Nasz projekt na Festiwalu Projektów w Centrum Nauki Kopernik

W dniu 21 grudnia w piątek reprezentowałyśmy naszą szkołę na Festiwalu Projektów w Centrum Nauki Kopernik. Nasz „team” składał się z Magdy Tatki, Kingi Suchorab i pani Moniki Tomaszewskiej. Na naszym straganiku przedstawiałyśmy projekt „Znam dane, trudności pokonane, zadania rozwiązane”.Miałyśmy tam pełno TIK-ów: laptop, tablet, a nawet ramkę cyfrową na zdjęcia. Na drewnianych ramach zawiesiłyśmy dwa plakaty: GRA WIRTUALNO – TERENOWA i PROJEKT ‘ZNAM DANE…” W trakcie Festiwalu rozdawałyśmy quizy TaskMagic, ulotki, wizytówki. Największą popularnością cieszyły się jednak plakietki, które sami przygotowaliśmy już wcześniej – na nasz szkolny Festiwal.

Organizatorzy Festiwalu zadbali o to, żeby dzieci i młodzież się tam nie nudzili, graliśmy w integracyjną grę BINGO. Magda nakręciła krótki filmik z Festiwalu na pamiątkę, mamy też mnóstwo zdjęć.Specjalnie dla Was zamieszczamy tu kilka fotek:

Szkolny Festiwal Projektów

W naszej szkole 7 czerwca odbył się festiwal projektów. W tym roku szkolnym realizowaliśmy  w naszej szkole12 projektów – w tym 5 w ramach Szkoły z klasą.

Projekty „Szkoły z klasą 2.0”:

 • „Szkolne e-muzem”,
 • „Pieniądz wczoraj i dziś”,
 • „Znam dane, trudności pokonane, zadanie wykonane”,
 • „ Każdy uczeń dobrze wie, jak odżywiać zdrowo się”,
 • „Kielce. Śladami Stefana Żeromskiego”.

Gimnazjalne projekty edukacyjne:

 • „ŚWIĘTOKRZYSKIE   NA LUDOWO”,
 • „SZKOŁY DLA EKOROZWOJU”,
 • „Czarownica symbolem regionu świętokrzyskiego”,
 • „Gotujemy z klasą”,
 • „Ludowe zwyczaje w regionie świętokrzyskim”,
 • „Drugie życie rzeczy”,
 • „CZAROWNICA ŚWIĘTOKRZYSKA”.

Moi koledzy i koleżanki już zamieścili wpisy w jaki sposób prezentowali swoje projekty. Festiwal był super udany i świetnie zorganizowany. Każdy mógł obejrzeć prezentacje o projektach realizowanych w naszej szkole i przedstawienie przygotowane przez naszych kolegów z klasy II A pt.”Piękna czarownica”. Każdy uczestnik festiwalu miał możliwość zapoznania się z wynikami prac projektowych prezentowanych na 10 stoiskach. Mógł dopytać o szczegóły pracy członków grup projektowych i obejrzeć jej efekty. Przybyli do nas goście, którzy z wielkim zainteresowaniem uczestniczyli w festiwalu.

Grupa projektowa „Znam dane, zadanie wykonane, trudności pokonane” zakwalifikowała się na Festiwal w Centrum Kopernika. Pojadą tam 21 czerwca. Gratulujemy i pękamy z dumy. Mamy nadzieję, że pięknie się zaprezentują. Trzymajcie kciuki !!!!!!!!!!

 

Prezentacja projektu „Znam dane…”

Prezentacja naszego projektu „Znam dane…” odbyła się dnia 7 czerwca na szkolnej sali gimnastycznej. Na spotkaniu obecni byli: dyrekcja naszej szkoły, nauczyciele, uczniowie, rodzice
i zaproszeni goście.

Wszystko zaczęło się od zapowiedzi pani Agaty, która krótko przedstawiła nasze najważniejsze działania oraz wyświetliła zdjęcia na rzutniku. Następnie Michał i Paulina przedstawili wierszyk prezentujący nasz projekt.

