Metoda Ustawień Narodowych czyli MUN

Współpracując z Fundacją Uniwersytetu w Białymstoku dowiedziałam się o bardzo interesującej, choć zapewne kontrowersyjnej metodzie. Metoda Ustawień Narodowych (MUN) to projekt performatywny dotyczący konfliktów na tle etnicznym i religijnym widzianych w perspektywie historycznej i współczesnej

Industrialną przestrzeń Starej Elektrowni w Białymstoku wypełniło 10 aktorów, a zarazem widzów. Byli to nieprofesjonalni aktorzy, po prostu mieszkańcy Białegostoku, którzy chcieli wziąć w tym udział. Każdy otrzymał zestaw słuchawkowy, przez który kontaktował się z nim Prowadzący. Od początku towarzyszyła im kamera, która śledziła każdy ruch. Fabuła projektu „Metoda Ustawień Narodowych” skupia się na dwóch dniach tzw. rajdu oficera AK Romualda Rajsa „Burego”. Zimą 1946 roku jego oddział dokonał egzekucji białoruskich furmanów w lesie obok wsi Puchały Stare, pacyfikował także m.in. wsie Zanie i Szpaki. Twórcy oparli się na dokumentacji IPN-u i na wywiadzie ze świadkiem tych tragicznych wydarzeń.

Koncepcja spektaklu opiera się na mechanizmie przyjmowania i wykonywania ról społecznych, w szczególności roli oprawcy i ofiary. Niektórzy uczestnicy wchodzą w nie bardzo mocno. To zasługa emocjonalnej narracji, która opisuje tragiczne powojenne wydarzenia. Matka, która musi zdecydować, które z dwójki dzieci uratuje z płonącego domu, dziewczyna gwałcona przez znajomego partyzanta, który pochodzi z sąsiedniej wsi, mężczyzna, który dostaje zadanie wymordowania swoich sąsiadów – to tylko niektóre ze scen, które muszą odegrać uczestnicy. Odegrać je dokładnie tak jak mówi im Prowadzący. To metoda bardzo kontrowersyjna, trudno grającym później wyjść z roli. Rozmawiałam z jednym z aktorów, bardzo to przeżywał, ale jednocześnie nie żałował, że wziął w tym udział. Myślę, że jest to ciekawa metoda, którą można wykorzystać w edukacji antydyskryminacyjnej, ale tylko z dorosłymi ludźmi.

Polecam stronę internetową przedsięwzięcia:

http://metodaustawiennarodowych.pl/

2 Komentarzy

 • Maja
  26 stycznia 2015 - 12:49 | Permalink

  Bardzo ciekawe, ostatnio poznaję metodę dramy, która jest co prawda mniej kontrowersyjna, ale za to podobna w taki sposób, że uczestnicy również bardzo angażują się w odgrywane role. Dlatego warto znać ćwiczenia pozwalające wyjść z roli – np. wzięcie udawanego prysznica, albo zdjęcie z siebie udawanego kombinezonu nurka… i oczywiście szybka odpowiedź na pytanie jokera/jokerki „Jak masz na imię?”. Ciekawią mnie te metody, znacie jakieś analogiczne?

 • Majka Blogger
  12 lutego 2015 - 21:44 | Permalink

  Bardzo ale to BARDZO ciekawe!!!

 • Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


  *

  Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

  CommentLuv badge
  css.php