RSS Feed

Odkrywamy ciekawostki o naszej okolicy

20 maja 2015 by staraobra2

Dziś prezentowaliśmy w klasie ciekawostki, które udało nam się wyszukać o naszej okolicy. Informacje dotyczyły wiosek, z których podochodzimy: Starej Obry i Szymanowa,  a także Koźmina Wielkopolskiego.

 

Szymanów

********************

Szymanów to bardzo mała wioska, którą otaczają lasy.Przepływa  przez nią rzeka Obra. Wioska została wybudowana w 1938 r. i do dziś pozostało kilka starych, drewnianych domów. (np.  Państwa Krupińskich, Patrów). Były to tak zwane „poniatówki”.  W lasach jest bardzo dużo starych drzew. W Szymanowie nie ma zabytków, ale można  odpocząć i pospacerować po lesie.

Bartek

 

******************

Moja miejscowość ma 77 lat. Pierwsi osadnicy przybyli do niej  15 lipca 1938 roku,powstało wtedy 26 gospodarstw.Gdy wybuchła II wojna światowa nadszedł czas okupacji.Władze niemieckie wysiedliły mieszkańców Szymanowa.Po wojnie mieszkańcy wsi zaangażowali się w prace społeczne w 1978 roku wybudowano świetlicę wiejską, a rok później drogę z Szymanowa do Starej Obry. Szymanów walczył o budowę stacji kolejowej w Starej Obrze.W wiosce znajduje się figura Matki Bożej,którą zbudowano w 1959 roku ze składek mieszkańców,dawniej była tam przydrożna kapliczka.

Dawna nazwa naszej wsi to Szymanowo od 1930 roku widnieje na mapie nazwa Szymanów.

Natalia W.

 

 

Stara Obra

 

***********************

Wieś Stara Obra zamieszkuje około 620 mieszkańców.Patrząc na zdjęcie satelitarne, można zobaczyć, że to mała wieś, ale piękna. Do ciekawych miejsc, które można zobaczyć należy stary pałac na terenie spółdzielni produkcyjnej. Mamy też stację kolejową, w której pracowała moja prababcia i pradziadek. Do ciekawych miejsc należy też stary most kolejowy, który często odwiedzają nasi mieszkańcy by zobaczyć nadjeżdżające pociągi. Mamy więcej ciekawych miejsc, więc trzeba naszą wieś odwiedzić.;)

Malwina

 

************************

      1. Pałac w spółdzielni.

W Starej Obrze na terenie Spółdzielni rolniczej znajduje się Pałac, którego właścicielem w czasie II wojny światowej był Żyd – p. Czapski.  Mieszkańcy wsi pracowali u niego i mieszkali w barakach. Pan Czapski miał piękny park, w którym rosły róże ,były alejki, a na samym środku parku był staw w kształcie serca.

      2. Grób w parku.

Nieopodal stawu znajduje się grób Pana Czapskiego gdzie jak głosi legenda znajduje się tunel który łączy grób z pałacem.

      3. Klub NATASZA.

W latach 70-tych – 80-tych tamtego stulecia z posiadłości Pana Czapskiego zrobiono klub „Natasza” który prowadziła moja babcia razem z Panią Bachorz. Organizowano tam dzień Dziecka, Gwiazdkę, różne imprezy. Młodzież mogła spędzać tam swój wolny czas grając w bilarda, w gry planszowe albo słuchając muzyki z szafy grającej. Utworzono także zespół ludowy prowadzony przez Panią Halinę Burdziąg.

     4. Nazwa wsi.

Nazwa naszej wsi wzięła się od nazwy źródła, które wypływa niedaleko obecnej szkoły.

    5. Studnie z czasów wojny.

Niedaleko boiska trawiastego znajdują się 2 stare studnie, gdzie podczas II wojny partyzanci chowali broń przed okupantami.

Eliza

 

 

Koźmin Wielkopolski

 

 

Fontanna Igora Zasimovicha

W koźmińskiej fontannie elementem centralnym jest kula ziemska, dookoła której krąży księżyc. Planety znajdują się pomiędzy symbolicznymi skrzydłami. Kompozycja o zmroku jest podświetlana odpowiednio ustawionymi lampami. Zaprojektował ją białoruski artysta rzeźbiarz Igor Zasimovich.

 

Pomnik Wolności

Poświęcony bohaterom Powstania Wielkopolskiego. Poświęcono go mieszkańcom miasta poległym w walkach w latach 1410,1466,1848, 1918-1919,1939-1945 oraz ofiarom reżimów nazistowskiego i sowieckiego.

 

Pomnik żołnierzy radzieckich

Koźmin Wielkopolski został wyzwolony 25 stycznia 1945 r. przez wojska 33.Armii gen. Cwietajewa  wchodzącej w skład I frontu Białoruskiego. Poświęcony poległym w walkach żołnierzom radzieckim.

 

 Zamek Królewski

Został zbudowany w XIV wieku i przebudowany w XVI wieku. Przebywały tam znane osobowości m. in. król Zygmunt II oraz król pruski Fryderyk Wilhelm. W XIX wieku zamek przystosowano na potrzeby szkolnictwa.

Izabela

 


1 komentarz »

  1. Beskid pisze:

    Super inicjatywa! Pozdrawiam wszystkich uczniów :)
    Beskid ostatnio opublikował…Jakie pompy ciepła warto wybrac?My Profile

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

CommentLuv badge