Po prezentacji wszystkich projektów z naszej szkoły organizatorzy Szkolnego Festiwalu 2.0 zaprosili wszystkich do oglądania stanowisk projektowych. Nasz oferował prezentację multimedialną, którą stworzyliśmy ze zdjęć zrobionych podczas obchodów DBI i DODO. Przerobiliśmy je na kolaże w programie graficznym piZap, dodaliśmy napisy i grafiki ze strony openclipart.org. Pomagaliśmy też przygotowywać gazetki ścienne, zawierające wybrane zdjęcia, plakaty, informacje o danych osobowych oraz nasze prace plastyczne. Obok znajdowało się drugie stanowisko z laptopem, przy którym każdy mógł zasiąść i sprawdzić swoją wiedzę na temat ochrony danych osobowych. Znajdował się tam konkurs – quiz przygotowany w programie Task Magic. Na najlepszych uczestników czekały upominki.

Obsługą stanowiska zajmowali się Michał, Paulina i Karolina. Rozdawali oni ulotki informacyjne, komiks – kolorowankę, kartki z testami wykonane w programie Task Magic oraz zabawne plakietki z hasłami dotyczącymi tematyki naszego projektu Najbardziej podobało nam się właśnie ‚produkowanie’ plakietek. Samodzielnie wyszukaliśmy bezpłatne grafiki i pomagaliśmy je przerabiać w programie Paint.

Wszystkie zadania, jakie realizowaliśmy podczas projektu były w miarę proste i nie sprawiły nam problemów. Oprócz tego, że była to dla nasświetna zabawa, nauczyliśmy się wielu nowych rzeczy na temat komputera, Internetu i danych osobowych. Cieszymy się także, że nasz projekt został doceniony i kilkoro z nas pojedzie do Centrum Nauki Kopernik, żeby tam go zaprezentować. Na pewno o tym napiszemy na blogu i dorzucimy jak zwykle kilka zdjęć. Do zobaczenia!


Na świeżo po festiwalu

Nareszcie nadszedł czas kiedy mogliśmy przed całą naszą szkołą przedstawić to, nad czym pracowaliśmy przez cały drugi semestr. Nasz projekt „Każdy uczeń dobrze wie, jak odżywiać zdrowo się” zaprezentowaliśmy podczas Szkolnego Festiwalu Projektów, który odbył się 7 czerwca. Na to nasze spotkanie przybyli zaproszeni goście, nauczyciele, rodzice i uczniowie. W Sali gimnastycznej każdy projekt miał swoje miejsce – stoisko. Na początku pani Agata krótko przedstawiła wszystkim zebranym to, nad czym pracowała każda grupa projektowa. Tych grup było 5 a my – jedną z nich. Po prezentacji wszystkich projektów. Nasz projekt na środku sali krótko przedstawili – Monika, Marysia, Natalia, Paulina i Arek, po czym zaprosili wszystkich do odwiedzenia naszego stoiska. Nasza grupa była bardzo przejęta festiwalem. Wszyscy włączyliśmy się do przygotowania naszego stoiska i z chęcią odpowiadaliśmy na pytania odwiedzających nas gości.

Nad prezentacją z laptopa czuwała Monika i Adrian. O ogródku i zielniku opowiadała Marysia, a o „poradniku młodego ogrodnika”- Kuba. Nad dekoracją stoiska pracowali: Mikołaj, Paulinka i Arek. Sonia przedstawiała pomysły, jak nie marnować jedzenia. Na dekorację naszego stoiska składały się: elementy scenografii z przedstawienia „Na straganie”, skrzynki z hodowanymi przez nas warzywami i ziołami, album z pracami z konkursu plastycznego, „Zielnik młodego ogrodnika”, kosz ze świeżymi warzywami, gazetki („Jak nie marnować jedzenia”, „Jedz zdrowo”, „Marnuję jedzenie, niszczę środowisko”, „10 zasad zdrowego żywienia”, „Piramida zdrowia”, quiz, zagadki o zdrowym żywieniu) prezentacja naszych działań- wydrukowane i zalaminowane kolorowe zdjęcia.

