Chorzowscy Romowie

Romowie nie czytają, nie pracują, nie uczą się, kradną i żyją na koszt państwa – z takimi stereotypami spotykamy się na co dzień.  To właśnie w ten sposób wielu Polaków postrzegają społeczność romską, tak naprawdę nawet nie podejmując wysiłku, aby zweryfikować swoje „wiadomości”.  Ja chciałabym pokazać tą społeczność w zupełnie inny sposób.

W Chorzowie jakiś czas temu powstała świetlica środowiskowa skupiająca właśnie Romów i nie tylko dzieci, ale także dorosłych. Dzieci w świetlicy, tak jak w każdej innej, otrzymują pomoc w nauce, mogą odrabiać zadania domowe. Dzięki temu odnoszą lepsze wyniki w szkole. Poza tym w świetlicy mogą również rozwijać swoje zainteresowania i pasje. Uczą się  kapuery, gry na instrumentach, tańca nowoczesnego oraz poznają tańce ludowe.  Jednak ta świetlica różni się od innych świetlic chorzowskich. A mianowicie tutaj często w zajęciach uczestniczą również dorośli. Kobiety tańczą razem z dziećmi,  szyją, a także same czasami  „pobierają lekcje”.  Kiedy patrzy się na tą społeczność z boku, to „podopieczni” świetlicy (i ci małoletni i ci dorośli) wyglądają jak jedna, bardzo duża rodzina.

Stworzeniem  i prowadzeniem świetlicy zajęły się 2 lokalne organizacje: Chorzowskie Stowarzyszenie Pomocy Arka II oraz chorzowskie Stowarzyszeni Szansa dla Romów, którego  prezesem jest Szandor Goga, znany chorzowski Rom. Pan Szandor jest znany zarówno jako gitarzysta, jak  i aktywista, który od dawna zajmuje się kwestią romską. Pan Goga działa na rzecz utrzymania i utrwalenia romskiej kultury, ale także integracji Romów ze społeczeństwem pochodzenia  polskiego, dlatego m.in. w zajęciach prowadzonych w świetlicy mogą brać udział zarówno dzieci romskie jak i polskie.  Pan Szandor Goga w 2012 r. za swoją działaność został nagrodzony przez Prezydenta Miasta Chorzowa  medalem im. Franciszka Gembały. Ostatnim bardzo głośnym wydarzeniem w świetlicy był wernisaż wystawy  opracowanej w ramach projektu „Jedni z wielu”  oraz pokaz tańców przygotowanych przez podopiecznych świetlicy. Imprezę uświetnił również gitarowy występ samego prezesa  Stowarzyszenia Szansa dla Romów – pana Szandora Gogi. Do tematu wystawy i projektu jeszcze powrócę w przyszłych artykułach, teraz tylko wspomnę, że jest to wystawa fotograficzna prezentująca Romów , którym integracja się udała. Wystawa, jak i sam projekt mają na  celu przełamanie stereotypów i wzajemną integrację społeczności polskiej i romskiej.

Jak wspominałam wcześniej wystawa została otwarta w świetlicy romskiej w Chorzowie -  26. 11. 2014 r. Jej otwarcie zostało uświetnione występami artystycznymi wychowanków świetlicy, ale na otwarcie została zaproszona także społeczność polska, a dla młodzieży zarówno polskiej jak i romskiej przygotowano konkursy, które trwają do 19 grudnia. Wystawę w Chorzowie można nadal oglądać w Sali widowiskowej przy ul. Chobrego 17 (I piętro). Bardzo gorąco zachęcam społeczność Chorzowa i miast ościennych do odwiedzenia świetlicy i obejrzenia wystawy oraz młodzież do udziału w ogłoszonych konkursach. W ten sposób naprawdę można połączyć przyjemne z pożytecznym…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

CommentLuv badge
css.php