Quo vadis szkoło?

Temat stary jak świat, powracający jak bumerang po maturach, czy innych ważnych egzaminach w szkolnictwie, niemniej ciągle aktualny. Właśnie przez media przetacza się kolejna dyskusja nad kondycją polskiej i nie tylko, szkoły. Tym razem kij w mrowisko włożył prof. Jan Hartman, który w tekście „Czy klasa umarła?” (GW maj 2013) napisał „Szkół nie da się czytaj dalej »

Zło wcielone versus cudowny lek

Amerykańska projektantka gier komputerowych, Jane McGonigal uważa, że granie ma pozytywny wpływ na poziom motywacji i szczęścia u ludzi. W swoich wystąpieniach, książkach i artykułach stara się udowodnić, że pokolenie graczy może uratować świat. (Więcej na ten temat można przeczytać w Wysokich Obcasach 27.04.2013) Jej entuzjazm jest dość naiwny, a wnioski, które wyciąga ze swoich czytaj dalej »

Czy to jeszcze książka?

Jestem wielką zwolenniczką i entuzjastką wykorzystywania TIK w edukacji i w życiu codziennym. Uważam, że rozsądne korzystanie z sieci, komputera, a nawet regularne granie w gry internetowe przynosi więcej pożytku, niż szkody. Multimedia? Czemu nie. E-booki edukacyjne? Jak najbardziej. Ale książki interaktywne? Hm… Książki – prawdziwa tradycyjna proza nie wymaga moim zdaniem dodatkowych fajerwerków. Możliwość czytaj dalej »

TIK na wyższych uczelniach

Kiedy rozmawiamy o TIK w edukacji najczęściej mamy na myśli gimnazjum i szkołę ponadgimnazjalną. Dzięki naszemu programowi umiejscawiamy go również w szkole podstawowej. A jak to wygląda na wyższych uczelniach? Internet z nieograniczonym dostępem do zasobów bibliotek i archiwów jest błogosławieństwem humanistów.  Dr Aleksandra Dziak, asystentka Katedry Dydaktyki Literatury i Języka Polskiego  na KUL pokazuje czytaj dalej »

Zapisy rozporządzenia MEN, a program realizowany przez CEO

Bezsprzecznie głównym bohaterem programu Cyfrowa Szkoła są e-koordynatorzy. Mają najwięcej obowiązków, pracują w niezwykle trudnych warunkach pilotażu, najczęściej za darmo. Dobrze to widzimy, chociaż zwykle niewiele możemy na to poradzić – np. na nadmierne obciążenie e-koordynatorów sprawami technicznymi czy duże różnice poziomu posługiwania się sprzętem wśród nauczycieli. Wydaje nam się, że mówimy o tym w czytaj dalej »

Strony Waszych szkół

Na blogach sieciowych czasami umieszczacie linki na strony Waszych szkół, gdzie można się dowiedzieć mnóstwa ciekawych rzeczy na temat tik i nie tylko. Staram się je wyłapać i umieszczać na stronie naszego programu w zakładce Materiały / Strony i blogi, ale nie zawsze jestem wystarczająco czujna. Możecie wysyłać je bezpośrednio do mnie na maila lub czytaj dalej »

Scenka rodzajowa

W poczekalni u lekarza spotyka się dwóch nieznajomych chłopców w wieku około dziewięciu lat. Siadają obok siebie, każdy gra na smartfonie w jakąś grę. Po chwili, nie odrywając wzroku od ekranu, zaczynają rozmawiać: – jakie masz gry? – Angry birds, Mycraft… – A ile masz punktów w Angry birds? – 150. – Ja mam 200. czytaj dalej »

Nikt nie jest prorokiem we własnym kraju

Konferencje regionalne w toku. W Katowicach, Krakowie, Gdyni i Lublinie uczestnicy byli zadowoleni z treści merytorycznych oraz chwalili zarówno lokalizację, jak i organizację. Warszawa – szereg zastrzeżeń i fala krytyki. Poznań w toku, Wrocław jutro. Zobaczymy. Na gorąco chciałabym napisać, że włożyliśmy naprawdę bardzo dużo pracy w przygotowanie szkoleń tak, żebyście mogli, jak najwięcej z czytaj dalej »

Inspiracje dla świeżo upieczonych blogerów

Chcecie lub rozważacie udzielanie się na blogu, ale nie wiecie co na nim pisać? Zapraszam na naszą stronę internetową, zakładka Materiały – Sieci i blogi. Tam umieszczamy linki do ciekawych blogów, a ich autorzy też najczęściej polecają inne blogi i tak to się kręci… Ostatni polecany na naszej stronie blog to Superbelfrzy. Zdjęcie Clare Bloomfield czytaj dalej »

Formatka dobrych praktyk – blaski i cienie

Cyfrową formatkę stworzyliśmy dla wygody nauczycieli, korzystając z doświadczeń innych programów CEO, między innymi TIKowej Szkoły z klasą 2.0. Dzięki jednolitej formie, treść jest bardziej czytelna i uniwersalna. Jeśli ktoś chciałby przedstawić swoją praktykę inaczej, niż pliku worda, to zachęcamy (również w formatce) do załączania materiałów w innych programach – filmików, blogów, glogsterów, prezentacji itp.). czytaj dalej »

css.php