RSS Feed
 1. Jeden z czterdziestu jeden

  Czerwiec 22, 2015 by mmadajczykglowacka

  Koniec roku szkolnego to- jak zwykle- czas podsumowań. W tym roku szkolnym braliśmy udział w programie „Szkoła z klasą 2.0″ już po raz trzeci. Nowe pomysły, nowe wyzwania…

  Dziękuję koleżankom ( p. K. Kozłowskiej, p. K. Kursawe-Ciemny, p.K. Wilińskiej-Jóźwiak, p. J.Walczak i p.I.Walkowiak ) oraz  uczniom za współpracę, odwiedzającym za komentarze.

  Nasz blog jest:

  • jednym z 41 blogów nauczycielskich,
  • zdobyliśmy jedną z 72 oznak „Akcji Odkrywamy”  
  • jedną z 19 oznak   ”Akcji Czytamy „ 
  • jedną z 28 oznak „Uczę z klasą”

   

   

   

  źródło: Podsumowanie przygotowane przez „Szkołę z klasą 2.0″:


 2. Nasz udział w Ogólnopolskim Festiwalu Krótkiego Metrażu Francuskojęzycznego

  Czerwiec 22, 2015 by mmadajczykglowacka

  Podczas 11.edycji Ogólnopolskiego Festiwalu Krótkiego Metrażu Francuskojęzycznego w Zielonej Górze (29-31 maja 2015) został zaprezentowany film przygotowany przez AGF Zoom z Gimnazjum nr 2 w Luboniu. Nosi on tytuł Jestem bezdomny. Zbieram na jedzenie” / „Je suis sans domicile. Je collecte pour manger”.

  Tematem tegorocznego festiwalu była „Moneta”, stąd we wszystkich produkcjach znalazł się ten motyw. Oprócz filmów z Polski można było zobaczyć krótkie metraże z Francji, Czech, Niemiec i Słowacji. Jury pod przewodnictwem znanej reżyserki Kasi Adamik miało trudne zadanie wyboru najlepszych obrazów, bo wszystkie zakwalifikowane filmy przedstawiały ciekawe ujęcie tematu i spełniały warunki techniczne, co potwierdzają uczniowie, którzy uczestniczyli w pokazie filmów konkursowych w Zielonej Górze. W roku ubiegłym nasz debiut na festiwalu okazał się owocny- byliśmy zdobywcami nagrody, w tym roku mieliśmy mniej szczęścia, ale nie zniechęcamy się i czekamy na kolejny temat festiwalu w przyszłym roku! Wszystkie filmy konkurujące w tegorocznej edycji festiwalu (a także w edycjach poprzednich) można obejrzeć na kanalehttp://www.dailymotion.com/user/FCFPologne/1.
  Nasz film dostępny w sieci na YouTubehttps://youtu.be/yUqNI5bYWW8 oraz Dailymotionhttp://www.dailymotion.com/video/x2qdkpp_je-suis-sans-domicile_shortfilms, zachęcamy do obejrzenia efektu współpracy uczniów i nauczycieli!

  Reprezentanci Gimnazjum nr 2 w Luboniu na festiwalu

  Nasz film :

  YouTube Preview Image

  http://www.dailymotion.com/video/x2sccbc


 3. Bonżurka na etażerce

  Maj 20, 2015 by mmadajczykglowacka

  Prezydent, butonierka, fryzjer, oranżada…- czy wiecie, że to tylko niektóre z blisko 6 tys. słów  pochodzących z francuskiego, a  galicyzmy stanowią prawie jedną czwartą wszystkich zapożyczeń?

  Zakończyliśmy projekt edukacyjny realizowany przez uczniów klas drugich pt.„Bonżurka na etażerce, czyli zapożyczenia z j. francuskiego w polszczyźnie”. Celem językowych badań było: zapoznanie uczniów z rodzajami zapożyczeń językowych, próba klasyfikacji zapożyczeń i historia wpływów j. francuskiego na polski, wzbogacanie słownictwa uczniów,
  wdrażanie do pracy samodzielnej ucznia ( szukanie, klasyfikowanie informacji), korzystanie z TIK oraz opracowanie słowniczka zapożyczeń w wersji elektronicznej.
  Uczniowie przygotowali prezentacje, które mogą być pomocą zarówno w nauce języka polskiego, jak i języka francuskiego. Dowiadujemy się z nich, kiedy i dlaczego francuskie słowa pojawiły się w polszczyźnie, a liczne przykłady pomagają zapamiętać zwłaszcza trudniejsze słowa. Zachęcam do zapoznania się z pracami uczniów zamieszczonymi na blogu Frankofil.

