czdz.eu | Polska Prezydencja w Gminie Czechowice-Dziedzice i na terenie powiatu Bielskiego.

Program

 • Młodzi Aktywiści Prezydencji

Szkoła

 • Technikum nr 1, Czechowice-Dziedzice
 • Uczeń

Odwiedziny

 • Stronę odwiedzono: 15912 razy

Informuj o wpisach


Dnia 3 kwietnia 2012 nasz zespół zrealizował w ramach projektu „Sejm Dzieci
i Młodzieży” szkolną debatę.

Wybraliśmy typ „debaty panelowej”.
Uzasadnienie może okazać się dosyć proste. W naszej debacie brała udział „jedna strona” – członkowie naszego Samorządu Szkolnego. Pytania ułożone zostały jednak w taki sposób, aby mogli oni – nauczyciele i uczniowie – przekonać się jak odmienne stanowiska mogą zajmować, w wydawało by się, tych samych kwestiach.

Jako miejsce naszego spotkania wybraliśmy jedną z zwykłych sal lekcyjnych. Dzięki temu nasi goście czuli się jak najbardziej naturalnie i chętnie udzielali rozbudowane wypowiedzi. Kolejną techniką „rozładowania emocji” było usadzenie wszystkich przy jednym stole, tak aby wszyscy siedzieli przodem do siebie.

W debacie udział wzieli:
Opiekunowie Samorządu Szkolnego: pani Joanna Murawska i pani Anna Wrzoł. Przedstawiciel grona pedagogicznego: pan Jan Biernat.
Członkowie samorządu: przewodniczący samorządu Mateusz Lukasek, jego zastępca Paweł Olma, Aneta Studnicka i Karolina Pagieła.

Pieczę nad techniczną stroną spotkania sprawował Kewin Krawczyk,
a moderatorem spotkania został Jakub Cieślik.

Debata trwała dokładnie 30 minut. Uczestnicy, ponieważ otrzymali zestaw pytań dzień wcześniej, bardzo chętnie odpowiadali na moje pytania, a ponadto, byli na tyle zaangażowani w przebieg debaty, że powstawała pomiędzy nimi nie rzadko prawdziwa dyskusja. W sumie uzyskaliśmy odpowiedź na wszystkie 23 przygotowane przez nas pytania i dodatkowo mieliśmy szansę wyciągnąć wnioski z wypowiedzi uczestników, które narodziły się w ramach rozmowy między nimi.

Oto część naszych wniosków, z których wnika, że samorząd:

 • tworzą wszyscy uczniowie,
 • ma możliwość opiniowania decyzji w sprawach uczniów,
 • działa w zgodzie z tradycją szkoły,
 • jest w szkole traktowany poważnie,
 • to uczniowie wychodzą z inicjatywą do samorządu,
 • rada rodziców nie chętnie współpracuje z samorządem,
 • nie ma głosu w sprawach administracyjnych szkoły,
 • dba o problemy uczniów,
 • ściśle współpracuje z pedagogami, nauczycielami i obsługą szkoły,
 • młodzież obawia się obowiązków i odpowiedzialności jaka spoczywa na członkach samorządu,
 • nie może mieć własnego budżetu,
 • przestrzega demokracji,
 • musi być anty partyjny.

 

Oprócz tego debatujący na moje pytanie, co by było gdyby samorządy uczniowskie zostały w Polsce rozwiązane odpowiedzieli:

 • szkoły straciły by część prestiżu,
 • brakowało by odpowiedzialnych osób, które chętnie reprezentowały by szkołę,
 • urwał by się bezpośredni kontakt grona pedagogicznego i dyrekcji z uczniami,
 • szkoły miały by poważne problemy organizacyjne,
 • w części szkół znikły by w ogóle imprezy szkolne,
 • uczniowie stracili by zaufaną formę kontaktu z nauczycielami i dyrekcją.

 

Debata była lekcją dla nas wszystkich, a dla naszego zespołu dodatkowo poznaniem nowej formy kontaktów z ludźmi.

Doszliśmy więc do wniosku, że nasza misja została spełniona – mit o zbędności Samorządu Szkolnego został obalony.

Brak tagów

Koniec Polskiej Prezydencji.

Brak tagów

Dobry wieczór, tak jak w tytule, strona naszych projektów już wystartowała.

