Razem lepiej

 

O tym, że razem lepiej mogliśmy przekonać się przyjmując zaproszenie na piknik organizowany w dniu 14 maja  przez DSS w Leśniówce. Wspólna zabawa, śpiewanie pieśni biesiadnych,  smakowanie domowych wypieków, a także jedzenie grilowanych kiełbasek tak właśnie wyglądał piknik dla seniorów, w którym z wielką radością uczestniczyliśmy. W trakcie spotkania nie zabrakło  rozmów o różnych sprawach, wspominania starych dziejów, dzielenia się doświadczeniami. Mamy nadzieję, że tego typu spotkania umocnią  międzypokoleniowe więzi społeczne.DSCF6696

Wspomnień czar

W dniu 7 maja 2014 uczniowie realizujący projekt „Razem lepiej” odwiedzili po raz kolejny DSS w Leśniówce. Tym razem pensjonariusze podzielili się z nami wspomnieniami z lat swojej młodości, opowiedzieli również o swoich pasjach i zainteresowaniach, a także o tym jak wyglądała szkoła kiedy Oni pobierali nauki. Zadawaliśmy  wiele pytań związanych z tymi tematami oraz mieliśmy możliwość obejrzenia zdjęć należących do pensjonariuszy.DSCF6652

Spotkanie było bardzo interesujące. Pensjonariusze zachęcali nas do pracy nad sobą, pokonywania własnych słabości. Osoby te mogą być wzorem dla nas i naszych rówieśników. Są ludźmi, którzy swoje wykształcenia zdobyli w trudnych czasach powojennych, pełnili ważne funkcje społeczne. Pomimo zaawansowanego wieku, ograniczeń fizycznych są ludźmi otwartymi, łatwo nawiązującymi kontakt z młodzieżą, podtrzymują  swoje zainteresowania i pasje.DSCF6750Spotkanie to miało również na celu  zachęcić nas do aktywnego poszukiwania własnych dróg, swoich pomysłów na życie, nowych pasji, zainteresowań, talentów. Było też okazją do międzypokoleniowej wymiany doświadczeń.

O bankach i finansach – warsztaty z bankowości

W dniu 25 kwietnia w naszej szkole odbyły się warsztaty na temat bankowości. Szansę na udział w nich mieli uczniowie klasy I gimnazjum należący do programu Młody Obywatel i realizujący projekt „Razem lepiej” oraz osoby zainteresowane tematyką bankowości. Warsztaty prowadzili: Pani Kasia, która na co dzień pracuje w Banku Gospodarstwa Krajowego w Warszawie oraz Pan Adam  z Centrum Edukacji Obywatelskiej.
Zajęcia były ciekawe i dynamiczne. Pracowaliśmy w grupach, co mobilizowało wszystkich do aktywności i rywalizacji. Wiedza o bankach i finansach przeplatana była ciekawymi grami np.: gra „Milionerzy” dzięki, której weszliśmy bezboleśnie w zawiły
i skomplikowany świat bankowości.
Następnie Pani Kasia opowiedziała nam jak to było, zanim pojawiły się pieniądze, skąd wzięły się banki i jakie pełnią funkcje. Poznaliśmy również kilka podstawowych pojęć związanych z bankowością np.: oszczędzanie, zaciąganie kredytów, inwestowanie, trzymanie pieniędzy w depozycie. Aby te pojęcia lepiej zrozumieć i zapamiętać, odgrywaliśmy krótkie scenki, jednocześnie dobrze się bawiąc. Dowiedzieliśmy się jak wybierać i na co zwracać uwagę, zakładając konto młodzieżowe w banku, jak skutecznie oszczędzać i bezpiecznie korzystaćz nowoczesnych usług elektronicznych.
Pod koniec warsztatów była możliwość zadawania pytań, które były zaskakujące, a czasami prowokujące. Ale żadne z nich nie pozostało bez odpowiedzi. Nawet takie jak: Czy w Banku Gospodarstwa Krajowego przechowywane są sztabki złota? Ile zarabia Pani Kasia? Ile zarabia dyrektor banku?
Na zakończenie każdy odrysował swoją rękę na kartce i na poszczególnych palcach wyraził swoją opinię na temat warsztatów. Na pożegnanie Pani Kasia
i Pan Adam rozdali uczestnikom smycze, zakładki, ekologiczne długopisy oraz poczęstowali wszystkich wyśmienitymi krówkami. Nie zabrakło wspólnego zdjęcia
i podziękowań sympatycznym trenerom.
Warsztaty opuściliśmy niezwykle zadowoleni z dużą wiedzą oraz nowymi pomysłami na przyszłość.

