W Poznaniu, czyli w Polsce

Niedawne wydarzenia w Poznaniu, związane z odwołaniem spektaklu „Golgota Picnic” to gotowy temat do gorących, pewnie już powakacyjnych, dyskusji i rozmów z młodzieżą o tolerancji, granic wolności słowa i artystycznej ekspresji. Warto zatrzymać doniesienia prasowe, wywiady i komentarze dotyczące tego wydarzenia i wrócić do nich w czasie roku szkolnego.
Wśród różnych wypowiedzi, które pojawiają się w związku z „wypadkami poznańskimi”, oświadczenie prezydenta Poznania, R. Grobelnego, jest tym, które zachowam w pamięci i teczce z wycinkami, bo jego treść wyraźnie pokazuje pewien problem, który mamy w Polsce z tolerancją i akceptacją różnorodności. Otóż prezydent w swoim oświadczeniu pisze: „Przyznając, że forma spektaklu „Golgota Picnic” może budzić sprzeciwy i protesty, informuję, że osobiście nie wezmę udziału w jego prezentacji, także ze względu na wątpliwości co do zgodności prezentowanych w nim treści z wyznawanymi przeze mnie wartościami”. Prezydent w krótkiej i zwięzłej formie dał nam tym samym lekcję na temat jednej z przyczyn nietolerancji. A jest nią unikanie za wszelką cenę spotkania z innością: nie zbliżam się do tego, co jest mi obce, nie oglądam, nie słucham, nie chcę wiedzieć, ani dowiedzieć się, nie chcę poznać innego punktu widzenia, osoby, dzieła sztuki odbiegającego od tego, co znam. Takie zamknięcie w świecie oswojonych wartości nie daje możliwości konfrontacji i ewentualnej zmiany postawy, nie daje też okazji do refleksji, do pomyślenia o inności po prostu – to bardzo niebezpieczna tendencja, bardzo ludzka w swojej istocie; wolimy nie narażać się na konfrontację z innym punktem widzenia, bo zagraża to naszym ugruntowanym poglądom.
A tymczasem to właśnie sytuacja, kiedy coś jest niezgodne z wyznawanymi wartościami powinna być dostatecznym powodem, aby rzecz zgłębić. Jasne, wymaga to pewnej odwagi, ale daje nam szansę na twórczy rozwój. Dopóki tego nie zrozumiemy, trwamy w swoim przytulnym, acz nieco zatęchłym kołtunie, który można dla niepoznaki oblec w szatę „tradycyjnych wartości”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

CommentLuv badge
css.php