Zagraj ze mną w szachy

Niedawno wszyscy posłowie w Madrycie jednomyślnie zagłosowali za tym, by szachy były przedmiotem obowiązkowym w szkołach podstawowych.Stało się to 11 lutego 2015 roku w madryckim parlamencie. Gra w szachy połączyła prawicę i opozycyjnych socjalistów,postkomunistów, demokratów-centrowców,nacjonalistów z kraju Basków,Katalonii i Galicii.Szachy stały się grą,która zjednoczyła ludzi bez względu na przekonania polityczne.Wiadomo,że rozwijają one zdolności matematyczne,zdolność koncentracji i logicznego myślenia,stwierdzono również ich dobroczynny wpływ na chorych z zespołem Downa,ADHD,autyzmem,zespołem Aspergera. Ci,którzy chorują na Alzhaimera również grać powinni,bowiem choroba postępuje wolniej.Szachy pomagają w resocjalizacji więźniów czy leczeniu ludzi uzależnionych od narkotyków.Czy można je wykorzystać w edukacji antydyskryminacyjnej? Jestem przekonana,że tak.Grają przecież ze sobą ludzie bez względu na wiek,pochodzenie czy wyznanie lub też kolor skóry.Będąc dwa razy w Sarajewie,zawsze lubiłam usiąść na chwilę przy małym placu blisko centrum,gdzie starsi panowie grają w szachy. Jest to widok często w Bośni spotykany.

szachy(źródło Rzeczypospolita)

W grze uczestniczy wprawdzie tylko dwóch graczy, natomiast zawsze ściąga to spory tłumek gapiów, którzy nie mniej przeżywają sprawę od samych grających. Szachownica ma jakieś 5m na 5m a każda z figur wysokość około metra, natomiast z tego ,co widziałam, figury są chyba plastikowe, bo gracze nie mieli większych problemów z przestawianiem. A na noc chowa się wszystko do drewnianych skrzyni stojących nieopodal szachownicy. I tak właśnie spędza wolny czas starsze pokolenie w Bośni.Nie wiemy,czy są wśród nich tylko muzułmanie,  czy też chrześcijanie czy wyznawcy judaizmu(w Sarajewie nadal funcjonuje wspólnota Żydów sefardyjskich i jest czynna synagoga).Wiemy,że gra łączy ludzi.Niewątpliwie.

Teraz w Hiszpanii będzie grać ze sobą młodzież,,ponad podziałami”.  Jednak Hiszpanie mają dodatkowy powód do dumy,bowiem to oni przywieźli tę grę do Europy.Gra wymyślona została w Indiach i Persji w wiekach V-VI jako czaturanga i szatrandż,została rozpowszechniona na zachodnim brzegu kontynentu przez Arabów po podbiciu przez nich Hiszpanii w VIII wieku.Tam była popularyzowana przez sułtanów i kalifów,nie tylko jako ćwiczenie umysłu,ale także jako rozrywka ekumeniczna łącząca mieszkających w jednym kraju muzułmanów,chrześcijan i żydów.Tak też jest w Sarajewie.Tak może być wszędzie.Brawa dla posłów w Madrycie za podjęcie tej mądrej decyzji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

CommentLuv badge
css.php