Romowie nie czytają, nie pracują, nie uczą się, kradną i żyją na koszt państwa – z takimi stereotypami spotykamy się na co dzień. To właśnie w ten sposób wielu Polaków postrzegają społeczność romską, tak naprawdę nawet nie podejmując wysiłku, aby zweryfikować swoje „wiadomości”. Ja chciałabym pokazać tą społeczność w zupełnie inny sposób.
W Chorzowie jakiś czas temu powstała świetlica środowiskowa skupiająca właśnie Romów i nie tylko dzieci, ale także dorosłych. Dzieci w świetlicy, tak jak w każdej innej, otrzymują pomoc w nauce, mogą odrabiać zadania domowe. Dzięki temu odnoszą lepsze wyniki w szkole. Poza tym w świetlicy mogą również rozwijać swoje zainteresowania i pasje. Uczą się kapuery, gry na instrumentach, tańca nowoczesnego oraz poznają tańce ludowe. Jednak ta świetlica różni się od innych świetlic chorzowskich. A mianowicie tutaj często w zajęciach uczestniczą również dorośli. Kobiety tańczą razem z dziećmi, szyją, a także same czasami „pobierają lekcje”. Kiedy patrzy się na tą społeczność z boku, to „podopieczni” świetlicy (i ci małoletni i ci dorośli) wyglądają jak jedna, bardzo duża rodzina.
Stworzeniem i prowadzeniem świetlicy zajęły się 2 lokalne organizacje: Chorzowskie Stowarzyszenie Pomocy Arka II oraz chorzowskie Stowarzyszeni Szansa dla Romów, którego prezesem jest Szandor Goga, znany chorzowski Rom. Pan Szandor jest znany zarówno jako gitarzysta, jak i aktywista, który od dawna zajmuje się kwestią romską. Pan Goga działa na rzecz utrzymania i utrwalenia romskiej kultury, ale także integracji Romów ze społeczeństwem pochodzenia polskiego, dlatego m.in. w zajęciach prowadzonych w świetlicy mogą brać udział zarówno dzieci romskie jak i polskie. Pan Szandor Goga w 2012 r. za swoją działaność został nagrodzony przez Prezydenta Miasta Chorzowa medalem im. Franciszka Gembały. Ostatnim bardzo głośnym wydarzeniem w świetlicy był wernisaż wystawy opracowanej w ramach projektu „Jedni z wielu” oraz pokaz tańców przygotowanych przez podopiecznych świetlicy. Imprezę uświetnił również gitarowy występ samego prezesa Stowarzyszenia Szansa dla Romów – pana Szandora Gogi. Do tematu wystawy i projektu jeszcze powrócę w przyszłych artykułach, teraz tylko wspomnę, że jest to wystawa fotograficzna prezentująca Romów , którym integracja się udała. Wystawa, jak i sam projekt mają na celu przełamanie stereotypów i wzajemną integrację społeczności polskiej i romskiej.
Jak wspominałam wcześniej wystawa została otwarta w świetlicy romskiej w Chorzowie - 26. 11. 2014 r. Jej otwarcie zostało uświetnione występami artystycznymi wychowanków świetlicy, ale na otwarcie została zaproszona także społeczność polska, a dla młodzieży zarówno polskiej jak i romskiej przygotowano konkursy, które trwają do 19 grudnia. Wystawę w Chorzowie można nadal oglądać w Sali widowiskowej przy ul. Chobrego 17 (I piętro). Bardzo gorąco zachęcam społeczność Chorzowa i miast ościennych do odwiedzenia świetlicy i obejrzenia wystawy oraz młodzież do udziału w ogłoszonych konkursach. W ten sposób naprawdę można połączyć przyjemne z pożytecznym…