Rozporządzenie i antydyskryminacja

Ministerstwo Edukacji Narodowej w zeszłym miesiącu wprowadziło rozporządzenie na mocy którego jednym z elementów ewaluacji szkoły od 2013/2014 roku będzie prowadzenie edukacji antydyskryminacyjnej. Zdaję sobie sprawę,  że do powszechnej i mądrej realizacji droga daleka,  ale doceniam pojawienie się tego terminu w oficjalnym dokumencie. Być może będzie to jakaś furtka do edukacji praw człowieka w ogóle, furtka prowadząca w szczególności do samych nauczycieli i nauczycielek. Jak na razie jest obszar obcy, żeby nie powiedzieć wrogi, z dominującym przekonaniem, że „młodzież ma za dużo praw, za mało obowiązków”, lub też  pokrewne: „najpierw obowiązki, potem prawa”, które nijak się ma do rzeczywistości, a jedyne czego uczy to fałszywego pojmowania relacji praw i obowiązków. Jeśli za rozporządzeniem pójdą konkrety, w tym jasne określenie czym jest „edukacja antydyskryminacyjna” i dokładnie  jakie przesłanki dyskryminacji obejmuje, to już będzie coś. A dla tych pedagogów, którzy taką edukację i tak już prowadzą poparcie ze strony MENu też ma swoją wagę – to w końcu  mocny argument dla tych, którym ta ich działalność nie całkiem się podoba.

6 Komentarzy

 • Xawer
  26 czerwca 2013 - 00:04 | Permalink

  Zdaję sobie sprawę, że do powszechnej i mądrej realizacji droga daleka
  Zapytaj, czy bynajmniej nie jest to droga pod prąd.
  Nie będę Ci wypominał wieku, ale chyba powinnaś pamiętać czasy, kiedy frazesy o szczęściu powszechnym, dobru każdego człowieka i wszelkie inne humanistyczne idee były wypisane, a szkoły wdrażały je gorliwie i przy każdej możliwej okazji, lepiąc kwiatki z bibułki i wręczając je weteranom bojownikom walki za wolność i demokrację.

  Zobaczcie (sic! dzisiejszy) komentarz prof.Śliwerskiego o o „antyrasistowskiej” polityce we Francji:
  http://sliwerski-pedagog.blogspot.com/2013/06/francuska-lekcja-walki-z-rasizmem.html

  Szkoła robi to, co może zrobić, to, co robiła od dziesięcioleci i jedyne do czego jest zdolna: w warstwie słownej dyskryminację będzie zwalczać i piętnować, ale co będzie praktykować, to już dobrze wiedzą i uczniowie i nauczyciele.

 • Marzanna Pogorzelska
  26 czerwca 2013 - 09:11 | Permalink

  Czasy tamte pamiętam, ale pamiętam te też całkiem niedawne, takie np. jak 2006-2007, kiedy słowa (ekipa MENu nie zdążyła ich wtedy w większości ‚”wcielić w życie”) miały ogromną moc sprawczo-zastraszającą. A takie pojęcia jak „prawa człowieka”, „antydyskryminacja” i „tolerancja” były na niepisanym indeksie. Więc jeśli teraz są na indeksie pisanym, to szału nie ma, ale dostrzegam/doceniam.

 • Wiesław Mariański
  26 czerwca 2013 - 22:15 | Permalink

  Nic z tego nie wyjdzie prócz działań fasadowych na pograniczu farsy. Przykład: szkoła z zasady dyskryminuje uczniów „słabych”. Czy w wyniku zarządzenia MEN, który jest strażnikiem owych zasad, szkoła przestanie dyskryminować tych uczniów ? Nie wierzę

  • Kasia Janusz
   27 czerwca 2013 - 12:49 | Permalink

   Z zasady dyskryminuje uczniów słabych. Oczywiście. Bo jeśli tą zasadą są oceny, to tak będzie. Dopiero likwidacja ocen może otworzyć furtkę. Tylko to trudne, bo w zbiorowej świadomości szkoła=oceny.

   Szkoła to instytucja, w instytucji nie ma ludzi. Są przepisy i zasady. Instytucja nie ma sumienia, moralności, nie czuje, nie może się zachwycić, nie może się oburzyć. Nie może współczuć. Nawet nie może zobaczyć. Dlatego zapis jest konieczny.

   Jednak czucia nadal nie będzie…

 • Marzanna Pogorzelska
  27 czerwca 2013 - 21:10 | Permalink

  dla tych paru, którzy czuja i widzą zapis się przyda…

  • Kasia Janusz
   27 czerwca 2013 - 21:29 | Permalink

   Mam nadzieję, że będzie. Przejaskrawienie celowe

 • Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


  *

  Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

  CommentLuv badge
  css.php