Serdecznie zapraszam do jej oglądnięcia:

Brak tagów

Podsumowanie projektu czdz.eu
Dobry wieczór!

Dziś w Miejskim Domu Kultury w Czechowicach-Dziedzicach odbyło się oficjalne zakończenie i podsumowanie projektu czdz.eu.

Podczas spotkania w „Piwnicy Muz” odbyła się również wystawa, na której zaprezentowane zostały wszystkie prace wykonane przez współtwórców albumu świątecznego (strona projektu, z której można pobrać album: http://www.lmpolska.com/jakub/swieta_w_ue/index.html).

Prezentacja podsumowywująca rozpoczęła się o godzinie 17:00. Uczestniczyli w niej nasi współpracownicy z Gimnazjum Publicznego nr1 i Powiatowego Ogniska Pracy Pozaszkolnej „Art.”. Wszystkie projekty z nimi zrealizowane dostępne są na stronie www.jakub.edu.pl.

Szczególną uwagą cieszyły się materiały mające na celu reklamowanie naszego miasta. W Czechowicach-Dziedzicach z roku na rok dzieje się coraz więcej. Dlatego też jako „Młodzi Aktywiści Prezydencji” my również musieliśmy w naszych projektach uwzględnić promocje naszego miasteczka. Zapraszamy do oglądania „Bardzo Europejskiego przewodnika po Czechowicach-Dziedzicach”, którego premiera odbyła się właśnie dzisiaj (link do przewodnika: http://www.lmpolska.com/jakub/czdzeu_album_bardzo_europejski.rar). Jego głównym celem jest pokazanie, jak bardzo nasze miasto zmienia się dzięki prężnemu wykorzystaniu funduszy zewnętrznych pochodzących z Unii Europejskiej. Kolejnym przykuwającym wzrok słuchaczy projektem była „Gra terenowa po Czechowicach-Dziedzicach”. Przedstawiamy państwu digitalną wersję planszy do gry: http://www.lmpolska.com/jakub/czdzeu_gra_terenowa.rar.
Polecamy również odwiedziny „szkolnego szkicownika”, czyli albumu przedstawiającego szkoły z terenu naszego miasta: http://www.lmpolska.com/jakub/szkoly_w_czechowicach/index.html.

Podczas podsumowania nie zabrakło również nawiązania do innych wydarzeń związanych z naszą działalnością – prezentacjami w Gimnazjum Publicznym nr1 oraz w Zespole Szkół Technicznych i Licealnych, które poświęcone były tematowi „Polskiej Prezydencji” oraz wydarzeniom kulturalnym z Polską Prezydencją związanymi.

Jeszcze raz dziękuję wszystkim, którzy przyczynili się do powstania naszych projektów, a z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia chcę złożyć wszystkim najlepsze życzenia zdrowia i szczęścia.

Zapraszam również do oglądnięcia filmu z pokazu, który poprowadziłem osobiście:
YouTube Preview Image

Brak tagów

Energia Polskiej Prezydencji Trwa do końca - Święta Bożego Narodzenia w Unii Europejskiej.

Dziś odbyła się także premiera albumu „Energia Polskiej Prezydencji trwa do końca – Święta Bożego Narodzenia w Krajach Unii Europejskiej”, który powstał dzięki współpracy z POPP „Art.” w Czechowicach-Dziedzicach.

Publikacja do pobrania, jak zwykle spakowana do archiwum winrar (link do Polskiej wersji językowej programu: http://www.rarlabs.com/rar/wrar401pl.exe).

Zachęcam do oglądnięcia. Jest to pierwsze wydanie tej publikacji. Jest ona przygotowana w formie przewodnika po krajach Unii. Każde państwo ma notatkę poświęconą zwyczajom i obchodom Świąt Bożego Narodzenia oraz Nowego Roku, większość krajów ma również grafiki wykonane przez uczestników zajęć Grafii Komputerowej prowadzonych przez Panią Annę Kanik.

Format albumu to A4, przygotowany do druku i zawiera aż 56 stron.

Wszystkie prace były również wyświetlone w „Piwnicy Muz” podczas podsumowania projektu czdz.eu.

Zapraszam również do oglądania strony projektu świątecznego: http://www.lmpolska.com/jakub/swieta_w_ue/index.html.

