„Noc Filmowa” w MZS 2.

Dnia 24. maja w auli szkolnej miała miejsce „I Noc Filmowa”, która została zorganizowana przez opiekunki zarówno koła filmowego jak i polonistycznego.

Od godziny 18 wszyscy uczestnicy spotkań w ramach koła filmowego mieli okazję obejrzeć kilka ciekawych tytułów filmowych korzystając z udogodnień multimedialnych, w które wyposażona jest nasza szkolna aula.

Filmy wyświetlane na ogromnym ekranie wprost z rzutnika pozwalały na to, aby kilkadziesiąt osób jednocześnie mogło komfortowo oglądać prezentowany tytuł.
Poniżej kilka zdjęć z tego wydarzenia:


Wycieczka do Wrocławia

Dnia 5. kwietnia br. liczna grupa „Cinemaniaków” z koła filmowego przy MZS2 w Bolesławcu wzięła udział w wycieczce do Telewizji Polskiej, której oddział mieści się we Wrocławiu. Mieliśmy również możliwość odwiedzenia wystawy dotyczącej historii radia, mieszczącej się w budynku Radia Wrocław.

Około godziny ósmej wyruszyliśmy pociągiem w kierunku naszego celu wycieczki – Wrocławia. Już podczas podróży wszyscy dyskutowali o tym, co zobaczymy i czego się dowiemy. Widać było zniecierpliwienie na twarzach uczestników, bo każdy pragnął tego, aby ujrzeć całą telewizję „od kuchni”.
Na miejscu zaopiekował się nami pan Piotr Kasprzycki – jeden z redaktorów TVP Wrocław. Oprowadził nas po prowizorycznym Muzeum Telewizji Wrocław.
Przeprowadził nas przez wiele zakątków budynku, który skrywa w sobie masę tajemnic. Zaczynając od perełek typu magnetofon, którym nagrywane zostały wywiady ważnych osobistości na początku XX w. kończąc po najnowocześniejszych urządzeniach służących do emisji programu. Wszyscy z zaciekawieniem słuchali opowieści pana Piotra o początkach telewizji w naszym regionie, a następnie samemu przekonać się o tym, jak doskonale i nowocześnie jest wyposażona obecna wrocławska telewizja.
Dało się zauważyć, że opowieści przewodnika zainteresowały wszystkich uczestników wycieczki, gdyż każdy chciał stanąć bliżej danego eksponatu, zobaczyć ekran, na którym wyświetlany był obecnie nadawany program telewizyjny, móc podejrzeć pracę kilku ludzi, od których zależało to, co akurat setki tysięcy, a nawet miliony osób oglądały w domu z pilotem w dłoni.
Mogliśmy odkryć wszelkiego rodzaju tajniki telewizji, które wbrew pozorom opierają się na starych zasadach fizyki, o których uczymy się nawet w gimnazjum. Zobaczyliśmy, że studio, które widzimy w ekranie telewizora jako potężne pomieszczenie z ogromnym stołem, to tak na prawdę pokój nie większy od sali, w której odbywają się nasze lekcje. Również dowiedzieliśmy się w jaki sposób prezenter, lub prezenterka „Faktów” może patrzyć cały czas w obiektyw kamery i płynnie mówić (a właściwie czytać) tekst pamiętając o wszystkich szczegółach jak nazwiska, daty, nazwy miejscowości.
Po wyjściu z budynku TVP Wrocław udaliśmy się do oddalonej o kilka kroków siedziby Radia Wrocław. Tam również jeden z pracowników udostępnił nam salę, w której mogliśmy zobaczyć eksponaty, które kilkadziesiąt lat temu były wykorzystywane nie w muzeum, a przy codziennej pracy ludzi związanych z radiem. Po krótkim wykładzie przeszliśmy przez kilka zawiłych korytarzy, gdzie weszliśmy do pomieszczenia, w którym jak na dłoni ujrzeliśmy to, co na co dzień słuchamy w radiu. Za szklaną szybą siedziała prezenterka, która zapowiadała różne konkursy i utwory, które odpowiednio przygotowane przez zespół muzyczny odtwarzał realizator audycji.
Gdy główne cele wycieczki zostały spełnione, udaliśmy się w kierunku odrestaurowanego Dworca Głównego we Wrocławiu, który zachwycił niejednego z nas.
Zajmując miejsca w powrotnym pociągu wszyscy komentowali to, co usłyszeli i zobaczyli podczas niecodziennych lekcji odbywających się w ośrodkach telewizji oraz radia.
Uważam, że zorganizowanie takiej wycieczki, to doskonały pomysł opiekunki koła filmowego, dzięki której mogliśmy poznać wiele rzeczy, oraz zintegrować się z grupą kółkowiczów.