   

  http://frankofilgim2lubon.blogspot.com/2015/05/bonzurka-na-etazerce-projekt-edukacyjny.html

   


 4. Akcja Czytamy III – „Z kamerą wśród czytelników”

  Maj 5, 2015 by mmadajczykglowacka

  Oto rezultaty ankiet przeprowadzonych przez chętnych uczniów z klasy 1f:

  YouTube Preview Image YouTube Preview Image YouTube Preview Image YouTube Preview Image

 5. Akcja Czytamy II: Plakatowy szał! – nasza propozycja

  Marzec 2, 2015 by mmadajczykglowacka


 6. Materiał filmowy ze spotkania Comenius

  Luty 20, 2015 by mmadajczykglowacka

  W uzupełnieniu poprzedniego wpisu publikujemy materiał filmowy przygotowany przez Miłosza. Dokumentuje on niektóre punkty programu przygotowanego dla uczestników spotkania projektu Comenius w naszej szkole.

   

   

  YouTube Preview Image

 7. Odkrywamy wspólnie z naszymi partnerami z projektu Comenius

  Luty 17, 2015 by mmadajczykglowacka

   

  Gimnazjum nr 2 i. Jana Pawła II w Luboniu w dniach 7-14 lutego br. było gospodarzem kolejnego spotkania partnerów wielostronnego projektu Comenius „Reagir pour l’avenir”. Gościliśmy 34-osobową grupę uczniów i nauczycieli ze szkół z Hiszpanii, Francji, Niemiec, Rumunii i Włoch.

  Jako że tytuł projektu w tłumaczeniu brzmi „Działać dla przyszłości”, staraliśmy się ukazać  to, co podejmowane jest  przez niektóre instytucje i osoby prywatne w celu ochrony dziedzictwa przyrodniczego, historycznego i kulturowego. W programie wizyty przewidziano zajęcia warsztatowe i integracyjne, działania wolontariacie na rzecz Hospicjum Palium, a także poznawanie typowej fauny i flory naszego regionu (wizyta w Wielkopolskim Parku Narodowym i Ośrodku Kultury Leśnej w Gołuchowie), zwiedzanie z przewodnikiem zabytków Poznania. W Urzędzie Miasta Luboń  czekało miłe powitanie, a goście dowiedzieli się, jakie działania podejmuje miasto, by było ono „zielone”, przyjazne dla mieszkańców i dla środowiska naturalnego, firma KOM-LUB zapoznała naszych partnerów ze specyfiką swojej działalności. Alexandre Flesch , Francuz od dziesięciu już lat mieszkający i pracujący w Polsce, działacz Koła Poznańskiego Klubu Przyrodników ,w pasjonujący sposób opowiedział o roli i akcjach tej organizacji pozarządowej, a także o przebiegu swojej kariery przyrodnika.

  W ramach spotkania dzieliliśmy się obserwacjami i doświadczeniami. Uczniowie z partnerskich szkół przedstawili wyniki przeprowadzonych w swoich szkołach ankiet na temat stylu życia swoich rówieśników i ich stanu zdrowia. Ogólny wniosek był taki, że mimo nieustannej edukacji wiele jest  jeszcze do zrobienia: należy stale zwiększać świadomość młodych ludzi i starszych pokoleń co do konieczności  prowadzenia zdrowego stylu życia, zależności między stylem życia i odżywianiem, stanem środowiska, w którym żyjemy a stanem naszego zdrowia.

