Swatka – super sprawa na wymianę międzynarodową.

 

 

 

1Swatka to warsztaty realizowane przez Fundację Edukacja dla Demokracji w ramach programu RITA „dziecka” Polsko Amerykańskiej Fundacji Wolności.

Celem programu RITA, jak czytamy na stronie organizatorów jest: „wsparcie demokratycznych i wolnorynkowych przemian w krajach Europy Środkowo-Wschodniej, Kaukazu i Azji Centralnej; przede wszystkim poprzez dzielenie się polskim doświadczeniem w tym zakresie. Istotnym zadaniem Programu jest również udział w kształtowaniu nowych liderów i elit społecznych, intelektualnych i gospodarczych, gotowych i zdolnych do działania na rzecz demokracji, gospodarki rynkowej, oraz społeczeństwa obywatelskiego”*. Jednak dodatkowym atutem RITY jest promowanie współpracy międzynarodowej i dialogu międzykulturowego. I właśnie w tej działalności mieści się Swatka. Jest ona kierowana do nauczycieli ze szkół polskich i ukraińskich. Daje możliwość autentycznej współpracy nauczycieli i szukania szkół partnerskich. I nie na zasadzie szukania „sobie a muzom”, jak wiele innych programów, ale autentycznego spotkania się z partnerami z zagranicy, rozmowy z nimi, prezentacji szkół i w końcu próby napisania wspólnego projektu. Jest to naprawdę super sprawa.

Ja miałam okazję uczestniczyć w Swatce w tym roku. Spotkania nauczycieli zawsze są 2. Jedna grupa polsko-ukraińska spotyka się na Ukrainie, druga w Polsce. Jednak przebieg spotkań jest dla obu grup taki sam. Najpierw nauczyciele się poznają, wymieniają doświadczeniami, opowiadają trochę o sobie, o swoich krajach. Następnie, prezentują swoje szkoły, a także mówią o oczekiwaniach – jakiego partnera poszukują. Kolejny krok, to połączenie nauczycieli w pary. Każdy nauczyciel po prezentacji podaje 3 kandydatury, z którymi szkołami chciałby pracować. W pary łączą prowadzący. Jednak nie jest to obligatoryjne, to połączenie ma służyć dalszej części warsztatów. A mianowicie – pisaniu próbnego projektu. Na zakończenie każdy z uczestników dostaje adresy i kontakty także do innych członków warsztatu. Można później nawiązywać współpracę według własnego uznania, ale fizyczna znajomość przyszłego partnera dużo ułatwia.

Należy również podkreślić, że mimo wszystko, pary połączone podczas warsztatów i projekty tam napisane, bardzo często są tymi faktycznie później realizowanymi. W moim przypadku, tak się stało. Nie wykluczam późniejszej współpracy z inną szkołą partnerską, gdyż wśród nauczycieli z Ukrainy było kilka osób, które realizują podobną tematykę do mojej. Jednocześnie wszyscy byli hiper sympatyczni i „pozytywnie zakręceni”, co jak wiadomo jest cechą kreatywnego nauczyciela.

Dodatkowym bardzo dużym atutem spotkania był dla mnie stworzony projekt z moim partnerem. Właściwie ze Swatki wróciłam z gotowym projektem, który posiadał tytuł, cele, sposoby realizacji, założone efekty, brakowało tylko i wyłącznie budżetu, ponieważ to już trzeba zrobić na miejscu . I oczywiście brakowało granto dawcy. To jedyny minus – podczas Swatki można nauczyć się pisać projekty, można znaleźć partnera, można zapoznać się z możliwością ubiegania się o granty, ale nie można pozyskać granto dawcy. Jednak taki minus, to nie minus.

Naprawdę polecam tej projekt. Jest warty zachodu. I przede wszystkim podczas 4 dni spędzonych z innymi nauczycielami zdobywa się nie tylko partnerów do współpracy, ale i przyjaciół. Podczas warsztatów panuje naprawdę fajna, przyjacielska atmosfera. Jednocześnie jest to bardzo dobry grunt do wymiany doświadczeń, a także do integracji międzykulturowej nawet dla nas nauczycieli, gdyż niestety nadal pomiędzy naszymi narodami są sprawy budzące głębokie emocje i rany. I to właśnie my najpierw musimy je uporządkować, aby później móc przełożyć to na grunt nauczania młodych ludzi.

Nabór do następnej Swatki najprawdopodobniej rozpocznie się znowu w okolicach lutego/marca 2016, a spotkania nauczycieli – pierwsza grupa we Lwowie w czerwcu i druga w Warszawie w sierpniu.

Szczegółowych informacji i aktualności należy szukać na stronie:

http://rita.edudemo.org.pl/

2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15

2 Komentarzy

 • 29 września 2015 - 16:24 | Permalink

  Dziękujemy za relację z organizowanych przez naszą Fundację warsztatów dla nauczycieli Swatka! Zależy nam na dotarciu do jeszcze szerszego grona zaangażowanych nauczycieli, zainteresowanych nawiązaniem współpracy z Ukrainą i przekonany o wartości współpracy międzynarodowej dla swoich uczniów. Kolejny nabór na warsztaty ogłosimy prawdopodobnie w marcu 2016; zachęcam do śledzenia zakładki Nowości na stronie rita.edudemo.org.pl oraz naszego facebooka: https://www.facebook.com/FundacjaEdukacjadlaDemokracji?fref=ts

 • zcofalkagmail.com
  30 września 2015 - 17:23 | Permalink

  Nie ma za co Natalia. Ja naprawdę uważam, że te warsztaty są godne polecenia. Ja przyjechałam z nich z gotowym projektem, partnerem, gotowym do pracy i tylko teraz szukam granto dawcy.
  zcofalkagmail.com ostatnio opublikował…Otwieramy Szkołę z Klasą 2.0!My Profile

 • Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


  *

  Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

  CommentLuv badge
  css.php