Pustka folderów

Korzystając z funduszy europejskich wiele lokalnych samorządów i instytucji stawia na turystykę i jako element tej strategii publikuje foldery, broszury i innego rodzaju wydawnictwa z opisem swojego regionu. Pomimo specyfiki dzieła jaką jest folder turystyczny (zwykle lekki, łatwy i przyjemny), często znajdują się tam wzmianki historyczne obok informacji o zabytkach przyrody, lokalnych specjałach i innych atrakcjach.
Podczas wakacyjnego wyjazdu wpadł mi w ręce kolorowy folder z opisem miast i miasteczek położonych mniej więcej między Częstochową, Radomskiem i Wieluniem. Wiele z nich przed wojną było zamieszkiwanych przez Żydów, a że znam trochę żydowską historię tych okolic, szukałam jej śladu w tej publikacji. Pierwsza miejscowość – Pajęczno. Kalendarium ważnych wydarzeń związanych z tym miastem zawiera informację o zniszczeniu w 1818 kościoła i kronik parafialnych, ratusza, gorzelni, browaru, o epidemii tyfusu plamistego w 1922 roku, o przemianowaniu Pajęczna na Peinstett w 1939 roku. Według autorów folderu między 1939 a 1956, kiedy utworzono powiat pajęczański („przełomowy moment w życiu mieszkańców”), nie wydarzyło się nic godnego wzmianki. A, przepraszam jest jeszcze osobna notka o tym, że podczas II wojny światowej dwaj parafianie ukryli przed zniszczeniem obraz Madonny Pajęczańskiej, a 4 marca 1945 roku obraz w uroczystej procesji przeniesiono do kościoła.
Nie ma w tym kalendarium miejsca na słowo pajęczańskich Żydach.
O getcie utworzonym w 1940 roku, przez które kilkadziesiąt tysięcy z nich przeszło i którzy zostali albo zamordowani albo wywiezieni do obozów koncentracyjnych.
Nie mówiąc już, że nie ma słowa o Icku Koziwodzie rozstrzelanym pod kościołem podczas masowej egzekucji.
Icek, ja zwykle, nie nadaje się do folderu.
Z kolei w historii gminy Osjaków jest miejsce na informację o mogile Powstańców Styczniowych (pisownia oryginalna), zabrakło miejsca dla kilkuset Żydów z których część wywieziono do getta w Wieluniu, a część zamknięto w getcie w samym Osjakowie i rozstrzelano w okolicznych lasach.
Zaskakujące, jak wiele mówią o naszym stosunku do przeszłości niewinne turystyczne foldery.
Przeszłość, o której nie ma wzmianki nie istnieje i zostaje po niej pustka. Większość z nas nie zdaje sobie sprawy z jej istnienia. Pustki nie widać, ale my przez ten brak jesteśmy o wiele ubożsi.

2 Komentarzy

 • ajaninawp.pl
  23 sierpnia 2014 - 23:00 | Permalink

  Droga Marzanno,zainspirowałaś mnie tym postem,aby przyjrzeć się, jak ta sytuacja wygląda na Podlasiu.Mamy nowe Centrum Informacji Turystycznej w nowoczesnym budynku Opery.Czas wybrać się po foldery i przejrzeć je pod kątem żydowskiej historii Podlasia.Pozdrawiam.Ania Kloza
  ajaninawp.pl ostatnio opublikował…Czytaj i Odkrywaj!My Profile

 • mmpogpoczta.onet.pl
  25 sierpnia 2014 - 10:24 | Permalink

  O, to bardzo się cieszę – wierzę, że takie działania mają sens i może w ten sposób choć trochę przywrócimy pamięć.

 • Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


  *

  Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

  CommentLuv badge
  css.php