Kolejny blog

Zapraszam: http://blogiceo.nq.pl/szkolapodstawowa6/

SP 6 w Suwałkach – Szkoła z Klasą

SP 6 w Suwałkach –  Szkoła z Klasą

Mamy certyfikat Szkoły z Klasą i jesteśmy szkołą, która posiada dobre praktyki. Oto nauczyciele liderzy, dzięki którym nasza szkoła jest znana w całej Polsce.

Szkoła z Klasą

Jesteśmy Szkołą z Klasą
fot. M.Z.

Szkoła z Klasą

Nasz certyfikat 2.0
fot. M.Z.

Szkoła z Klasą

Liderzy Szkoły z Klasą
od lewej: Katarzyna Jakubowska, Jolanta Walicka, Joanna Dembińska, Anea Kościńska, Lucyna Gorbacz, Lidia Modrakowska, Anna Śliżewska
fot. M.Z.

Szkoła z Klasą

od lewej:Marek Zborowski-Weychma, Katarzyna Jakubowska, Jolanta Walicka, Joanna Dembińska, Anea Kościńska, Lucyna Gorbacz, Lidia Modrakowska, Anna Śliżewska
fot. nn

Szkoła z Klasą

A to nasza kadra podczas rady pedagogicznej.
fot. M.Z.

Film z V Ogólnopolskiego Festiwalu Szkoły z Klasą 2.0

O naszym udziale  w V Ogólnopolskim Festiwalu Szkoły z Klasą 2.0 już pisaliśmy. Teraz obejrzyjcie relację filmową z tego Festiwalu. Mówią tam o nas. Oto link:

http://www.ceo.org.pl/pl/szkolazklasa2zero/news/film-z-v-ogolnopolskiego-festiwalu-szkoly-z-klasa-20

lato, lato …

Lato, lato…

20150705_153833

Wigierska woda zaprasza do pływania
fot. J. Walicka

20150705_153205

W oddali widać klasztor wigierski
fot. J. Walicka

20150705_153127

Wigry to doskonałe jezioro nie tylko do pływania.
fot. J. Walicka

20150705_151621

Zapraszamy nad Wigry.
fot. J. Walicka

Bączki kręcą się lub nie…

Bączki z SP6

Bączki wykonane zostały na technice w klasie szóstej. uczniowie przynieśli różnorodne materiały, aby wykonać bączki: plastelinę, korki od butelek, wykałaczki, kredki, nożyczki, kleje, długopisy, ołówki, styropian, płyty CD …

Bączki wyszły różnorodne. Jedne kręciły się długo, inne nieco krócej, jednak były też bączki, które nie chciały kręcić się. Uczniowie zauważyli, że nie każdy z nich umie wprawić w ruch bączka.

Zobacz nasz bączki:  https://www.youtube.com/watch?v=oP7Ub0-otIk

Jak długo kręci się bączek? Co można zrobić, żeby kręcił się jeszcze dłużej?

Bączek wykonany ze styropianu: gruby, niezbyt wysoki, z grubą ośką [ grubą kredką] kręcił się najdłużej – około trzech minut. Bączki wykonane z kartonu też świetnie kręciły się – około minuty lub ciut dłużej. Bączki wykonane z korka od butelki – z ośką – wykałaczką też kręciły się długo, ale krócej niż bączek styropianowy.

Im szerszy bączek, tym lepiej się kręcił, ważne też jest, aby ośka, na której kręci się bączek, była dobrze wyważona i sztywna, osadzono równiutko pośrodku bączka, zaś sam bączek powinien być jak najbardziej symetryczny.

Jak bączek powinien być zbudowany, żeby obracał się jak najdłużej?

Bączek powinien być bardzo dobrze osadzony na ośce, która powinna znajdować się równo pośrodku bączka. Ośka nie może być chwiejna, czubek ośki, na którym opiera się bączek, powinien być ostry – wówczas bączek będzie kręcił się długo.

Im większa masa bączka, tym szybciej i lepiej bączek będzie się kręcił.

Dlaczego bączek obraca się?

Działa tu siła grawitacji i większa niż grawitacja – siła odśrodkowa kręcącego się bączka. Bączek wprawiony w ruch podlega sile odśrodkowej, która im szybciej bączek się kręci, tym lepiej – bo staje się coraz większa i bączek kręci się a nie przewraca. Jak bączek zmniejsza swoje obroty, niestety, przewraca się, bo zmniejsza się siła odśrodkowa i przeważa grawitacja.