Poniżej krótka fotorelacja z wycieczki – wystarczy kliknąć na obrazek.


„Wszystko może się przytrafić”

„Wszystko może się przytrafić” to film dokumentalny Marka Łozińskiego.
Na pierwszym planie widnieje Tomek, sześcioletni chłopiec, który poznaje świat jeżdżąc hulajnogą po parku. Wącha kwiatki, karmi chlebem kaczki i zadaje pytania starszym ludziom odpoczywającym w parku.

Ciekawski Tomek rozmawiając z emerytami porusza swoją wiedzę o świecie. Młodzieniec, dzięki brakom ograniczeń wyobraźni potrafi dostrzec wartość w odpowiedziach mu udzielanych.


„Amator”

Film fabularny nakręcony przez Krzysztofa Kieślowskiego. Wątkiem głównym jest historia Filipa Mosza (Jerzy Stuhr), który kupuje kamerę filmową, aby nakręcić urodziny córki. Przedsiębiorstwo, w którym pracuje daje mu możliwości sfilmowania bankietu z okazji dwudziestopięciolecia istnienia zakładu. Ponieważ jego dzieło odnosi sukces, Filip bez reszty oddaje się kręceniu filmów. Jednak jego życie osobiste ulega rozpadowi.

Opracował:

Bartłomiej Polkowski


Krzysztof Kieślowski

Krzysztof Kieślowski – (ur. 27 czerwca 1941 r. w Warszawie, zm. 13 marca 1996 r. tamże).

Był to polski reżyser, którego poznaliśmy na środowym kółku filmowym. Jego wielką karierę zapoczątkowały filmy dokumentalne („Życiorys”), jak i filmy fabularne. Produkcja jaka zawitała na naszym kółku, to „Dekalog”, czyli zbiór 10 przykazań, w którym artysta przekazuje nam w dorosły sposób swoją interpretację dekalogu. Jako reżyser udzielał się też w nagrywaniu filmów o tematyce społecznej jak i metafizycznej. Pomimo że artysta zostaje porównywalny do m.in. reżysera Ingmara Bergmana, to sam stworzył swój własny styl filmowy.

Reżyser był wielokrotnie nagradzany za swoją twórczość filmową, między innymi Europejską Nagrodą Filmową „Felix”, oraz Złotym Lwem w Wenecji.

Jego styl starali się naśladować różni reżyserowie, tacy jak Tom Tykwer czy Jerzy Stuhr

Opracowanie – Michał Rutyna.


Zaczynamy!

Jesteśmy grupą Cinemaniaków z Gimnazjum Samorządowego nr 1 w Bolesławcu.
Nasze koło zaczęło się kręcić na początku roku szkolnego. Początkowo z dużą nieśmiałością podeszliśmy do tematu. Podpatrywaliśmy poczynania innych, ale obecnie mamy również wiele własnych pomysłów.
Oglądamy, dyskutujemy, tworzymy…
Niebawem pojawią się tutaj nowe wpisy dotyczące naszej działalności, nie zabraknie również naszych prac.
Zapraszamy serdecznie do odwiedzania oraz uważnego śledzenia naszego bloga!

A na fotografii nasz zespół:


Copyright © 1996-2010 CINEMANIACY Z JEDYNKI. All rights reserved.
iDream theme by Templates Next | Powered by WordPress
css.php