recenzja Ola

Dwie luźne zwiazane ze sobą nowele: „Scherzo alla Polacca” i „Ostinato Lugubre”. W reżysesii Andrzej Munka.

Nowela „Scherzo alla Polacca” jest urzymywana w komediowym tonie . Rok 1944. Dzidziuś Górkiewicz, warszawski cwaniak, dobrze zarabiający handlarz, w popłochu opuszcza stolicę po wybuchu powstania warszawskiego, które skazane jest na porażkę. Jednak wraca, po zapewnieniach węgierskiego oficera, który przkonuje go o pomocy ze strony swojeo kraju. Głowny bohater staje się łącznikiem między wojskami polskimi, a zatrzymanymi pod warszawą oddziałami węgierskimi. Efekty starań są zupełnie odwrotne od oczekiwanych. Bohaterstwo Dzidziusia idzie na marne przez mokotowskiego komendanta, który odrzuca oferowane wsparcie węgrów.

Nowela „Ostinato Lugubre”, akcja rozgrywa się podczas drugiej wojny w niemieckim obozie jenieckim, gdzie przetrzymywani są polscy oficerowie. Pokazuje ona inne spojrzenie na relacje miedzy oficerami, przedstawia ich jako zwykłych ludzi, którzy nie darzą się sympatią, są kłotliwi, niektórzy wolą się izolować, spędzać czas samotnie. Do rangi legendy urasta tu ucieczka porucznik Zawistowskiego.Nieliczni wiedzą o tym, że porucznik wciąż przebywa w obozie, ukrywając się w przewodzie wentylacyjnym, przed niemieckimi siłami . Mimo starań i opieki kolegów, warunki w jakich żyje są okopne- zimne noce, doskwierająca samotność, w skutek czego bohater obozu umiera. Opowieść o poruczniku, miała na celu podtrzymywać ducha walki wszystkich przebywających w obozie jeńców.

Obie legendy łaczy motym walki hitlerowskiej. Przedstawione są w sposób chronologiczny- pierwsza opowiada o powstańcy warszawskim, druga zaś pokazuje sytuacje oficerów, którzy brali udział w powstaniu. Andrzej Munk odwołuje się w „Eroice” do mitów bohaterskich stereotypów narodowych- powstańca oraz środowiska oficerskiego, pokazująć je w dość oryginalny sposób. Skupia się na pobudkach psychologicznych, które popychają ludzi do różnych postępków w najtrudniejszych momentach życia. Munk zapożyczył tytuł z III Symfonii Es-dur Ludwiga van Beethovena, która oznacza „bohaterstwo”

Aleksandra Kluszczyńska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

CommentLuv badge