O naszym schronisku

 

TROCHĘ HISTORII O NASZYM RUDZKIM SHRONISKU I PARĘ WAŻNYCH INFORMACJI:

Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami „FAUNA” powstało w 1994 roku, jako organizacja społeczna o charakterze charytatywnym. Cele statutowe stowarzyszenia stanowi ochrona i opieka nad zwierzętami oraz edukacja humanitarna i ekologiczna.

Priorytet w działalności stowarzyszenia stanowi prowadzenie Społecznego Schroniska dla Zwierząt im. św. Franciszka z Asyżu w Rudzie Śląskiej, które istnieje od 1996 roku. Schronisko, w którym zamieszkuje ponad 400 zwierząt, utrzymuje się głównie dzięki pomocy sponsorów,firm oraz osób prywatnych, wspomagających materialnie naszą działalność. Oprócz swej podstawowej funkcji, którą stanowi bezpośrednia pomoc bezdomnym zwierzakom shronisko prowadzi  również działalność edukacyjną w szkołach i placówkach oświatowych pod hasłem :                       „Odpowiedzialna przyjaźń”.

Stowarzyszenie opiera swoją działalność na społecznej pracy swoich członków oraz wolontariuszy. TOZ „FAUNA” ogarnia zasięgiem swojej działalności nie tylko Rudę Śląską, ale również kilka miast ościennych, służąc pomocą w rozwiązywaniu problemu bezdomności zwierząt oraz prowadząc edukację humanitarną.

TOZ „FAUNA” oraz Schronisko współpracuje z następującymi miastami: Rudą Śląską oraz miastami Powiatu Mikołowskiego.

TOZ „FAUNA” prowadzi również Pogotowie Interwencyjne. Działający w terenie inspektorzy niosą ratunek porzuconym oraz pomoc krzywdzonym, cierpiącym zwierzętom. Pogotowie reaguje na sygnały służb miejskich oraz mieszkańców, dotyczących zwierząt bezdomnych lub niehumanitarnie traktowanych.

 

Informacje zaczerpnęłyśmy ze strony schroniska

O wolontariacie słów kilka…

Ściśle współpracujemy z naszym rudzkim schroniskiem dla zwierząt „Fauna”. Nawet adoptowaliśmy psa Miśka (szkoda,że tylko wirtualnie). I właśnie o wolontariacie w schronisku pisać będziemy.

CZYM JEST WOLONTARIAT???

Wolontariat to systematyczne z pełnym poświęceniem od lat pomaganie schronisku. Wolontariusze swój wolny czas poświęcają oddając całe swe serce potrzebującym zwierzętom. Bez ich pomocy nigdy nie udało by się uratować tak dużej liczby psiaków zestresowanych chorych nie mających szans na adopcję

KILKA INFORMACJI O WOLONTARIACIE:

  • Kilka podstawowych zasad wolontariusza:


-  Wyprowadzają na spacery psy w każdą sobotę i niedziele w godzinach od 10.00 do 14.00.
- Spacer z jednym pieskiem trwa godzinę, zmiana wyprowadzanego zwierzaka na kolejnego, następuje o każdej pełnej godzinie.
- Pierwsze psy wychodzą więc o 10.00, a ostatnie o 13.00.
- W okresie ferii i wakacji można również wyprowadzać je w tygodniu tj. od poniedziałku do piątku, w tych samych godzinach
.

 

  • Kto może zostać wolontariuszem, jakie formalności trzeba spełnić?

- W wolontariacie mogą uczestniczyć tylko osoby pełnoletnie, niepełnoletnie wyłącznie w towarzystwie pełnoletniego opiekuna.
- Osoby pełnoletnie podpisują porozumienie o pracy wolontarystycznej

  • Jak wygląda praca wolontariusza w schronisku?

Praca wolontariuszy-przede wszystkim- polega na wyprowadzaniu psów na spacery. Wyprowadzane zwierzęta to głównie psy duże i silne; z tego względu zapanowanie nad nimi niemożliwe jest przez młodsze dzieci.
Pracownicy schroniska nie są w stanie sprawować opieki nad wolontariuszami oraz pomagać im podczas wyjmowania i wkładania psiaków do kojców oraz podczas samych spacerów.
Wolontariusz musi poradzić sobie sam z wyprowadzanym psem.
Schronisko nie ponosi odpowiedzialności za zachowanie i reakcje zwierząt w trakcie spacerów.

 

ZWIERZAKI W SCHRONISKU FAUNA W RUDZIE ŚLĄSKIEJ

        CZEKAJĄ NA NOWY DOM.

OTO NIEKTÓRE Z NICH:

KOTKA PUNIA

Punia

 

Wiek: 7 lat
Cechy charakteru:
Punia kotka znaleziona w worku. Miała założoną czerwoną obróżkę. Punia ma ok 7 lat jest miłą i sympatyczną kotką. Kocha ludzi akceptuje inne koty.
Status: czeka na adopcję

 Amor Wiek: 1,5 roku
Cechy charakteru:
Amor z dystansem podchodzi do obcych.

To dobry, posłuszny  psiak ale dla ludzi mających czas na ruch i spacery.

Posiada cechy psa myśliwskiego lubi samotne wędrówki dlatego szukamy dla Amora mieszkania, gdzie będzie mógł wychodzić na długie spacery pod okiem nowego właściciela.

Status: czeka na adopcję

Buruś

Buruś

Wiek: 5 lat
Cechy charakteru:
Buruś to mały psiak pozytywnie nastawiony do ludzi. Nie przepada za innymi psami. Chętnie zamieszka w domu z ogrodem.
Status: czeka na adopcję

 

Więcej zwierząt znajdziesz na stronie internetowej shroniska:http://www.fauna.rsl.pl/podstrona.php?s=nasi_podopieczni&id_kat=4

 

 

 

 

 

Witaj, świecie!

Mam na imię Nikola.Wolny czas lubię spędzać patrząc na seriale lub rysując. Moim ulubionym sportem jest pływanie .Mam rodzeństwo siostrę .Ulubionym  przedmiotem w szkole jest matematyka .Najlepsza książka jaka przeczytałam to: Otylka o skrzydłach motylka.

Nazywam się Kinga. Gram w Tenisa ziemnego. Moim ulubione przedmioty to angielski i w-f. Mam siostrę oraz szynszylę Szyszkę, chomika Tośkę oraz rybę.  Chciałabym grać w siatkówkę lub w kosza.

Nazywam się Ania.Bardzo lubię pływać i śpiewać.Moimi ulubionymi przedmiotami są muzyka, w-f i matematyka.Chodzę do szkoły muzycznej i uczę sie grać na perkusji i na ksylofonie.Od następnego roku szkolnego chciałabym trenować piłkę ręczną lub siatkówkę i zapisać sie na kółko aktorskie.