Krótka spódniczka, zaproszenie do gwałtu i „prawdziwi” mężczyźni…

Dzisiaj o bardzo nietypowej, ale naprawdę świetnej akcji zorganizowanej przez mężczyzn. Mężczyźni całego świata w proteście przeciwko gwałtom, a właściwie jeszcze bardziej przeciwko tłumaczeniu gwałtów skąpym ubiorem kobiet organizują akcję pod hasłem: „Jeżeli kobieta zakładając spódniczkę zaprasza do gwałtu, to ja też poproszę”. Hasło bardzo wymowne, ale jeszcze bardziej wygląd mężczyzn – niewydepilowane, umięśnione nogi i w większości spódniczki minii. Pomijając co może spotkać potencjalnego gwałciciela ze strony zaatakowanego mężczyzny, to sam wygląd panów również  jest raczej anty erotyczny. Więc po co to robią? Jaka jest wymowa akcji? Akcja ta ma uzmysłowić, że gwałci się kobietę, nie spódniczkę, a więc spódniczka nie może być usprawiedliwieniem gwałtu. Ma być również sprzeciwem wobec przemocy seksualnej stosowanej względem kobiet. Kobieta jest człowiekiem i ma prawo ubierać się jak chce. Jej ubiór nie może usprawiedliwiać stosowania wobec niej przemocy, szczególnie przemocy seksualnej. Pomysł akcji narodzi się w Turcji pod koniec lutego br. Była to akcja bardzo spontaniczna, rozpoczęta w ramach protestu przeciwko morderstwu popełnionemu na tureckiej studentce Ozgecan Aslan. Ozagen wracała do domu autobusem, została sama w pojeździe, kierowca zaatakował ją. Ponieważ dziewczyna się broniła została skatowana, zgwałcona a jej ciało próbowano spalić. To okrutne morderstwo wywołało falę protestów. Zaczęło się od protestów kobiet na Placu Rewolucji w Stambule, do nich szybko dołączyli mężczyźni. Protesty trwały kilka dni, a mężczyźni zaczęli ubierać mini spódniczki i w marszach sprzeciwu przemierzać większe miasta. Była to forma sprzeciwu, ale także solidarności z kobietami. Marsze odbyły się w Stambule, Ankarze, Marmaris i wielu innych miastach. To dowód, że w państwach muzułmańskich szanuje się kobiety, wbrew istniejącemu w naszym świecie stereotypowi. Jednak najważniejsze jest to, że akcja szybko rozprzeszczeniła się na inne państwa, najpierw islamskie, a później zachodnie. Również polscy mężczyźni dołączyli do akcji, jednak oni nie wychodzą na ulice, a wykorzystują facebooka. Polacy robią sobie zdjęcia w sukienkach, spódniczkach, podpisują słynnym, wymownym hasłem i publikują na swoich profilach. Brawo Panowie! To Wy jesteście prawdziwi Macho – nie boicie się ośmieszenia, tylko odważnie prezentujecie swoje poglądy. Poglądy, w których my kobiety nie jesteśmy tylko „kucharkami” i „erotycznymi zabawkami”. Bardzo dziękuję. Doceniamy to, tym bardziej, że nadal w Polsce są politycy, którzy przed kamerami głoszą, że „każdą kobietę się czasami gwałci; kobiety najpierw oponują a potem się cieszą…’. Niestety ja jako kobieta z całą pewnością wolę sama wybierać sobie partnera niż być gwałcona.

 

2 Komentarzy

 • 5 lutego 2016 - 16:57 | Permalink

  Świetna akcja, solidarność z kobietami – super. Ciekawe tylko ilu gwałcicieli zwróci na to uwagę…
  Paulina ostatnio opublikował…Modne spodnie wiosna 2016My Profile

 • zcofalkagmail.com
  10 lutego 2016 - 23:23 | Permalink

  Pani Paulino, nie jest ważne ilu gwałcicieli zwróci na to uwagę, pewnie żaden. Jeżeli ktoś gwałci kobietę, to ma zwichrowany system wartości i zaburzone postrzeganie dobra i zła. Do takiej osoby raczej nie trafi ta akcja i to nie do nich jest ona adresowana. Ta akcja ma zmienić ogólne postrzeganie przemocy wobec kobiet wśród normalnych, żyjących codziennym życiem ludzi. Ludzi którzy mają rodziny, normalny poziom empatii, a niestety często w obliczu gwałtu winią za niego kobietę. Proszę sobie przypomnieć sytuację z przed kilku miesięcy brutalnego gwałtu na jednym z polskich blokowisk, zakończonego oślepieniem ofiary. – Wypowiedzi sąsiadów przed kamerami: „sama tego chciała”. (?) – Jest pani kobietą – chce pani zostać zgwałconą i oślepioną? – bo ja nie. I to, że zdarza mi się ubierać spódniczkę przed kolana, nie znaczy, że daję przyzwolenie na takie traktowanie. Temu własnie służyła ta akcja. Ubiór kobiety jest jej indywidualną sprawą i nie jest przyzwoleniem, ani zaproszeniem do stosowania wobec niej przemocy.
  zcofalkagmail.com ostatnio opublikował…Otwieramy Szkołę z Klasą 2.0!My Profile

 • Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


  *

  Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

  CommentLuv badge
  css.php