70-rocznica wyzwolenia obozu w Auschwitz-Birkenau

Dnia 27 stycznia żołnierze 60 Armii Pierwszego Frontu Ukraińskiego otworzyli bramy Auschwitz.Ci,którzy byli przedstawicielami reżimu stalinowskiego przynieśli wyzwolenie więźniom totalitaryzmu hitlerowskiego. W obozie macierzystym, Birkenau i Monowitz doczekało wyzwolenia około 7 tys. więźniów. Około 500 więźniów żołnierze radzieccy wyzwolili przed 27 stycznia, i wkrótce potem w podobozach KL Auschwitz: w Starej Kuźni, w Blachowni Śląskiej, Świętochłowicach, Wesołej, Libiążu, Jawiszowicach i Jaworznie.
Zbliża się 70-ta rocznica wyzwolenia obozu w Auschwitz .To dokładnie za dwadzieścia dni. Cały świat jest zainteresowany obchodami ,dziennikarze z różnych krajów piszą o akredytację, przyjadą prezydenci państw, delegacje, młodzież i najważniejsi ,Ci, którzy ocaleli.
Z tej okazji muzeum uruchomiło stronę internetową: http://70.auschwitz.org ,dzięki której możemy zapoznać się z programem obchodów ,ale także uzupełnić swoją wiedzę historyczną na temat wyzwolenia. Strona ma spowodować też uniknięcie wpadek typu: ,,polskie obozy Zagłady”, chociaż dla dziennikarzy muzeum przygotowało specjalny pakiet.
W tym dniu warto porozmawiać z młodzieżą na temat obozu Auschwitz-Birkenau, w którym doszło do wymordowana największej ilości Żydów, ale także Polaków, Rosjan, Romów i 25 tysięcy przedstawicieli innych narodowości. Nie każdy będzie mógł wziąć udział w obchodach  z różnych względów. W niektórych województwach będą trwały ferie,inni nie zdecydują się na udział w upamiętnieniu ze względu na odległość. Szacunek ofiarom można oddać w inny sposób. Przeprowadźmy lekcję na temat Auschwitz-Birkenau( tu z pomocą przychodzi nam znowu strona internetowa: http://pl.auschwitz.org/h/index.php?option=com_content&task=blogcategory&id=5&Itemid=16).
Na wyżej podanej stronie, w zakładce edukacja znajdziemy multimedia i gotowe scenariusze. Możemy przeczytać wiersze Ocalałych: Haliny Birenbaum lub Batszewy Dagan, które są dostępne w języku polskim. Możemy opowiedzieć historię miłości w Auschwitz: Mali i Edka ,którzy postanowili razem uciec z miejsca Zagłady,ale im się nie udało.A jednak w tak strasznym miejscu możliwa była miłość. W miejscu,o którym Tadeusz Borowski napisał ,,Noc,noc bez końca .Świtu nie ma”. Jednak dla Mali i Edka był świt, dobro i piękno. Ich historię również znajdziemy na stronie internetowej: http://www2.polskieradio.pl/wojna/artykul.aspx?sid=5&id=72089
Gdy uczymy poprzez historie personalne ,opowiadamy o uczuciach, a nie tylko o liczbach, wtedy łatwiej zrozumieć rozmiar tragedii Auschwitz-Birkenau i specyfikę miejsca.
Primo Levi napisał: ,,To się stało, la wiec może znów się zdarzyć. Może się zdarzyć wszędzie”. Uczmy empatii, szacunku, zrozumienia ,aby jak najmniej było postaw wrogich, nieakceptujących drugiego człowieka takim, jakim jest.

Jeden komentarz

 • Majka Blogger
  12 lutego 2015 - 21:49 | Permalink

  Biedni ludzie, tyle Polaków w męczarniach…

 • Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


  *

  Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

  CommentLuv badge
  css.php