Dyskusyjne Kluby Książki

 

Dyskusyjny Klub Książki tworzy grupa osób, która spotyka się regularnie, aby porozmawiać o książkach. Wcześniej myślałam, że to przeżytek, zanim nie pojechałam do Zambrowa, aby porozmawiać o twórczości Irit Amiel, autorki żydowskiego pochodzenia urodzonej w Częstochowie. W filii Biblioteki Publicznej w Zambrowie zgromadziła się grupka osób, która znała zarówno poezję jak i prozę tej autorki. Były to osoby w różnych wieku, zarówno panie emerytki wykonujące wcześniej różne zawody, jak i studenci. Dyskusja była bardzo ożywiona i przedłużyliśmy ją do późnych godzin wieczornych.Dlaczego o tym piszę? Podczas spotkań Dyskusyjnego Klubu Książki nie ma dyskryminacji ze względu na wiek, wszyscy są odbiorcami kultury, wszyscy przeżywają i podobne, i różne emocje w związku z lekturą. W Zambrowie czytelnicy spotykają się raz w miesiącu, wcześniej wiedzą, z jaka książką mają się zapoznać, żeby później móc o niej mówić.
Bardzo podobają mi się rady umieszczone na stronie internetowej Instytutu Książki,który jest koordynatorem projektu DKK .
Zasady dyskusji podczas spotkań:
• szanujemy opinie innych, im więcej różnych opinii tym lepiej,
• nie oceniamy gustów czytelniczych klubowiczów,
• nie wszystkie lektury nam się spodobają, ale mimo to spróbujmy je przeczytać,
• przychodzimy na spotkanie nawet, jeśli nie udało się nam dokończyć lektury,
• każdy członek klubu jest mile widziany, bez względu na to w jakim tempie czyta
• jesteśmy otwarci na nowych autorów i nowe książki
• przede wszystkim mamy się dobrze bawić!
Czyli pierwszą zasadą jest przede wszystkim szacunek dla różnych opinii, a więc niewykluczanie osób o innym światopoglądzie. W województwie podlaskim Kluby powstały z inicjatywy Instytutu Książki i działają przy jego wsparciu finansowym oraz merytorycznym od 2008 roku. Koordynatorem projektu jest Książnica Podlaska im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku. Na terenie województwa podlaskiego obecnie funkcjonuje 39 klubów, w tym 19 dla dorosłych oraz 20 dla dzieci i młodzieży. Liczba członków Klubu wynosi od 4 do 15 osób. Każdy Klub ma swojego opiekuna – moderatora. Właśnie taka moderatorka(która odezwała się do mnie przez portal społecznościowy)zaprosiła mnie do Zambrowa. Pomyślałam, że mimo trudnej tematyki związanej z Holocaustem, pojadę tam i przedstawię prezentację dotyczącą Irit Amiel, którą miałam okazję poznać osobiście i przeprowadzić z nią wywiad w Instytucie Polskim w Tel Avivie. Temat Zagłady i sposobów pisania o tym wzbudza wiele kontrowersji, niektóre osoby mówiły o swoich emocjach podczas zetknięcia się z lekturą książek Irit Amiel ,inne chciały wiedzieć więcej o jej tożsamości, a jeszcze inne pytały o życie Ocalałych z Zagłady we współczesnym Izraelu. Myślę, że podczas spotkań DKK możemy poruszać tematy związane z dyskryminacją/antydyskryminacją/wielokulturowością i trudnościami związanymi z życiem w wielokulturowym społeczeństwie. Jedną z takich autorek jest Zadie Smith pisząca o życiu w Wielkiej Brytanii w doskonałych powieściach ,,Białe zęby” czy ,,Londyn NW”. Inną Sue Monk Kind –autorka bestselerowej powieści ,,Sekretne życie pszczół” opowiadającej o konfliktach na tle rasowym i przyjaźni kobiet ponad podziałami. Zresztą wiele książek można by tu wymieniać, które mogłyby posłużyć jako doskonały materiał do dyskusji. Zastanawiam się, czy formuła DKK sprawdziłaby się w szkole i czy państwo mają takie doświadczenia w pracy z uczniami?

DSC_6625-800x533 DSC_6663-800x533

Jeden komentarz

 • mmpogpoczta.onet.pl
  7 kwietnia 2015 - 11:42 | Permalink

  Tak prosty, a tak genialny pomysł!

 • Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


  *

  Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

  CommentLuv badge
  css.php