Każda z grup przygotowała smaczne i zdrowe przekąski: koreczki, sałatkę, kanapki z twarożkiem, sałatkę z pomidorów i ogórków, różyczki z rzodkiewek do dekoracji. Do tych wszystkich smakołyków dołożyliśmy warzywa i zioła przez nas wyhodowane w skrzynkach na parapecie w świetlicy.

Za poczęstunek gości odpowiedzialni byli: Paulinka,  Patrycja, Karol i nasze panie. Wszystkim nasze przekąski bardzo smakowały. Wiele osób pytało nas o przepisy.

Jesteśmy zadowoleni z naszego projektu. Nauczył on nas jak dbać o zdrowie, jak hodować na parapecie mały ogródek. Nauczyliśmy się też lepiej obsługiwać komputer, aparat cyfrowy, drukarkę, różne programy komputerowe, przeglądarkę internetową. Nauczyliśmy się wspólnie pracować i odpowiadać za zadania powierzone nam przez nasze panie.

Jeżeli w przyszłym roku ruszy podobny projekt, to chętnie weźmiemy w nim udział. 

Po prezentacji projektu „Kielce. Śladami Stefana Żeromskiego”.

Nasz projekt ”Kielce. Śladami Stefana Żeromskiego” zaprezentowaliśmy 7 czerwca na   Szkolnym Festiwalu  Projektów Szkoły z klasą  2.0  i projektów gimnazjalnych. Mogliśmy się pokazać szerokiemu gronu, bo oprócz dyrekcji szkoły, nauczycieli, uczniów i rodziców byli obecni zaproszeni goście współpracujący z naszą szkołą. Byli przedstawiciele z banku PKO BP i  ośrodka metodycznego SODMIDN oraz Wydziału Edukacji Świętokrzyskich Parków Krajobrazowych.

Po krótkim przedstawieniu projektów przez p. Agatę  nasza grupa zaprezentowała wszystkim nasz projekt.  Dwójka uczniów się rozchorowała, więc nie brali udziału w prezentacji.

Dominik  opowiedział o tym, jakie były założenia projektu, czego chcieliśmy się dowiedzieć i nauczyć. Przedstawił zadania, które wykonaliśmy. Omówił efekty naszej pracy.  Zaprosił wszystkich do oglądania naszego stanowiska nr4.

Damian i Patrycja odpowiadała za obsługę laptopa i uruchomienie prezentacji multimedialnej oraz mapki interaktywnej.

http://zsos17kielce.edu.pl/ppt/kielce_sladami_stefana_zeromskiego

http://prezi.com/d2e7wp1nijhp/untitled-prezi/

Zwiedzający mogli obejrzeć gazetkę ścienną przedstawiająca miejsca w Kielcach związane ze Stefanem Żeromskim, rozwiązać quizy i zagadki w programie Task Magik. Tę część nadzorował Dominik i ja.

Dominik i Damian robili zdjęcia.

Pierwszy raz uczestniczyliśmy w takim festiwalu i było bardzo fajnie. Super   atmosfera. Każde stoisko przygotowała coś smacznego do poczęstunku. Na naszym były słodkości.

Projekt „Pieniądz wczoraj i dziś” zaprezentowany

Na Szkolnym Festiwalu Projektów, który odbył się 7 czerwca przedstawiliśmy efekty naszej pracy nad projektem „Pieniądz wczoraj i dziś”. Opiekunka naszego projektu omówiła program „Szkoła z klasą 2.0″ pokazując prezentację PowerPoint wszystkim obecnym. Potem wystąpiła na środek sali gimnastycznej nasza grupa projektowa. Przedstawiliśmy tytuł i cel projektu oraz nazwiska opiekunek i członków naszej grupy projektowej. Zaprosiliśmy wszystkich widzów na stoisko nr 2. Mieliśmy tam laptopa – pokazywaliśmy na nim prezentację o naszym projekcie, rebus, krzyżówkę, ćwiczenia multimedialne o tematyce finansowej i filmy o pieniądzach, które można zobaczyć na:

http://www.youtube.com/watch?v=FntiUiLncLw

http://www.youtube.com/watch?v=F0hrgOqf3JI

Przygotowaliśmy też gazetki z naszymi pracami plastycznymi: „Mój pieniądz”, „Szkolne logo SKO”, „Hasła o oszczędzaniu” i gazetkę z informacjami o pieniądzach. Zrobiliśmy też album numizmatyczny ze starymi i nowymi pieniędzmi.

Wszystkim zwiedzającym bardzo się nasze stoisko podobało. Opiekunki naszego projektu – pani Renata i pani Agata zaprosiły na festiwal panią Dyrektor Banku PKO BP S.A., która z zainteresowaniem zwiedzała wszystkie stoiska, ale przy naszym była najdłużej – chyba finanse są pani Dyrektor bliskie.

Dzięki temu projektowi zdobyliśmy nowe umiejętności – PowerPoint-a mamy w małym palcu, a Pizap to „pestka”. Mieliśmy problemy z filmami, ale informatyk nam pomógł. Wiemy też więcej o pieniądzach i ich produkcji. Ekonomia nie jest nam straszna.

Projekt się nam udał, szkoda tylko, że nie zakwalifikowaliśmy się na Festiwal do Warszawy, ale powalczymy o to w przyszłym roku.

„SZKOLNE E- MUZEUM”- PREZENTACJA PROJKEKTU

W naszej szkole  7 czerwca odbył się Szkolny Festiwal Projektów, na którym zaprezentowaliśmy nasze przedsięwzięcie. W Festiwalu wzięli udział uczniowie, rodzice, nauczyciele oraz zaproszeni goście. Impreza rozpoczęła się od tego , ze pani Agata przedstawiła prezentacje na temat programu Szkoła z klasą 2.0 a pani Dagmara omówiła projekty gimnazjalne. A potem był czas dla nas. Każda grupa projektowała krótko prezentowała swój projekt na scenie i zapraszała do stoiska prezentującego, to co się zrobiło. Nasza grupa czyli Ania, Patrycja, Julita, Piotrek P i ja – Paweł również. Najpierw Ania powiedziała o działaniach jakie wykonywaliśmy przy realizacji „Szkolnego e- muzeum”, potem Patrycja zaprosiła wszystkich zainteresowanych po części ogólnej do zwiedzenia naszego stanowiska. Znajdowało się ono zaraz po lewej stronie od wejścia na salę gimnastyczną i miało numer 1. Wszyscy zaproszeni goście i uczestnicy festiwalu odwiedzali przygotowane stanowiska. 

Każdy z naszej grupy miał jakieś zadanie w  prezentacji naszego stoiska.                  Ja i Piotrek zajmowaliśmy się obsłgą laptopa i uruchamianiem  prezentacji i filmu. Julita odwiedzających częstowała czekoladkami. Ania i Patrycja opowiadały zainteresowanym  o szczegółach projektu. Często pojawiały się pytania                             o „starocie”, które były na stoisku ale bez trudu odpowiadaliśmy na nie.  Zainteresowanie budziła też prezentacja, którą ja i Michał wydrukowaliśmy                        i zalaminowaliśmy aby była trwała i tworzyła gazetkę naszego stoiska.  Przy okazji „zaprzyjaźniliśmy się ” z laminarką.   Widzów też bardzo przyciągał  film w programie Windows Movie Maker (który robiliśmy z panią bo nie znaliśmy tego programu) przedstawiający stare przedmioty oraz pracę nad projektem. Film znajdziecie pod tym linkiem https://www.youtube.com/watch?v=gjMjBpGquIU&feature=youtube_gdata_player

Stoisko projektowe przygotowaliśmy wspólnie i trochę się przy tym sprzeczaliśmy, ale w końcu efekt był chyba fajny. 

