Epoka brązu

Co to jest epoka brązu?

Epoka brązu to epoka prehistorii, następująca po epoce kamienia, a poprzedzająca epokę żelaza. Nazwa tej epoki pochodzi od surowca narzędzi, z którego w tamtych czasach je tworzono. Był on wtedy nowo wprowadzany. Chodzi oczywiście o brąz.

Co to jest brąz?

Brąz to połączenie stopy miedzi z cyną.

Okres epoki brązu 

3400 – 700  p. n. e.

Gdzie znajdują się najbardziej znane na świecie wykopaliska z tamtej epoki?

Najbardziej znane na świecie wykopaliska z epoki brązu: Ur w Mezopotamii, Ugarit w Syrii oraz Troja w Azji Mniejszej.

Jakie są najbardziej znane wykopaliska w Europie?

Najbardziej znane wykopaliska w Europie z epoki brązu: Mykeny w Grecji, Terramare we Włoszech, El Argar w Hiszpani, Bad Buchau w Niemczech oraz Unetice w Czechach.

Kiedy nastąpiła epoka brązu w Polsce?

Na przełomie III i II tysiąclecia p. n. e. do Polski dotarła umiejętność obróbki metali. Kultury związane ze wczesną epoką brązu, tak naprawdę nie znały technologi wytwarzania brązu, ale już pojawiły się pierwsze wytwory z miedzi, srebra i złota, pochodzące z importów. W późnej epoce brązu występowała kultura łużycka, właśnie z tego okresu znane jest stanowisko archeologiczne w Biskupinie.

Co wykonywano z brązu?

Z brązu wykonywano bronie, narzędzia oraz ozdoby.

Zdjęcie jak wyrabiano przedmioty z brązu:

12781401_f78e15c638_z

 

Elco; flickr; CC BY NC 2.0

I gotowe przedmioty:

1328568809_22bd89abb7_z

Glenn Gulley; flickr; CC BY NC 2.0

 

5434705552_69baae9ff7_z

Randee M Ketzel; flickr; CC BY NC 2.0

 

8648294108_7de8dbc9b0_z

 

focus on aperture; flickr; CC BY NC ND 2.0

8648301022_750ac064f1_z

 

focus on aperture; flickr; CC BY NC ND 2.0

 

9679138330_14c8a6064d_z

 

Wessex Archaeology; flickr; CC BY NC 2.0

 

9679138372_a9ba6cfa84_z

 

Wessex Archaeology; flickr; CC BY NC 2.0

Ze względu na prawa autorskie nie mogła dać więcej zdjęć, więc reszta tutaj.

Źródła informacji: http://portalwiedzy.onet.pl/51351,,,,brazu_epoka,haslo.html

https://pl.wikipedia.org/wiki/Epoka_br%C4%85zu#Indie

Kategorie Bez kategorii | Zostaw komentarz

Lekcja w 5b

Jakiś czas temu ja,Hania, Daria i Marta poszliśmy do klasy 5b i tam prowadziliśmy lekcje matematyki. Przed lekcją wybraliśmy sobie kilka rejonów Polski do których mogliśmy ułożyć zadania. Na początku lekcji wylosowaliśmy grupy, a później pokazaliśmy prezentacje dotyczącą Warmii i Mazur oraz Suwalszczyzny. Po prezentacji uczniowie zaczęli rozwiązywać zadania. Na koniec lekcji rozdaliśmy lizaki!

Oto linki do zadań:

http://LearningApps.org/display?v=poqg5u4ak01

http://http://LearningApps.org/display?v=p9zjmvcc201

Obraz JPEGObraz JPEGObraz JPEG

Kategorie Bez kategorii | Komentarzy: 2

W Warszawie po raz drugi.

Ostatnio byłam w Warszawie w Centrum Nauk Kopernika w ramach zajęć z fakultetu matematyczno – fizycznego. Na początku poszliśmy do planetarium. Było super. Potem weszliśmy da środka i oglądaliśmy eksponaty. Były ciekawe i można było je dotykać. Był tam też sklep, w którym można było kupić sobie pamiątkę.
Oto ANIMOTO:

Kategorie Bez kategorii | Zostaw komentarz

Instrukcja do programu tripAdwistor.