  Zarówno młodzież, jak i nauczyciele zamieszkali w domach polskich gospodarzy, dlatego było wiele sposobności do wzajemnego poznawania się, wymiany doświadczeń, doskonalenia znajomości języków obcych, wspólnej zabawy. Przyjmujące rodziny w maksymalny sposób starały się zorganizować czas pozostały po wspólnych zajęciach, tak więc nie było czasu na nudę, a młodzi europejczycy i ich opiekunowie wyjeżdżali  niezmiernie zadowoleni z pobytu, z żalem, że czas wizyty dobiegł końca… Dopisała nawet pogoda – w pierwszych dniach spadł niewielki śnieg, co ucieszyło zwłaszcza południowców, (Hiszpanie i Włosi widzieli go… po raz pierwszy w życiu!), a w końcu tygodnia zaświeciło piękne słońce, podkreślające kolory kamienic Starego Miasta w Poznaniu i dodające wszystkim energii. Kolejne, ostatnie już spotkanie w tym projekcie, będzie miało miejsce w marcu w rumuńskiej Slatinie.

  Zapraszamy na stronę naszego projektu –  http://reagirpourlavenir.blogspot.com, na której znajdują się obszerniejsze relacje z wizyt partnerskich.

  Kopia Gry i zabawy sportowe Kopia Motyli wolontariat Kopia Wizyta w Gołuchowie Kopia Wizyta w KOM-LUBie Kopia Zwiedzanie Poznania Kopia Poznawanie przyrody -WPN Kopia Powitanie w UML


 8. Ojczysty – dodaj do ulubionych

  Styczeń 28, 2015 by mmadajczykglowacka

  Narodowe Centrum Kultury prezentuje nowy spot kampanii społeczno-edukacyjnej „Ojczysty – dodaj do ulubionych”. Słowa napisał znany i ceniony raper ELDO, muzykę napisał Damian Szarek „Fawola”. Animację wykonali Michał Socha oraz Jakub Socha ze Studia Bros Fx, twórcy czołówki do jednego z odcinków kultowego amerykańskiego serialu „The Simpsons”.

  Więcej o kampanii: http://nck.pl/ojczysty/

  Co myślicie o spocie? Ciekawi jesteśmy opinii, można je zamieszczać w komentarzach :D

   

  YouTube Preview Image

 9. Raport z badań czytelnictwa Biblioteki Narodowej

  Styczeń 26, 2015 by mmadajczykglowacka


 10. Wieczór poetycki

  Styczeń 26, 2015 by mmadajczykglowacka

  1 6 2 3 4 5

  Dnia 22 stycznia 2015r. zakończyliśmy zadania związane z realizacją tematu „Czytamy poezję Karola Wojtyły” w ramach działań programu „Szkoła z klasą”. Nasze działania obejmowały przestawienie poświęcone życiu Karola Wojtyły – Jana Pawła II, które odbyło się w Dzień Papieski. Uczniowie przypomnieli wtedy życie naszego Patrona. Kolejnym działaniem było przygotowanie i przedstawienie poezji Karola Wojtyły – Jana Pawła II. W formie wieczoru poetyckiego uczniowie przypomnieli najpiękniejsze strofy naszego Patrona. Spotkanie rozpoczęła wyjątkowo  refleksyjnie Karina Lewicka grą na skrzypcach. Następnie Łukasz Kalinowski i Marcin Marciniak przypomnieli najważniejsze wydarzenia z życia Świętego. Swoje umiejętności interpretacyjne tekstów poetyckich zaprezentowali: Weronika Kowalczyk, Marta Walkowiak, Martyna Syldorf, Joanna Targońska, Anna Klemczak, Justyna Kledzik oraz Ludwika Paszko i Jakub Sikora. Spotkanie odbyło się w świetlicy szkolnej przy ciepłej herbacie i aromatycznym cieście, które przygotowały Weronika Cywińska i Patrycja Jankowska. Oklaskom i pochwałom nie było końca. Ostatnim przedsięwzięciem było sprawdzenie, jakie znaczenie dla młodzieży ma poezja świętego Jana Pawła II. Uczennice i uczniowie mieli okazję odpowiedzieć na to pytanie kilkuzdaniowej wypowiedzi. Ich wnioski są zaskakujące. Dla Marcina Jan Paweł II był człowiekiem, który wiedział, jak pocieszyć człowieka. Kuba uznał, że Papież to najwspanialszy wzór do naśladowania. Całe prace można przeczytać w bibliotece.

  Katarzyna Jóźwiak,Kamilla Ciemny