Pomoc – a co to takiego?

Na temat pomocy istnieją różne opinie i przemyślenia, ale czym tak naprawdę jest pomoc i czy każda pomoc jest tak samo wartościowa? Spróbuję dziś odpowiedzieć na to pytanie, a przynajmniej zaproponować pewne działania.

Pomoc to wsparcie duchowe, finansowe lub fizyczne – zależy w jakiej sytuacji  znajduje się osoba potrzebująca. Jeżeli mamy do czynienia ze starszą sąsiadką to na pewno pomocą dla niej będzie wniesienie siatki  z zakupami po schodach , zaś kiedy naszej pomocy potrzebuje samotny sąsiad to wystarczy poświęcenie chwili czasu i godzinka rozmowy przy kawie, oczywiście ubogi będzie czekał na wsparcie finansowe. To dla wszystkich jest jasne.

Każda religia stawia pomoc jako jedną z ważniejszych atrybutów, szczególnie jeżeli mamy na myśli pomoc ubogim. W Islamie jałmużna  nazywana jest Zakat i powinna być świadczona w taki sposób, aby osoba z niej korzystająca nie znała swojego darczyńcy. Chrześcijanie podobnie podchodzą do jałmużny dla biednych, należy ich wspomagać i nie oczekiwać  za to działanie poklasku. Jednak czy wspomaganie biednych zawsze jest właściwe?

Bardzo często w dzisiejszym świecie mówi się o biedzie w krajach afrykańskich , które należą do krajów globalnego południa. My Europejczycy kojarzymy pomoc dla ludności krajów globalnego południa głównie z wysyłaniem pieniędzy, żywności i odzieży. A co na to wykształceni Afrykańczycy?

A no właśnie… Wykształceni Afrykańczycy dziś już przyznają, że wysyłanie pieniędzy to nie jest najlepsza pomoc, gdyż uzależnia, pogłębia syndrom somalijski. Przyznają oni, że wsparcie finansowe ma tylko wtedy sens, jeżeli idzie w parze z edukacją i technologią. I właśnie w taki sposób pomaga Polska Akcja Humanitarna. Nie przekazuje tylko pieniędzy, ale razem z pieniędzmi jadą wolontariusze, którzy np. budują studnie, uczą jak szukać wody i przygotowują w jednej wiosce nauczycieli, którzy po ich wyjeździe pojadą do następnych wiosek i pokażą jak „budować studnie” i szukać wody…  Oczywiście nie każdy jest gotowy, rzucić wszystko i jechać do Afryki budować studnie, ale to nie znaczy, że nie może pomagać. Pomoc jest potrzebna zawsze i wszędzie. Ważne aby była to mądra, przemyślana pomoc, która przyniesie dalekosiężne skutki i zmiany oraz nie pogłębi i tak już trudnej sytuacji. I oczywiście, aby nie była upokarzająca. Pamiętajmy człowiek ubogi, nie potrzebuje starych zniszczonych rzeczy, które my wyrzucamy. On potrzebuje rzeczy, z których skorzysta – które może ubrać, zjeść. Przeterminowana żywność i zniszczone ubrania to nie jest pomoc, to dodatkowe upokorzenie. Pomoc musi być mądra! Przykładem takiej pomocy jest ruszająca po raz kolejny akcja „Szlachetna Paczka”. Jest to pomoc dla osób ubogich w Polsce . Zawsze przed Świętami Bożego Narodzenia można wraz ze znajomymi przygotować paczkę dla wybranej z bazy internetowej rodziny potrzebującej. Paczki nie są przygotowywane według naszego uznania, ale według ankiety sporządzonej przez wolontariusza podczas wywiadu u rodziny. Dlatego pomoc, którą rodzina otrzymuje jest naprawdę odpowiedzią na jej potrzeby. Jednak nie każdego stać aby przygotować taką paczkę. A poza tym, aby można było ją przygotować potrzebny jest cały sztab ludzi, którzy dotrą do rodzin ubogich, zgłoszą ich do projektu, przeprowadzą z nimi rozmowy, wypełnią ankiety itd. itd. Każdy z nas może się zaangażować i pomóc. Jedni  wykładają finanse, inni poświęcają swój czas, pracując jako wolontariusze.  I jedno i drugie jest tak samo ważne i niezbędne. A dlaczego o tym piszę w środku wakacji? A mianowicie dlatego, że właśnie ruszył nabór na Liderów Rejonów i wolontariuszy Szlachetnej Paczki. Bez nich pomocy nie będzie! A naprawdę niewiele trzeba aby rozpromienić uśmiechem zatroskane twarze, aby zwrócić tym, którzy utracili wiarę w szczęście, poczucie, że ich los jednak może się odmienić. Tolerancja to nie tylko akceptacja,  w tym wypadku akceptacja ubogich. Tolerancja, to również działanie. Człowiek tolerancyjny, nie odwraca wzroku od niesprawiedliwości czy nieszczęścia, ale działa aby im zapobiec. Dlatego zachęcam wszystkich – wspomóżcie tegoroczną drużynę „Super W” i podejmijcie prace woluntarystyczną, rejestrując się na stronie: https://www.superw.pl/, bez Was Paczka nie powstanie! A bez Paczki, pomocy nie będzie!

ZC

Jeden komentarz

 • mmpogpoczta.onet.pl
  25 sierpnia 2014 - 10:28 | Permalink

  Dobrze, że piszesz o pomocy w ten sposób – to otwiera oczy na aspekty działalności pomocowej, o której często mamy stereotypowe wyobrażenia.

 • Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


  *

  Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

  CommentLuv badge
  css.php