Zbliżają się wakacje i chciałam zaproponować wam utrwalenie wakacyjnych zdjęć w programie tripwow.tripadvisor.com.

ETAP 1.
Na początku po włączeniu tej strony trzeba nacisnąć pomarańczowy prostokąt, który zaznaczyłam na czerwono.
trip etap1

ETAP 2.
Gdy już naciśniesz pomarańczowy prostokąt wybierz tło np.: takie jak ja i naciśnij prostokąt zaznaczony na obrazku.
etap2

ETAP 3.
Następnie wybierzcie z czego chcecie ściągnąć lub wybrać zdjęcia. Na obrazku zaznaczyłam 3 opcje.
e3

ETAP 4.
Kiedy naciśniesz prostokąt upload wyskoczy Ci zielony prostokąt, który musisz nacisnąć.
e4

ETAP 5.
Gdy już to zrobisz wybierz zdjęcia do prezentacji. Wybieraj zdjęcia jakie tylko chcesz klikając na ten sam przycisk.

ETAP 6.
Następnie naciśnij muzyka i ją wybierz. Potem daj o tobie i się podpisz. Na koniec daj zapowiedź i gotowe. Spójrz obrazek niżej.
e62

ETAP 7.
Po naciśnięciu przycisku gotowe wyskoczy Ci prostokąt, w którym musisz stworzyć własne konto. Gdy je stworzysz potem będziesz się normalnie logować przed rozpoczęciem prezentacji.
Oto moja prezentacja:


Emoticons

Kategorie Bez kategorii | Zostaw komentarz

☼ Wynalazki techniczne Leonarda da Vinci ☼

Dzisiejszy wpis (jak można się zorientować po tytule) opowiada o wynalazkach technicznych Leonarda da Vinci. Myślę, że nie trzeba wyjaśniać kim jest i jakie sławne dzieła stworzył. Teraz skupiamy się tylko na wynalazkach, nie na Mona Lisie, nie na Damie z łasiczką czy gronostajem, tylko na wynalazkach.

Otóż okazuje się, że Leonardo wykonał o wiele więcej prac technicznych (ponad 6 tys. notatek), niż prac artystycznych. Studiował faunę, florę, anatomię oraz hydrologię. Więc można powiedzieć, że miał dużo zainteresowań. :D Ciekawostką jest to, że jego notatki zapisane były odbiciem lustrzanym, twierdzi się, że robił tak, aby zachować zapiski w tajemnicy. Jednak prawdopodobniej przyczyną tego jest leworęczność artysty, bowiem pisząc tak nie rozmazywał atramentu.

Wynalazki:

1. Leonardo da Vinci był mistrzem zasad mechaniki. To właśnie on wprowadził do użycia dźwignie, korby czy mechanizmy zębatkowe. Nie można z calą pewnością stwierdzić, jak wiele z jego wynalazków weszło do użytku, wywierając wpływ na życie ludzi. Niektóre z nich to podpierane mosty, automatyczna nawijarka i maszyna do testowania wytrzymałości drutu na rozciąganie.

6153430124_a6265a2f02_z

 

chuck b.; flickr; CC BY 2.0

2.Studia Leonarda nad ruchem wody zainspirowały go do tworzenia maszyn, które wykorzystują jej siłę. Przebywając we Francji, zaprzątnięty myślą o skanalizowaniu błotnistych terenów koło zamku Romorantin i  wpadł na pomysł aparatu do czerpania wód podziemnych.

3. W notatkach inżyniera znajduje się szereg maszyn wojennych, m.in. czołg, który miotał małymi kamieniami, wprawiany w ruch przez dwóch mężczyzn. Kolejna maszyna miała z przodu kosy przymocowane do mechanizmu obracającego. Zaprojektował także wielką kuszę na podwoziu kołowym. Mógł ją obsługiwać tylko jeden człowiek. Projekt został wykorzystany przez brytyjską armię, jednak z broni nie udało się wystrzelić.

