,,Cygan to Cygan.I to go różni od gadzia”( z reportaży Lidii Ostałowskiej)

Ostatnio pisałam o smutnych wydarzeniach związanych z Romami na Wybrzeżu, a dowiedziałam się, że w Białymstoku powstał nowy program skierowany do mniejszości romskiej a koordynowany przez Fundację Edukacji i Twórczości, z którą kiedyś miałam przyjemność współpracować. Tak więc pozytywne działania też są i trzeba je nagłaśniać i przedstawiać innym. Jest to program ,,Romska Akademia Społeczna” skierowany do Romów z Białegostoku, Siemiatycz i Łomży. Głównym celem projektu jest: Zwiększenie poziomu integracji społeczno-zawodowej 37 Romów oraz zwiększenie świadomości i wiedzy na temat kultury romskiej wśród 70 osób z woj. podlaskiego do czerwca 2015 roku. Jak piszą organizatorzy: ,,Projekt obejmuje dwa główne kierunki działania:

-aktywizację społeczno-zawodową członków społeczności romskiej, w tym również wsparcie edukacyjne dzieci,

-edukację dzieci i dorosłych z otoczenia społecznego Romów.

Wiem, że jest w to zaangażowany Mariusz Sokołowski-nominowany a wcześniej wyróżniony za działania na rzecz tolerancji(Nagroda im. Ireny Sendlerowej ,,Za naprawianie świata”).Program oferuje Romom i szkolenia zawodowe, i staże, pomoc doradcy zawodowego, wsparcie asystentów, wsparcie dla dzieci romskich. Wszystko brzmi bardzo pięknie i szlachetnie, ale interesuje mnie, czy Romowie się zgłosili?(Przed napisaniem tego posta powinnam przeprowadzić gruntowny wywiad, ale ,,mea culpa” nie zrobiłam tego).Bowiem często proponując jakieś działania mniejszościom nie diagnozujemy, czy to jest im naprawdę potrzebne i czy wezmą w tym udział. Bardzo wartościowe wydaje mi się przybliżanie kultury romskiej w szkołach w ramach edukacji międzykulturowej przez twórców projektu. Życzę im powodzenia w działaniu, bo często słyszymy ,że Romowie są niechętni wobec działań edukacyjnych i z dużą nieufnością patrzą na próbę zmiany. Ale, czy nie są to nasze stereotypy, o których pisała niedawno Marzanna? Czy wszyscy Romowie są niechętni? Dlatego podjęcie takich prób jak ta bardzo cieszy. Przyjrzę się uważniej, jak projekt będzie przebiegał. Żeby zakończyć literacko, chciałabym polecić  dwie książki o Romach ,które być może Państwo znacie. Pierwsza z nich ,,Dym się rozwiewa” Jacka Milewskiego pracującego na Podlasiu, który pisze we wstępie: ,,Od ponad piętnastu lat pracuję i żyję z Cyganami. Przypatruję się ich światu, poznaję, dziwię się” .,,Dym się rozwieją” składa się z dwunastu opowiadań, w których Romowie bardzo zwyczajnie: przed telewizorem, w szkole, w szpitalu, przed ekranem komputera. To opowieść o naszych sąsiadach, mających trochę inne zwyczaje i obrzędy, a sąsiadów znać wypada. Druga pozycja to doskonałe literacko reportaże Lidii Ostałowskiej ,,Cygan to Cygan”, która z pasją opowiada zdumiewające, intrygujące, a często zabawne historie o ciągle tajemniczym dla nas narodzie Romów( w tej książce nie tylko mieszkających w Polsce).

 

Jeden komentarz

 • mmpogpoczta.onet.pl
  20 listopada 2014 - 17:21 | Permalink

  Kwestia zaangażowania Romów w programy im poświęcone to trudna kwestia, dobrze, że o niej piszesz. Ale chyba droga prowadzi od zaangażowania nie-Romów w przełamywanie stereotypów, i jeżeli w rezultacie przychylniejsze będzie społeczne nastawienie do Romów, zaczną i oni być aktywniejsi.

 • Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


  *

  Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

  CommentLuv badge
  css.php