nie wybuchły, a kościół ocalał.Fragment śmigła wmurowany został powyżej okna z prawej strony frontowej ściany kościoła, aby zachować pamięć o tym niezwykłym zdarzeniu.

Kolejnym punktem naszej wyprawy był stary cmentarz z I połowy XIX wieku nazwany rosyjskim lub ruskim, ponieważ  grzebano tu carskich żołnierzy i urzędników.

DSCN2390  DSCN2391

Obok cmentarnej kaplicy rośnie drzewo cierniowe,przywiezione z ogrodu botanicznego w Krakowie przez L. Królikowskiego, dziedzica majątku w pobliskich Grotnikach. Jest to takie samo drzewo, z którego miała być uwita korona cierniowa Chrystusa.

Następnie wyruszyliśmy w stronę źródełka św. Kingi. Pani przewodnik opowiedziała nam o nim bardzo ciekawą legendę, według której Kinga miała przemyć tą wodą oczy chorego dziecka, które natychmiast wyzdrowiało. Od tej pory woda z tej studzienki uważana jest za cudowną.

DSCN2395  DSCN2402

Po zwiedzeniu Nowego Korczyna pojechaliśmy do Opatowca, gdzie znajduje się  pomnik Józefa Piłsudskiego.

DSCN2408  DSCN2413

Ostatnim punktem naszej wycieczki były Czarkowy. Tu nasz kolega Kuba zapoznał nas z historią tego miejsca i pomnikiem, który się tu znajduje. Okazało się, że Czarkowy, stały się miejscem chrztu bojowego oddziałów Legionów Piłsudskiego w 1914 roku, a  dowodzone przez Marszałka oddziały stoczyły tu pierwszą, zwycięską potyczkę z Rosjanami.

DSCN2418  DSCN2427

To była bardzo ciekawa wycieczka, którą zapamiętamy na długo.

Autor: Patrycja i Klaudia

Światowy Dzień Książki!

Dziś Światowy Dzień Książki, czyli   coroczne święto organizowane przez UNESCO. Jego celem jest promocja czytelnictwa, edytorstwa i ochrona właściwości intelektualnej. Po raz pierwszy obchodzono go w 1995 roku.

images

Źródło: http://www.polekcjach.com/a/3023/1/SWIATOWY-DZIEN-KSIAZKI

 

W związku z dużym sukcesem Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich, UNESCO postanowiło stworzyć tytuł Światowej Stolicy Książki. Pierwszą stolicą był Madryt. W tym roku Światową Stolicą Książki jest Incheon w Korei Południowej. W przyszłym roku Światową Stolicą Książki będzie Wrocław. Hurra!!!!!!!!! :) :) :)

kidsbooks

Źródło: http://www.planetazorp.com/2014_04_01_archive.html

Tytuł Światowej Stolicy Książki przyznawany jest co roku przez UNESCO dla miasta, które promuje czytelnictwo i książki.

 

css.php