To dla nich Egurolla wykorzystał złoty przycisk

Kilka dni temu w popularnym programie ,,Mam talent” furorę zrobił występ czeczeńskiego zespołu młodzieżowego ,,Lowzar”.W Internecie pojawiły się komentarze: ,,To dla nich Egurolla wykorzystał złoty przycisk”, co de facto umożliwiło zespołowi  automatyczne przejście do półfinałów na żywo. Pamiętajmy, że taki przycisk każdy juror może wykorzystać tylko raz, więc to wielkie wyróżnienie dla zespołu. W lokalnych gazetach ukazały się obszerne artykuły, pojawiły się linki na facebooku umożliwiające obejrzenie występu jeszcze raz. Nikt nie pisał obraźliwych komentarzy, chwalono prawdziwe taneczne talenty, stroje, zapał i młodzieńczy wigor. Po raz pierwszy padły słowa: ,,to nasi białostoczanie pochodzenia czeczeńskiego”.

http://mamtalent.tvn.pl/wideo,1912,v/to-dla-nich-egurrola-wykorzystal-zloty-przycisk,1342093.html

Zespół ,,Lowzar” powstał w Białymstoku w roku 2008 i od początku jest wspierany przez Fundację Edukacji i Twórczości, z którą miałam okazję współpracować, ucząc kobiety czeczeńskie języka polskiego. Warto wiedzieć coś o wykonawcach tego show. Do zespołu ,,Lowzar” należą dzieci uchodźców czeczeńskich mieszkających w Białymstoku, część z nich przebywa w ośrodku ,,Budowlani”. Jest on prowadzony przez Achmeda Tashaeva. Na taneczny repertuar składają się kaukaskie tańce, których wykonanie w tradycyjne strojach jest niezwykle widowiskowe i robi duże wrażenie. Zespół występował m. in. na:

  • „Spotkaniu Kultur” organizowanym przez Polską Akcję Humanitarną w Grupie koło Grudziądza;
  • imprezach organizowanych przez naszą Fundację, np.: „Kaukaskie zbliżenia: Czeczenia”, „Spotkania polsko – czeczeńskie”;
  • w szkołach podstawowych na terenie Białegostoku (np. w SP nr 7, 12, 26, 37);
  • imprezach choinkowych organizowanych przez Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie i Chrześcijańskie Centrum Edukacyjne „Diament”;
  • innych wydarzeniach, takich jak: Akcja Zima 2009 w osiedlowym Mini Klubie, czy Piknik Rodzinny na Zielonych Wzgórzach.

Ponadto zespół „Lowzar” ma za sobą kilkadziesiąt innych występów na różnego rodzaju festiwalach i uroczystościach. Dlaczego o tym piszę? Teraz bowiem wszyscy będą chwalili się, że Ci Czeczeni pochodzą z Białegostoku, chociaż z moich obserwacji wynika, że mieszkańcy przeważnie boją się uchodźców lub nie chcą nic o nich wiedzieć. Mało tego, niejednokrotnie dochodziło niestety do aktów przemocy( zdarzyło się nawet podpalenie mieszkania jednej z rodzin mieszkających w moim mieście).Pojawiały się obraźliwe wpisy na forum jednej z lokalnych gazet, z których większość mówiła o tym, żeby wracali tam, skąd przyjechali, bo…(i tu pojawiał się szereg stereotypów i chamskich określeń).Ale Czeczeni nie dawali za wygraną. Wiedzieli, że na Kaukazie nadal nie jest bezpiecznie i nie ma do czego wracać. Tacy jak Tashaev postanowili wykorzystać swój potencjał w Białymstoku, pokazać, że są częścią tego wielokulturowego miasta. Pamiętam imprezę w Białostockim Ośrodku Kultury, która miała przybliżyć kulturę czeczeńską mieszkańcom mojego miasta. Była chałwa czeczeńska i manty-pyszne placki wypieczone przez kobiety. Uchodźcy zadbali o każdy detal. Niestety. Przyszli  prawie sami Czeczeni: kobiety, dzieci, mężczyźni. Całe rodziny. Polaków było jak na lekarstwo. Czy zespół ,,Lowzar” zmieni myślenie o uchodźcach? Czy oswoimy się z myślą, że wielu z nich tu zostaje i chce tu żyć, pracować, tworzyć, działać, że Polska to nie jest tylko kraj tranzytowy w drodze na Zachód. Podzielę się z Państwem jeszcze jedną historią.

Jakiś czas temu poszukiwałam pracy dla znajomej młodej Czeczenki. Kobieta chciała sprzątać w jednej z firm. Pomagałam jej, ponieważ nie znała dobrze języka. Jeden z pracodawców powiedział: ,,Zatrudniłbym ją, bo wygląda na miłą osobę, gdyby zdjęła chustkę”. Kobieta nie zgodziła się .Powiedziała :,,Tylko ta chusta mi pozostała”. Jakże symboliczne słowa oznaczające zachowanie swojej wiary, tożsamości, wierność tradycji. Kilka miesięcy temu wyjechała na Zachód i znalazła zatrudnienie.

Wiem, że przed nami jeszcze wiele lekcji do odrobienia, jeżeli chodzi o uchodźców, nie tylko z Kaukazu.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

CommentLuv badge
css.php