„Jak cię widzą, tak cię piszą…”

To stare polskie przysłowie jest, jak każde, ponadczasowe. Bardzo często je słyszałam, jednak nie przypuszczałam, że przyjdzie mi je zestawiać z nauką patriotyzmu. W chwili obecnej przygotowuję się jak większość nauczycieli do nowego roku szkolnego. Mam „z tyłu głowy” list kuratorium z czerwca, w którym to na polecenie jeszcze wtedy Prezydenta Elekta, zwracano nam uwagę, iż powinno się zwiększyć liczbę godzin i przykładać większą dbałość do nauki patriotyzmu w polskiej szkole. Zresztą już kilkakrotnie poruszałam ten problem, starałam się zwrócić uwagę na „zdrowy patriotyzm”, gdyż niestety coraz częściej patriotyzm „uprawiany” przez polskich polityków, przypomina raczej nacjonalizm i ksenofobię. Dziś jednak odniosę się do bardzo praktycznego ujęcia patriotyzmu.

Jak wiemy patriotyzm to umiłowanie własnej ojczyzny i szacunek do niej, okazywany najczęściej poprzez  właściwe traktowanie flagi i symbolów narodowych, dopingowanie drużyn narodowych itp. Jednak patriotyzm to również dawanie świadectwa ojczyźnie poza granicami Polski. I ty już nie jest tak cukierkowo. To co obserwuję na lotniskach, w zagranicznych hotelach raczej nie pokazuje Polaków w dobrym świetle. Bardzo często podczas podróży wstydzę się za obywateli Polski. Ostatnio przeżyłam to na lotnisku w Antalyi. Lot z Katowic do Antalyi, raptem 2,5 godziny. Polacy wsiedli trzeźwi, jednak z wysiadaniem już był problem. To nic. Ich sprawa. Jednak kiedy podczas odbioru bagażu, ci tracący pion panowie, zaczęli w wulgarny i bardzo głośny sposób poganiać obsługę lotniska, czułam się zażenowana, inni pasażerowie również. Czekaliśmy przecież w grupie, ich zachowanie, w pewien sposób dawało świadectwo nam wszystkim. Oczywiście wesołe towarzystwo, nie reagowało na upomnienia. A nam było coraz bardziej wstyd. To tylko przykład. Jednak takich przykładów jest wiele. Nie będę ich wszystkich tutaj przytaczać. Nie o to chodzi. Jednak pamiętajmy, że tak tworzą się  stereotypy. A ja nie chcę być oceniana poza granicami jako ta „z kraju pijaków”. Dlatego uważam, że jest to dobry temat na lekcję o patriotyzmie. Uświadommy młodym ludziom, którzy za chwilę dorosną i będą podróżować, że to  jak się zachowują poza granicami ma wpływ na tworzenie wizerunku wszystkich rodaków. Jest to ważny temat i bardzo na czasie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

CommentLuv badge
css.php