Przy realizacji tego projektu poznaliśmy lepiej Power Point. Lepiej posługujemy się  się aparatem fotograficznym, komputerem. Poznaliśmy programy do obróbki zdjęć: Infarview, Fotoflexer, Fotor, Pizap no   program Windows Movie Make ale tu jeszcze musimy się dużo douczyć. ten projekt ” otworzył nam oczy ” na historię wokół nas. 

Szkolny Piknik Integracyjny

 

W maju odbył się w naszej szkole Szkolny Piknik Integracyjny. Nie mogliśmy się już doczekać bo miało być na nim mnóstwo atrakcji. No i było: konkursy, gry, tańce, zabawy tj. Bitwa na kolorowe kule, Co to za bajka, Przeciąganie liny, Mini klub disco, Konkurs na największą bańkę mydlaną, zabawy z chustą animacyjną, zabawy sportowe, Mini playback show, spotkanie z policją – prezentacja „radiowozu”, malowanie twarzy, tworzenie kolorowych pociągów, rysowanie kredą na boisku, kiermasz słodkości za symboliczną „złotówkę” i hit imprezy – dmuchana zjeżdżalnia. Dla uczestników festynu były przewidziane darmowe kiełbaski z grila.
Na piknik zaprosiliśmy wielu gości. Dzieci z przedszkoli integracyjnych „Na Stoku” i z ul. Toporowskiego oraz sąsiadujące z nami przedszkole z ul. Różanej. Pogoda sprawiła nam miłą niespodziankę i dopisała. Zabawa była bardzo udana.
Relację z tego wydarzenia obejrzeć można na stronach:

http://www.itv.kielce.eu/pl/artykuly/pokaz/3031

http://ntvkielce.pl/index.php/aktualnosci/8477-integracja-na-wesoo.html
Mamy nadzieję, że w przyszłym roku uda nam się powtórzyć ten sukces!

Film „Opowieść o lekkomyślnej Dance”

Klasa VI „a” nakręciła krótki filmik pt „Opowieść o lekkomyślnej Dance” na konkurs „Mam prawo do ochrony prywatności i danych osobowych”. Opowiada on historię dziewczynki, która wszędzie podawała swoje dane: na czatach internetowych, na portalach społecznościowych, przez gg. Wszyscy ją upominali, żeby tego nie robiła, ale ona nie chciała słuchać. Aż w końcu spotkała ją kara za bezmyślność. Ktoś podszył się pod nią w Internecie, poprzerabiał jej zdjęcia, a w szkole koledzy się z niej z tego powodu wyśmiewali. Najgorsze jednak było to, że ktoś włamał jej się do domu i ukradł cenne rzeczy, między innymi laptopa.

Główną bohaterką – Danką i lektorem w jednym została Paulina. Film nie był kręcony kamerą,ale powstał ze zdjęć, które następnie klasa VI przerobiła w bardzo prostym programie graficznym FotoSketcher. Wszyscy aktorzy wyglądają teraz jak postacie z kreskówki.
Niestety film nie zajął żadnego miejsca w konkursie, ale i tak nam się podoba:-) Sami zobaczcie:
http://youtu.be/cMxdzT_t9NA

 

 

Prezenty na Dzień Matki

W piątek  24 maja w naszej szkole przygotowywaliśmy prezenty na Dzień Matki. Samodzielnie (no, może z niewielką pomocą pań z Samorządu Uczniowskiego                        :-)) przygotowywaliśmy biżuterię dla mam. Wykonaliśmy piękne bransoletki, korale, a nawet pierścionki. Prezenty zapakowaliśmy do pudełeczek, które także przygotowaliśmy samodzielnie. Wszystkich świecidełek było tyle, że starczyło nawet na bransoletki dla dziewczyn. Elementy do wykonania biżuterii podarowały nam panie nauczycielki z naszej szkoły. Bardzo im za to dziękujemy!