Brak tagów

Szkoły w naszym mieście - Edukacja w Czechowicach-Dziedzicach.

Idea tego projektu powstała ponad rok temu. Jednak z głównie z powodu braku czasu i zaangażowania projekt nie powstał. Dzięki uczestnictwu w programie „Młodzi Aktywiści Prezydencji” mogliśmy zacząć działać w tym kierunku. Prezentujemy więc Państwu album poświęcony edukacji w naszym mieście. Jego strona internetowa została wykonana przez Kewina, natomiast grafiki zostały naszkicowane przez Monikę Cebulę z Gimnazjum Publicznego nr1 w Czechowicach-Dziedzicach. W ramach naszej współpracy z tą szkołą zamieniliśmy album wykonany w formie książeczki na album digitalny. Więcej informacji do znalezienia oczywiście na stronie projektu.

Życzę przyjemnego oglądania!

Brak tagów

Gra terenowa po Czechowicach-Dziedzicach.

Dziś również odbywa się oficjalna premiera gry terenowej powstałej przy współpracy z GP1.
Jest ona małą reklamą naszego miasta. Gra terenowa mówi najlepiej sama za siebie, dlatego też udostępniona jest poniżej (spakowana do archiwum winrar – link do Polskiej wersji językowej programu: http://www.rarlabs.com/rar/wrar401pl.exe).

Prezentujemy Państwu wersję gry przeznaczonej do wydruku na formacie A1. Twórcy oryginału, który miałem szanse pokazać w swoim wpisie wcześniej (http://blogiceo.nq.pl/czdzeu/2011/11/28/gra-terenowa-po-czechowicach-dziedzicach/) grali w swoją wersję gry 4 godziny! Moja jest nieco skrócona, ale liczba zadań pozostała taka sama.

Jeszcze raz pragnę podziękować tutaj uczniom z GP1, którzy umożliwili mi zbudowanie tej gry: Agacie Grajcarek, Karolowi Michalikowi, Klaudii Sztorc, Aurelii Walaszek i Monice Cebuli oraz ich opiekunce Pani Marii Koutny, bez której cala współpraca nie miała by miejsca.

Brak tagów

Bardzo Europejski przewodnik po Czechowicach-Dziedzicach.

Jednym z 3 prowadzonych projektów przy współpracy z Gimnazjum Publicznym nr1 w Czechowicach-Dziedzicach jest „Bardzo Europejski przewodnik po Czechowicach-Dziedzicach”.

Album ten poświęcony jest obiektom, które w naszym mieście zostały odrestaurowane lub wybudowane z funduszy zewnętrznych pochodzących z Unii Europejskiej.
Mam nadzieję, że album doczeka się kontynuacji i kto wie, może w przyszłości zobaczymy kilka kolejnych jego wydań.
Obecnie wersja finalna 1 wydania dostępna do pobrania poniżej przeznaczona jest do druku w formacie albumu A4 (tradycyjnie spakowane do archiwum winrar – Polska wersja programu: http://www.rarlabs.com/rar/wrar401pl.exe).

Bardzo dziękuję wszystkim uczniom z Gimnazjum Publicznego nr1 w Czechowicach-Dziedzicach, którzy są autorami zamieszczonych w albumie fotografii: Klaudia Sztorc, Pauilna Kupczak, Daria Witas, Agata Gracjarek i Karol Michalik.

Zachęcam do oglądnięcia albumu.

Brak tagów

Witam wszystkich, dziś mogę już spokojnie zaprezentować wszystkie prace nadesłane do nas z Powiatowego Ogniska Pracy Pozaszkolnej do naszej wystawy i albumu poświęconemu Świętom Bożego Narodzenia w krajach Unii Europejskiej.

Jutro odbędzie się premiera albumu „Energia Polskiej Prezydencji trwa do końca – Święta Bożego Narodzenia w Krajach Unii Europejskiej”.

Pozdrawiam!

Brak tagów

Właśnie dostałem oficjalne podziękowanie za wykłady od Gimnazjum Publicznego nr1 w Czechowicach-Dziedzicach. Można je oglądnąć poniżej:

Brak tagów

Older posts >>

Kontakt

cieslik@jakub.edu.pl

Szablon: devolux.nh2.me tłumaczenie: WordpressPL
css.php