Mądra zabawa i okazane serce…

Bardzo często mówiąc o tolerancji i akceptacji  odnosimy je do grup narodowościowych, etnicznych, religijnych czy innych. Jednak zazwyczaj myślimy o ludziach. Ja dzisiaj, w tym tak specyficznym dniu chciałabym przypomnieć o zwierzętach, które również czują ból, cierpienie, zimno, ale także miłość i tęsknotę. Dlaczego właśnie dzisiaj postanowiłam napisać o zwierzakach? A z dwóch powodów. Pierwszy to dosyć powszechny powód zimą, a mianowicie problem bezdomnych zwierząt. Niestety zima i okres świąteczny, to drugi po wakacjach letnich czas, kiedy zwierzaki nagminnie trafiają na ulicę. Czasami dlatego, że ludzie chcą wyjechać na święta i Sylwestra, a podopiecznym niema się kto zaopiekować i właściwie z kochanego pupila staje się „persona non grata” . A czasami  zwierzątko jest po prostu nietrafionym prezentem świątecznym. Bez względu na powód, dlaczego zwierzak znalazł się na ulicy, pamiętajmy, że w chwili obecnej panują mrozy. Jeżeli nie będzie miał się gdzie schronić po prostu zamarznie. Dlatego nie unośmy się honorem, że „koty zasikają nam piwnicę”, ale otwórzmy to jedno piwniczne okienko i okażmy serce. Zwierzaki to docenią, na pewno  nie zabrudzą miejsca w którym będą spały. Wystawmy od czasu do czasu resztki jedzenia koło śmietnika. Zawsze się znajdzie na nie chętny, jeżeli nie głodny pies lub kot, to na pewno okoliczne ptactwo, które w chwili obecnej też ma problem ze znalezieniem pożywienia.

Drugim powodem zaś dla którego postanowiłam poruszyć akurat dzisiaj ten temat to właśnie specyfika dzisiejszego dnia. Sylwester – czas zabawy, radości, pożgania tego co odchodzi ze starym rokiem i nadziei na ten nadchodzący Nowy Rok. Jednak to również czas petard i fajerwerków, które są koszmarem dla zwierząt domowych i dzikich. Ucho zwierzęcia jest dużo bardziej czułe od ludzkiego. To co dla nas, ludzi wydaje się głośniejszym wystrzałem, dla zwierzęcia jest całą salwą. Wiele zwierząt w czasie nocy sylwestrowej przeżywa taką traumę, że przez kilkanaście następnych dni nie potrafi się załatwić ze strachu. Niektóre nie dożywają rana. Dlatego dzisiaj apeluję, bawmy się z głową! Wszystko jest dla ludzi, ale nie zapominajmy, że Ziemia jest nie tylko naszym domem. I dlatego, z dniem dzisiejszym i z tym nadchodzącym Nowym Rokiem, życzę Wszystkim i sobie: wyrozumiałości, akceptacji, otwartości i umiejętności patrzenia sercem, na wszystko co tworzy naszą planetę. A świat w przyszłym roku, na pewno będzie piękniejszy.

Jeden komentarz

 • Majka Blogger
  12 lutego 2015 - 21:50 | Permalink

  Zwierzęta to też stworzenia i mają swoje prawa!!

 • Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


  *

  Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

  CommentLuv badge
  css.php