Katalonia, Sardana i patriotyzm

Tym razem trochę wakacyjnie, a trochę poważnie.  Po raz kolejny powrócę do tematu patriotyzmu. Patriotyzm jest czymś ważnym i bardzo chlubnym, ale cały szkopuł w tym, aby był to „zdrowy patriotyzm”, a nie „zakamuflowany nacjonalizm”, który jest tak modny w dzisiejszej Polsce. Bardzo często dzieli się Polaków, na tych „prawdziwych” i tych myślących inaczej.   A przecież patriotyzm to ukochanie swojej ojczyzny, ale wcale nie jest on sprzeczny z tolerancją i otwartością . Już kiedyś opisywałam patriotyzm Turków, którzy na każdym kroku manifestują swoje przywiązanie jednocześnie będąc bardzo gościnnym i otwartym narodem. Dziś chciałabym opowiedzieć o Hiszpanach, a właściwie Katalończykach, którzy obok Basków są jedną z najbardziej szanujących swoją odrębność  hiszpańskich grup etnicznych.

Katalonia to cześć Hiszpanii, w której mieszkańcy bardzo mocno akcentują swoją kulturę i odmienność. Jest to jedyny rejon Hiszpanii, w której nie odbywają się corridy, aby podkreślić autonomię Katalończyków.  W Katalonii podobnie jak w Turcji wywiesza się flagi przy każdej okazji. Jednak zwyczajem, który najbardziej mi się podobał jest tańczenie Sardany. Sardana jest narodowym tańcem katalońskim, przypominającym trochę grecką Zorbę. Sardanę również tańczy się w kole, trzymając się za ręce. Tańczy się ją na ulicach i placach. W mieście Pineda de Mar, w którym byłam Sardanę tańczyło się w sobotę wieczorem, ale wiem, że np. w Calelli Sardanę tańczy się w niedzielę. Jednak nie w tym rzecz kiedy się ją tańczy, ale jak.

Tak jak wspominałam, Katalończycy tańczą Sardanę na placach i ulicach, w kole, trzymając ją się za ręce. W ten sposób Katalończycy pokazują swoją jedność etniczną. Podkreślają, że są „braćmi”. Jednak do Sardany może przyłączyć się każdy. Nie koniecznie trzeba być Katalończykiem. I to jest właśnie istota tego tańca. Z jednej strony podkreślenie odrębności, patriotyzmu, a z drugiej otwartość i przyjaźń. Każdy kto chcę przyłączyć się do tego ważnego dla Katalończyków wydarzenia ma prawo to zrobić i stanąć razem z nimi w jednym kole. I to jest właśnie patriotyzm. Takiego patriotyzmu chciałabym w Polsce.  I do nauki właśnie takiego patriotyzmu Państwa zachęcam, tym bardziej, że pewnie w większości szkół na konferencjach czerwcowych odczytano list kuratorium do nauczycieli, w którym już nam przykazano, że w przyszłym roku szkolnym mamy w większym stopniu uwzględnić nauczanie o patriotyzmie w programach nauczania. Bardzo proszę, niech to będzie zdrowy patriotyzm, a nie taki, który wybiela historię i uczy nienawiści.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

CommentLuv badge
css.php