Tolerancja, Madonna i Angielskie Różyczki…

Tolerancja, Madonna i Angielskie Różyczki… – no właśnie, co mają wspólnego? Bardzo, bardzo dużo. Pisząc Madonna mam na myśli słynną piosenkarkę pop i, nie da się ukryć – skandalistkę. Jednak to nie o jej skandalach chciałabym pisać. Nie ukrywam, że Madonna nie jest piosenkarką, którą chętnie słucham, a tym bardziej nie jest dla mnie wzorem kobiety do naśladowania, ale według mnie, zrobiła coś, co należy docenić. A mianowicie, kilka lat temu, kiedy została mamą, napisała 2 książki dla dzieci: Angielskie Różyczki Jabłka Pana Peabody’ego. Obie zostały wydane w Polsce przez wydawnictwo ZNAK. I trzeba przyznać, że są to naprawdę fajne pozycje, jeżeli chodzi o pracę z dzieciakami w młodszych klasach szkoły podstawowej. Obie traktują w bardzo prosty i przystępny sposób o naprawdę istotnych problemach. Jabłka… to książka o tym, jak dużą krzywdę można wyrządzić opowiadając nie sprawdzone rzeczy, swoje domysły i rozpowszechniając plotki. A także pokazuje, jak trudno później taką krzywdę naprawić.

Różyczki… to pozycja o tolerancji i stereotypach. I mimo, iż w całej książce ani razu nie pada słowo stereotyp, to jest to świetny materiał wyjściowy, aby z dzieciakami takie zajęcia poprowadzić. Opowiada o grupie koleżanek z klasy, które oceniają jedną z dziewczynek na podstawie swojego wyobrażenia o niej. Nawet jej trochę zazdroszczą „idealnego życia”. Jednak pewnej nocy, wróżka zabiera dziewczynki do domu koleżanki i… Zakończenia proszę poszukać w książce.

Dodatkowym atutem obu pozycji są ich ilustracje. Książki są bardzo kolorowe i naprawdę ciekawie ilustrowane. Ja kilka lat temu pracowałam na tych pozycjach. Dziś już nie uczę tak małych dzieci, jednak sama dla siebie, chętnie wracam do tych książeczek. I naprawdę gorąco polecam obie pozycje.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

CommentLuv badge
css.php