Zdjęcie  ZdjęcieZdjęcie            ZdjęcieZdjęcieZdjęcie

Spotkanie w Leśniówce pod znakiem palmy!

Palma wielkanocna miała chronić ludzi, zwierzęta, domy i pola  przed złem.Zwyczaj święcenia palm jest w Polsce znany od średniowiecza. Pierwsze robione były z wierzbowych witek, z czasem wzbogaconych o bukszpan, barwinek, borówkę, cis oraz widłaki. O tych i innych zwyczajach wielkanocnych mogliśmy się dowiedzieć podczas kolejnego spotkania z pensjonariuszami Leśniówki.

Zdjęcie

Zdjęcie

Po wysłuchaniu ciekawych informacji na temat zwyczajów wielkanocnych  przystąpiliśmy do wykonywania palm z przygotowanych wcześniej materiałów (papierowe kwiatki, bukszpan, suszone trawy itp.). Głównym celem tych warsztatów była aktywizacja lokalnej społeczności, integracja międzypokoleniowa oraz przekaz tradycji związanych
z naszym regionem.

Zdjęcie

Zdjęcie

ZdjęcieZdjęcie

Zdjęcie

Młodzież pod kierunkiem pań pensjonariuszek uczyła się metod wykonywania i ozdabiania palm wielkanocnych. W efekcie każdy uczestnik stworzył swoją własną, niepowtarzalną palmę wielkanocną.

Zdjęcie

Udział w warsztatach pozwolił uczestnikom zdobyć nową wiedzę i umiejętności. Rozwinął też pozytywne relacje międzypokoleniowe.

Ponowna wizyta Pani Ani i kolejne warsztaty z Młodego Obywatela

W dniu 24 marca odbyły się kolejne warsztaty edukacyjne dla grupy projektowej Młodego Obywatela. Prowadziła je Pani Ania trenerka z CEO w Warszawie.

Podczas czterogodzinnych zajęć dowiedzieliśmy się jak promować nasz projekt w szkole oraz środowisku lokalnym Metodą burzy mózgów wymyśliliśmy hasło projektu oraz zrobiliśmy wizualizację naszych  działań projektowych.

Zastanawialiśmy się również nad korzyściami wypływającymi z realizacji projektu dla innych osób.

Warsztaty odbyły się w miłej i pracowitej atmosferze. Nie zabrakło fajnych relaksacyjnych ćwiczeń w trakcie pracy.

Zdjęcie

ZdjęcieZdjęcie

Zdjęcie

Wizyta w Leśniówce

W dniu 19 marca 2014 roku nasza grupa gościła w DSS Leśniówka. Pojechaliśmy tam, aby nawiązać kontakt z osobami mieszkającymi w tym ośrodku. Na początku naszego pobytu przedstawiliśmy montaż słowno – muzyczny pt. „Miłość wszystko przyjmuje i daje” poświęcony przesłaniu Matki Teresy z Kalkuty.

Po naszym wystąpieniu zaprosiliśmy pensjonariuszy Leśniówki na herbatkę i babeczki, które sami upiekliśmy. W trakcie poczęstunku opowiedzieliśmy o sobie i naszym projekcie. Ustaliliśmy następne spotkanie, podczas którego  wspólnie wykonamy wielkanocne palmy.

Przygotowania do wizyty w Leśniówce

Już 19 marca wyruszamy na spotkanie do DSS w Leśniówce. Jest to pierwsze zadanie w projekcie, który będziemy realizowali. Aby dobrze się zaprezentować i zrobić dobre wrażenie na pensjonariuszach przygotowujemy montaż słowno -muzyczny pt.:”Miłość wszystko przyjmuje i daje”. Po tej duchowej uczcie mamy zamiar przy ciasteczkach (upieczonych przez nas) i herbatce przeprowadzić sondę na temat potrzeb pensjonariuszy.

Próba generalna przed wyjazdem do Leśniówki.

DSCF6176DSCF6177DSCF6076

 W wypiek babeczek zaangażowały się Kasia, Natalia, Marysia, weronika i Madzia. Wypieki udały się wybornie, co widać na zamieszczonych zdjęciach.  Zdjęcie

Zdjęcie

Zdjęcie

Zdjęcie

Relacje z warsztatów !