Gdzie jeszcze można zaobserwować ruch podobny do ruchu bączka? Gdzie w przyrodzie można spotkać taki rodzaj ruchu lub w innych urządzeniach i przedmiotach?

Podobnie jak bączek kręci się karuzela łańcuchowa w wesołym miasteczku; oprócz tego   wirówki w laboratoriach, w których oddziela się od siebie różne substancje; Ziemia obracająca się wokół własnej osi też przypomina kręcącego się bączka.  [fot. J. Walicka]

20150603_110803

Bączek z płyty wprawiony w ruch.

Read more

Patron Szkoły Podstawowej nr 6 w Suwałkach

Patronka naszej szkoły – sprawdź swoją wiedzę i uzupełnij ankietę. Powodzenia.

Kliknij w link i uzupełnij ankietę:

http://goo.gl/forms/QCpSQ6hyeh

 

„Szósteczka” na V Ogólnopolskim Festiwalu Szkoły z Klasą 2.0

Do Warszawy dotarliśmy planowo. Pierwszy punkt Festiwalu – Grę Miejską zaliczyliśmy bezbłędnie. Później mieliśmy warsztaty i zwiedzanie Centrum Nauki Kopernik. Drugiego dnia czekały nas prezentacje naszych projektów. Po uroczystym  otwarciu Festiwalu wszystkie stoiska odwiedzali eksperci, profesorzy, dziennikarze i inni goście. Zadawali dużo pytań i interesowali się naszymi działaniami. Wszyscy podziwiali nasz  teledysk „Kubeczki Szósteczki”. Drugi projekt: „Zbilansowana dieta i zaburzenia odżywiania”  również zyskał uznanie. Otrzymaliśmy pochwały i dyplomy. Mamy nadzieję, że zobaczymy się w relacji filmowej:)

Naradzamy się przed Grą Miejską. fot. L. Modrakowska

Naradzamy się przed Grą Miejską.
fot. L. Modrakowska

Read more

Dzień Dziecka w SP6

Dzień Dziecka w SP6

W naszej szkole z okazji Dnia Dziecka odbyły się zawody sportowe. Uczniowie przebrani w barwy różnych państw rozegrali mecze w piłkę nożną i piłkę siatkową.

Oto fotorelacja [fot. J. Walicka]:

Dzień Dziecka w SP6

Pogoda sprzyjała zawodom – pani Jola ze swoimi uczennicami z VIc
fot. Bartek z VIc

Read more

Festiwal – Szkoła z klasą

Jak festiwal to festiwal…

Podsumowaliśmy nasze działania dotyczące Szkoły z Klasą 2.0. To był dzień prezentacji różnorodnych działań.

Pani Kasia biegała z aparatem fotograficznym i robiła zdjęcia – a było z czego robić, gdyż tego dnia działo się u nas bardzo dużo i to w różnych zakątkach szkoły.W szkolnej bibliotece i na całym korytarzu I piętra uczniowie prezentowali m.in. maraton czytania, uczniowskie recenzje książek, plakaty wykonane w PiZapie – promujące czytanie, uczniowskie zakładki do książek, szkolny blog SP6. Nad całością czuwały dziewczynki z VIc, które świetnie sobie poradziły. Za co im serdecznie dziękujemy.

Oto fotorelacja:

Festiwal 2.0 Szkoły z Klasą

Dzień przed festiwalem trwały jeszcze ostatnie przygotowania do akcji Festiwal 2.0 Szkoły z Klasą. Pani Jola cały dzień dekorowała korytarz I. piętra wspólnie z uczniami – na zdjęciu porządkuje certyfikaty.
fot. K. Jakubowska

Read more

Jacy jesteśmy?

Jacy jesteśmy, jaki ty jesteś? Oto jest pytanie…

Żebyście się nie nudzili, piszcie w komentarzach, jacy jesteśmy i jaki ty sam jesteś… PISZ WYŁĄCZNIE PRAWDĘ!.!.!

Możemy przy tym wyrazić swoje własne zdanie… :)

DZIĘKI i PA !

css.php