Jeszcze o zagładzie Ormian

24 kwietnia w wielu państwach na świecie czci się pamięć Ormian-pierwszego na tak wielką skalę ludobójstwa Ormian. Miało to miejsce w roku 1915,kiedy Turcy mordując w pierwszej kolejności ormiańską elitę intelektualną, rozpoczęli rzezie Ormian na terytorium ich historycznej ojczyzny.Termin ,,ludobójstwo” a dokładnie ,,genocide” wprowadził Rafał Lemkin swojej pracy „Axis Rule in Occupied Europe” („Rządy Osi w okupowanej Europie”) wydanej w 1944 w USA. Użyto go w akcie oskarżenia w procesie norymberskim przeciwko przywódcom nazistowskich Niemiec (choć Karta Międzynarodowego Trybunału Wojskowego w Norymberdze nie wymieniała expressis verbis ludobójstwa, lecz jedynie zbrodnie przeciwko ludzkości, których kwalifikowaną postacią jest właśnie ludobójstwo). Do języka prawnego termin ludobójstwo wszedł za sprawą Konwencji ONZ w sprawie Zapobiegania i Karania Zbrodni Ludobójstwa podpisanej 9 grudnia 1948, której wstępny projekt był współtworzony przez Lemkina. Zatem termin ,,ludobójstwo” zaczął funkcjonować wiele lat po rzezi Ormian.Sto lat temu Turcy w ciągu zaledwie jednej nocy aresztowali i zabili prawie wszystkich wybitnych uczonych pisarzy i artystów Armenii Zachodniej(obecnie wschodnie tereny Turcji).Spośród 2,5 mln Ormian zamordowano wówczas 1,5 mln, a 600 tys. wysiedlono,głównie na martwe pustynie Mezopotamii, gdzie większość z nich zginęła. Ludobójstwo Ormian popełnione przez Turków uznało już ponad 20 państw świata. W roku 2005 uczynił to jednogłośnie Sejm Rzeczypospolitej Polskiej. Turcja nie uznaje tej zbrodni, tłumacząc się powodami politycznymi. A szkoda, że nie uznaje, bo gest w stronę Armenii przybliżyłby do państwo do przyjęcia do wspólnoty narodów Europy.Myślę,że Armenia na to czeka,czego dowodem są słowa Rafaela Amiriana -wiceprezesa Stowarzyszenia Współpracy Polska-Armenia: ,,My,Ormianie,wciąż mamy nadzieję,że nadejdzie dzień,w którym Turcja wyciągnie do Armenii dłoń,wyrażając tym gestem chęć zmycia z niej śladów krwi naszych przodków.I bez wątpienia ta wyciągnięta dłoń nie zawiśnie w powietrzu”.
Ludobójstwo Ormian jest drugim po Holocauście najlepiej udokumentowanym i opisanym ludobójstwem dokonanym przez władze państwowe na grupie etnicznej w czasach nowożytnych. Jednym z ubocznych skutków tego ludobójstwa stało się powstanie światowej diaspory ormiańskiej. Zatem ucząc o Holocauście powinniśmy nawiązać do ludobójstwa Ormian jako zamierzonego aktu wyniszczenia narodu. Oczywiście warto zacząć od definicji ludobójstwa i podyskutować na temat dwudziestego i dwudziestego pierwszego wieku .Stwórzmy cykl lekcji,by poznać przede wszystkim mechanizmy ludobójstw,bo czasem rzeczy przerażające zaczynają się przyzwoleniem na zło.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

CommentLuv badge
css.php