Image

Dnia 17 lutego w Zespole Szkół Nr 1 w Nienadówce odbyły się zajęcia warsztatowe dla grupy projektowej „Młodego Obywatela”. Warsztaty prowadziła Pani Anna z Bielska-Białej. Wszyscy spotkaliśmy się o umówionej godzinie (8.50) w bibliotece szkolnej. Pani Ania już tam na nas czekała. Serdecznie nas powitała i zaproponowała, abyśmy się poznali. Na początku napisaliśmy swoje imiona na taśmie i umieściliśmy je na widocznych miejscach swojej garderoby. Następnie Pani Ania zaproponowała zabawę integracyjną „Pajęczyna” dzięki, której mogliśmy się lepiej poznać, opowiedzieć o swoich zainteresowaniach, pasjach.

Dzięki tej zabawie zrobiło się bardzo przyjemnie, minęła trema i skrępowanie, Pani Ania została przyjęta do naszej grupy. Zaczęły się konkretne zajęcia. Trenerka przedstawiła mam cel warsztatów, a my opowiedzieliśmy, co już udało nam się do tej pory zrobić w projekcie, z czym mieliśmy problemy, a co przyniosło mam radość w dotychczasowym działaniu. Dzięki pomocy Pani Ani zweryfikowaliśmy nasze pomysły dotyczące realizacji projektu.

Gdy skończyliśmy, udaliśmy się na 10-minutową przerwę, podczas której mogliśmy coś zjeść, wyprostować kości itd. Po przerwie zapisaliśmy „kontrakt”, czyli zasady których musieliśmy przestrzegać podczas warsztatów.Następnie trenerka podzieliła nas na cztery grupy i rozdała kartki z pytaniami dotyczącymi naszych dotychczasowych działań i tego co chcemy w przyszłości zrobić min.: musieliśmy określić problem lub potrzebę, który chcemy rozwiązać w naszej miejscowości przez swoje działanie(projekt), następnie określić cel naszego projektu, wymienić pomysły na działanie oraz próbowaliśmy przewidzieć efekty tego działania. Każda grupa przeczytała swoje odpowiedzi. Wreszcie wszystkie działania, pomysły zostały zapisane na tablicy.

Okazało się, że możemy tak naprawdę dużo zdziałać. Nasze pomysły były ekscytujące, dotyczyły zajęć kulinarnych, przedstawień kabaretowych, pokazów filmowych, wycieczek motorowych czy warsztaty obsługi nowoczesnych urządzeń takich jak komputer czy telefon komórkowy. Na zakończenie utworzyliśmy „oś czasu”, ustaliliśmy kto będzie odpowiedzialny za ustalone działania. W takcie zajęć nie zabrakło ćwiczeń, które nas relaksowały i wzmacniały naszą energię. Jesteśmy przekonani, że dzięki tym ćwiczeniom na zajęciach nie nudziliśmy się i byliśmy do końca aktywni. Uważamy, że takie warsztaty to fajna sprawa. Czekamy na powtórkę oczywiście z Panią Anią w roli głównej.

Opracowali: Łukasz Ożóg, Bartek Wójcik

Pierwsze Warsztaty z programu Młody Obywatel!

17 lutego w bibliotece szkolnej odbyły się warsztaty, na które przybyli uczniowie biorący udział w programie Młody Obywatel, a obecnie przygotowujący się do realizacji własnego projektu. Pani Ania trenerka CEO wraz z uczestnikami warsztatów podsumowała wyniki badań zasobów i potrzeb społeczności lokalnej. Doradzała uczniom jak skutecznie przeprowadzić i koordynować przygotowywany przez nich projekt. Podpowiedziała jak skutecznie szukać sojuszników do projektu. Warsztatom towarzyszyły ciekawe metody aktywizujące i motywujące uczestników do działania.

DSCF5998Zabawa integracyjna „Pajęczyna” miała za zadanie stworzenie dobrego klimatu w grupie, powiedzenia coś dobrego o sobie oraz poznanie  z trenerką. Wszyscy fajnie się bawili.
DSCF5997Analiza dotychczasowej pracy uczniów w programie Młody Obywatel.
DSCF6010Spisanie kontraktu oraz sumienne przestrzeganie go w trakcie warsztatów.

DSCF6012