Ważne dni, których nie znamy

W kalendarzu roku szkolnego sporo mamy dni, które mniej lub bardziej uroczyście obchodzimy, a fakt i sposób tego obchodzenia są tak oczywiste i przewidywalne, że nie wzbudza to szczególnego zainteresowania. Proponuję na nowy rok kalendarzowy zajrzenie do nieocenionego podręcznika – „Kompasu” (dostępnego także w wersji elektronicznej) i znalezienie w każdym miesiącu dnia ważnego, a niezbyt znanego. Oprócz kalendarza praw człowieka, „Kompas” podpowie nam ćwiczenia związane tematycznie z danym dniem. Takim, jak na przykład 8 stycznia, czyli Światowy Dzień Walki z Analfabetyzmem, który może być okazją do przypomnienia jaką wartość ma edukacja, a przede wszystkim uświadomienie faktu że dla dużej części ludzkości nie jest ona dostępna. Jednym z pomysłów na ten dzień może być film pt. „Droga czerwonej lodówki” z zasobów projektu „Patrz i zmieniaj” Centrum Edukacji Obywatelskiej. Z kolei w lutym (20-go) obchodzony jest Dzień Oporu bez Przemocy – idealny czas na dyskusję czy debatę o skuteczności tej formy oporu, z przypomnieniem wielkich nazwisk tego rodzaju walki: Mahatmy Gandhiego, Dalajlamy, ale też polskich bohaterów i bohaterek ruchu oporu w czasach PRLu. Ciekawa może być też rozmowa z młodzieżą o różnych przejawach oporu bez przemocy (np. odmowa płacenia podatków czy służby wojskowej). Choć ósmy dzień marca to dzień znany, zachęcam do pokazania go inaczej, ze zwróceniem uwagi na przemoc wobec kobiet i pokazanie kobiet w niestereotypowy sposób, co możemy też uczynić w odniesieniu do mężczyzn w listopadzie (3 listopada – Światowy Dzień Mężczyzn). Dobrze, gdyby był to dzień niestereotypowego wizerunku mężczyzny, a idealną pomocą może być dla nas film „Maska twardziela”. Przy okazji walki ze stereotypami nie zapomnijmy o 17 maja, czyli Międzynarodowym Dniu przeciw Homofobii, ustanowionym, aby upamiętnić wykreślenie orientacji homoseksualnej z listy chorób WHO (Światowej Organizacji Zdrowia). Może skorzystamy wtedy z doświadczeń szkół holenderskich. Tam, chcąc zamanifestować solidarność z osobami LGBT w dniu przeciw homfobii każdy, kto ma na to ochotę przychodzi do szkoły ubrany na fioletowo lub z fioletowym elementem stroju. Kończąc rok szkolny, 20 czerwca pamiętajmy o Światowym Dniu Uchodźcy. 50 milionów ludzi, którzy z różnych powodów opuszczają swoje miejsca zamieszkania to wystarczający powód, aby poświęcić im chwilę naszej uwagi. Proponuję zacząć od obejrzenia plakatów (np. na http://www.unhcr.org/pages/4c04bc966.html), które mogą zainspirować nas do organizacji konkursu plakatów. Może dobra byłaby szkolna debata o sytuacji uchodźców i sposobów poprawy ich sytuacji?
Formy naszych działań mogą być różne, ale myślę, że zaznaczenie w szkole każdego z tych dni otworzy młodych ludzi na sprawy, o których dotychczas niewiele wiedzieli, a samo pojawienie się tych świąt w szkolnym kalendarzu przełamie rutynę szkolnych obchodów „ku czci”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

CommentLuv badge
css.php