„My, Naród Polski – wszyscy obywatele Rzeczpospolitej…”

„My, Naród Polski – wszyscy obywatele Rzeczpospolitej…”

W niedzielę, 18. października, na lokalnym festynie w Krapkowicach w województwie opolskim, Bartłomiej Morawski, kandydat PiS do Sejmu, przerwał występ duetu nastolatków z miejscowego oddziału Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Niemców na Śląsku Opolskim, śpiewających piosenki po niemiecku, domagając się, by śpiewali po polsku, bo „tu jest Polska i on sobie tego nie życzy” (http://www.tvp.info/22246082/zaczal-sie-wydzierac-ze-nie-zyczy-sobie-spiewania-po-niemiecku-kandydat-pis-interweniowal-na-festynie).

Zarząd TSKN – słusznie – wydał oświadczenie, w którym stwierdził, że „Incydent ten pokazał w sposób jednoznaczny, że prawa kulturowe i językowe mniejszości, które są chronione w Polsce nie tylko Konstytucją czy Ustawą o mniejszościach, ale również ratyfikowanymi przez Polskę Europejską Konwencją o ochronie praw mniejszości i Europejską Kartą języków mniejszościowych i regionalnych, nie chronią nas przed niebezpieczeństwami populistycznej polityki”.

Pan Morawski nie życzy sobie zatem, by śpiewano po niemiecku. Ja zaś życzę sobie żyć w państwie i społeczeństwie, gdzie „Tu jest Polska” nie brzmi jak zakaz, nakaz, czy napomnienie, i gdzie grupa większościowa rozumie, że grupy mniejszościowe nie działają i nie chcą działać na jej szkodę, ale tworzą wartość dodaną do ogólnego bogactwa społeczeństwa. Śpiewanie jest bowiem za i dla, a nie przeciw – za rozwojem i dla rozwoju kultury własnej grupy mniejszościowej, a przez to i ogólnopolskiej, a nie przeciw grupie większościowej; narzucanie w tym przypadku przez pana Morawskiego perspektywy konfrontacyjnej świadczy źle o jego własnych uprzedzeniach i/lub kompleksach, a nie o członkach mniejszości niemieckiej.

Życzę sobie społeczeństwa, którego grupa większościowa rozumie, że stwarzanie grupom mniejszościowym warunku rozwoju własnej mniejszościowej kultury i tożsamości czyni ich szczęśliwymi i lojalnymi obywatelami Rzeczpospolitej – ogólnokrajowego „Narodu Polskiego”. Utrudnianie grupom mniejszościowym udziału w rozwoju swej mniejszościowej kultury, będące wynikiem chęci rzekomej „obrony” kultury grupy większościowej, nie jest postawą patriotyczną, lecz nacjonalistyczną, bo patrioty nie boli, lecz cieszy radość innych; bo rozumie on, że owa radość nie jest przeciw niemu; bo pojmuje, że grupy mniejszościowe nie odrzucają kultury grupy większościowej, bo siłą rzeczy i tak w niej uczestniczą i ją współtworzą.

Podejrzewam, że panu Morawskiego zależy na możliwości rozwoju kultury polskojęzycznej wśród polskich obywateli Ukrainy, Białorusi, Litwy czy Czech. I pewnie zabolałoby go zachowanie członka większościowych społeczeństw tych krajów, analogiczne do jego postawy z niedzieli, a wymierzone w polską grupę mniejszościową. I słusznie. Dla porównania tylko uświadomię panu Morawskiemu, że na Zaolziu – czeskiej części Śląska Cieszyńskiego – działają od lat mniejszościowe zespoły muzyczne, taneczne, teatralne. Organizują festyny, na których śpiewają tylko po polsku i nikt z Czechów nie czuje się urażony ani zagrożony (zresztą Czesi licznie w nich uczestniczą), bo one nie są przeciw nim, ale dla nich – dla większego bogactwa ich czeskiej ojczyzny, wspólnej dla grup większościowych i mniejszościowych.

Preambuła Konstytucji Rzeczpospolitej Polskiej definiuje naród polski jako wszystkich obywateli Rzeczpospolitej. Pan Morawski niestety pojmuje polski naród znacznie węziej. Tylko jakim prawem?

Jeden komentarz

 • mmpogpoczta.onet.pl
  22 października 2015 - 10:07 | Permalink

  Pan Morawski dał popis wyjątkowej ignorancji, podlanej populistyczno-wyborczym sosem. Mam nadzieję, że tak jak on nie życzy sobie słyszeć niemieckich piosenek, tak wyborcy nie zażyczą sobie oglądać go w sejmowych ławach.

 • Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


  *

  Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

  CommentLuv badge
  css.php