5049481664_ea10379ed5_z
spotmaticfanatic; flickr; CC BY NC ND 2.0

4. Kiedy Leonardo był jeszcze niemowlakiem nad jego kołyską przeleciał jastrząb. Wspominając to wydarzenie, da Vinci uważał je za prorocze. Im głębsza była jego wiedza o prawach fizyki, rządzących ciężarem ciała, siłą i ruchem, tym bliższe zdawało się rozwiązanie. Leonardo czerpał pomysły z obserwacji przyrody. Sądził, że ptak funkcjonuje zgodnie z zasadami matematyki, a w takim układzie człowiek też jest zdolny do skonstruowania takiej maszyny. W celu sprawdzenia skuteczności działania swoich pomysłów wykonywał modele z papieru i wosku. Leonardo nie ograniczał się tylko do projektowania latających maszyn z mechanicznymi skrzydłami, zaprojektował także spadochron. Projekt został pomyślnie przetestowany 26 czerwca 2000 przez brytyjskiego skoczka spadochronowego, Adriana Nicholasa. Nicholas zgodnie z wskazówkami wynalazcy przypiął 187-funtowy spadochron w kształcie piramidy, wykonany z sosnowego drewna. Skoczył z pokładu balonu z wysokości 10 000 stóp w Parku Narodowym Krugera w Południowej Afryce. Opadał łagodnie i na wysokości 2000 stóp otworzył nowoczesny spadochron, by wylądować.Ostatecznie wynalazca porzucił eksperymenty lotnicze, gdyż wszystkiego jego wysiłki kończyły się niepowodzeniem.

Źródła: http://www.leonardo-da-vinci.pl/  http://pl.wikipedia.org/wiki/Wynalazki_i_konstrukcje_Leonarda_da_Vinci

 

Kategorie Bez kategorii | Zostaw komentarz

A w Warszawie…

W poniedziałek 1 czerwca Asia, Zuzia i ja Maja pojechałyśmy z panią Anią Rybą do Warszawy na Stadion Narodowy. Po przyjeździe dostałyśmy prowiant na pobyt. Następnie poszłyśmy na wielkie otwarcie (siedzenia na stadionie są bardzo wygodne, chociaż wyżej są twardsze). Po wielkim otwarciu zostaliśmy podzieleni na 7 grup po ok. 100 osób (my byłyśmy w grupie fioletowej). W każdej grupie po kolei chodziliśmy zwiedzać stadion. W trakcie zwiedzania stadionu reszta grup oglądała przedstawiane przez uczestników finału projekty (były bardzo ciekawe). My też w ostatniej chwili zdecydowałyśmy się na przedstawienie naszych projektów. Myślę, że innym się one podobały.:) Co chwilę podchodziły do nas osoby z cyrku np.: pani, która żonglowała. Niektórzy chłopcy grali w piłkę na murawie. Wszyscy mogli także pojeździć na byku, oczywiście nie prawdziwym. Dostaliśmy tez obiad, suchy prowiant na drogę, worek na w-f i bidon z nadrukiem: „Samsung Mistrzowie Kodowania”. W drodze powrotnej rozegrałyśmy chyba najdłuższą grę w „Uno”. Grę zaczęłyśmy ok. 25 min po odjeździe z Warszawy i grałyśmy aż do Katowic. W końcu wygrała Zuzia. Spędziłyśmy czas bardzo miło i pożytecznie.:)

Kategorie Bez kategorii | Zostaw komentarz

Nasza makieta

Dzisiaj  na lekcji techniki. Pracowaliśmy w grupach i robiliśmy makietę miasta. Na razie mamy budynki, plansze i znaki.  Na następnej  lekcji będziemy dodawać znaki, auta i światła.

makieta

Kategorie Bez kategorii | Komentarzy: 1

Projekt z techniki

Jakiś czas temu nasza klasa rozpoczęła udział w projekcie ‚Wynalazki wokół nas”. Do wyboru mieliśmy kilkanaście tematów, nasza grupa wybrała „Od rysunków naskalnych do ruchomych obrazków” i mieliśmy pokazać przede wszystkim jak przez lata zmieniały się urządzenia do zapisywania i robienia zdjęć oraz ich odtwarzania.

Technika

Kategorie Bez kategorii | Komentarzy: 1