Podsumowanie!

Przez ostatnie 5 miesięcy dokładnie obserwowałyśmy życie toczące się w Częstochowie. I chociaż wielu ludzi uważa, że miasto to nie zasługuje na większą uwagę, z całą stanowczością zaprzeczamy temu stwierdzeniu. Bowiem Częstochowa to nie tylko Jasna Góra, a my miałyśmy okazję przekonać się o tym na własnej skórze, przyglądając się kulturalnej odsłonie naszego miasta. Spotkania z takimi ludźmi jak ‚Broda’ czy ‚Em$i’ dowiodły, że mieszka tu mnóstwo kreatywnych oraz utalentowanych osobistości (z Częstochowy pochodzi także Muniek Staszczyk, frontman grupy T. Love).

Ale czy o poziomie ‚kulturalności’ świadczy tylko muzyka? Oczywiście, że nie! Dlatego chętnie odwiedziłyśmy Miejską Galerię Sztuki, znajdującą się przy Al. Najświętszej Maryi Panny. Galeria ta prezentuje niezwykle ciekawe wystawy, najczęściej twórców częstochowskich. Oglądając prace tam umieszczone towarzyszył nam niezwykły zachwyt i podziw dla pomysłowości oraz artystycznego kunsztu autorów.

Jednak Częstochowa to przede wszystkim niezwykła atmosfera. Jak nie wspomnieć o słynnej Alei Frytkowej przy ulicy Piłsudskiego czy licznych, wesołych pielgrzymkach? Nie zapominajmy także o Teatrze im. Adama Mickiewicza, którym zajmuje się dyrektor artystyczny Piotr Machalica. Mówiąc o częstochowskiej kulturze pamiętajmy o organizowanej rokrocznie Alei Gwiazdkowej, która prezentuje tradycyjne polskie wyroby. Wielkim sukcesem są organizowane tu festiwale, takie jak np. Reggae Day.

Przez te kilka miesięcy obserwacji udało nam się zagościć na kilku muzycznych koncertach. Pierwszym z nich był hip-hopowy koncert dwóch braci – Pezeta i Małolata w klubie Enklawa. Dawno nie było tam takiego tłumu, co świadczy o dużym zainteresowaniu częstochowian takimi eventami. Drugim koncertem był koncert Dioxa (HIFI Banda) z producenckim składem The Returners w klubie Rura. Udało nam się nawet wymienić parę zdań z frontmanem grupy HIFI Banda oraz zebrać autografy od całego team’u. Innym wydarzeniem był koncert trash metalowej grupy Acid Drinkers, który odbył się na Placu Biegańskiego. Przyszło naprawdę mnóstwo osób, był to chyba jeden z największych częstochowskich koncertów. To wszystko utwierdza nas w przekonaniu, że najwięksi polscy artyści nie zapominają o takim mieście, jakim jest Częstochowa.

Częstochowa to także centrum życia sportowego. Najbardziej popularnym klubem jest motocyklowy klub – Włókniarz. Klub jest czterokrotnym mistrzem i dwunastokrotnym medalistą drużynowych mistrzostw Polski na żużlu. Drugim ważnym klubem jest RKS Raków – klub piłki nożnej, który przyciąga na swoje mecze tłumy kibiców, nie tylko z Częstochowy. Nie można również zapomnieć o siatkarskim klubie Tytan AZS, który aż sześć razy zdobył mistrzostwo Polski. Oprócz tego istnieje wiele ognisk tanecznych i klubów sztuki walki. A to wszystko powoduje, że miasto często organizuje przeróżne zawody i inne widowiska sportowe, np. Bieg Częstochowski.

Z naszych obserwacji wynika, że Częstochowę jak najbardziej można nazwać Coolturalnym Miastem. Wydarzenia muzyczne, sportowe, regionalne, artystyczne – to wszystko składa się na naszą piękną lokalną kulturę. Jednak w wywiadach przeprowadzonych z naszymi gośćmi – Wojciechem Turbiarzem i Marcinem Grzybem, można dostrzec pewne różnice. Wynika to zapewne z różnicy wieku obu panów. Ten starszy – Wojciech, mówi, że Częstochowa coraz lepiej się rozwija, jeśli chodzi o kulturę. Porównuje dawne czasy, do dzisiejszych, wskazując wyraźne zmiany – na lepsze. Jeśli chodzi o młodszego – Marcina, mówi on, że w Częstochowie nie ma perspektyw dla młodych, utalentowanych ludzi. Wskazuje, że miasto nie pomaga i nie organizuje potrzebnych konkursów, czy przeglądów dla artystów. No cóż, każdy ma na to swój własny punkt widzenia. I właśnie o to nam chodziło. W naszym projekcie chciałyśmy uwzględnić opinie różnych środowisk artystycznych oraz nasze własne pole widzenia. My wydajemy opinię jak najbardziej pozytywną, choć początkowo byłyśmy nastawione do częstochowskiej kultury dość sceptycznie. A więc po obserwacjach, wywiadach, uczestnictwie w przeróżnych wydarzeniach lokalnych, możemy z całą pewnością potwierdzić, iż Częstochowa to Coolturalna Częstochowa.