,,Chodź pomaluj mój świat”

,,Więc chodź, pomaluj mój świat
Na żółto i na niebiesko,
Niech na niebie stanie tęcza
Malowana twoją kredką.

Więc chodź, pomaluj mi życie,
Niech świat mój się zarumieni,
Niech mi zalśni w pełnym słońcu,
Kolorami całej ziemi.”

Świat oszalał na punkcie kolorowanek…dla dorosłych.Na Amazonie są to najlepiej sprzedające się książki ostatnich miesięcy. Kolorują dorośli,całe rodziny,niektórzy umieszczają swoje prace na Facebooku,chwaląc się niezwykłym doborem kolorów i oryginalnością odcieni.W Empiku możemy znaleźć około trzydziestu różnych kolorowanek dla dorosłych: ,,Antystresowe kreatywne kolorowanie.Piękne ogrody”, ,,Antystresowa kolorowanka dla dorosłych.Secesja”, Mindfulness. Kreatywne kolorowanie mindfulness dla dorosłych. Wzory geometryczne”.Możemy kolorować zwierzęta,rośliny,ptaki lub wzory abstrakcyjne.Dlaczego kolorowanie stało się tak popularne? Pędzimy,gonimy,dotrzymujemy terminów,realizujemy kolejne umowy,zobowiązania ustne i pisemne,a przecież trzeba się zatrzymać.Kolorowanki pozwalają się wyciszyć,bowiem rysowanie ma odprężającą moc.Skupiamy się na detalu,na kolorze,naszą zaletą staje się…uważność,której nam brakuje w codziennym życiu.Kolorowanki przypominają nam dzieciństwo,kiedy odczuwaliśmy beztroskę i radość.
Tego typu książki to stosunkowo nowa kategoria na wydawniczej półce. Kolorowanką, która rozpoczęła tę modę na świecie był „Tajemny ogród” Johanny Basford (w Polsce wydany przez Naszą Księgarnię w 2015 roku). Artystka stworzyła go w 2011 roku. Nie była to pierwsza kolorowanka dla dorosłych w historii – te tworzono już kilkadziesiąt lat temu. Jednak dopiero „Tajemny ogród” sprawił, że trend stał się naprawdę modny i lubiany. Kolorowanki opanowały rynek w 2012 roku. Wtedy brytyjskie Michael O’Mara Books, opublikowało ,,The Creative Colouring Book for Grown-ups” i się zaczęło. „Uwolnij wewnętrznego artystę i odstresuj się, kolorując i personalizując te piękne, egzotyczne wzory” – w taki sposób zareklamowano prostą ideę, którą podchwyciło setki Brytyjczyków.
Naukowo udowodniono, że kolorowanki dla dorosłych świetnie sprawdzają się w terapii zaburzeń psychicznych – chorzy na depresję relaksują się podczas tej pozornie dziecinnej czynności. Wypełnianie obrysów kolorami pomaga również zwalczać bezsenność, w prosty sposób uwalniając głowę z natłoku myśli. Nawet, jeśli nie borykamy się z takimi problemami, wszyscy potrzebujemy wyciszenia.Poza tym odrywają nas od komputera,przy którym spędzamy wiele godzin w pracy a często zasiadamy do niego znowu,po pracy.Zastanawiałam się,jak kolorowanki wykorzystać w edukacji?Oprócz niewątpliwie aspektów wychowawczych,myślę,że wykorzystam książkę ,,Secesja” przy wprowadzaniu trendów artystycznych na początku XIX wieku.Sądzę,że licealista obserwując skomplikowane wzory,zapamięta cechy nurty,ponieważ praca będzie jego własna,spersonalizowana,a gdy wkładamy w coś wiele energii,wtedy to wtedy to zapamiętujemy. Na fali popularności kolorowanek dla dorosłych powstały zupełnie nowe terminy: „zentangle” (znane też jako „zendoodle”) oraz „zendala”. Ten pierwszy odnosi się do znanych obiektów, na przykład zwierząt, które są wypełnione geometrycznymi wzorami. Zendala to z kolei okrągła mandala wypełniona geometrycznymi wzorami. Od klasycznej mandali odróżnia ją to, że wcale nie musi być symetryczna. Zendale często wyglądają jak okrągłe witraże, w których znajdują się jakieś obiekty – na przykład drzewa czy kwiaty.Kolorowanki dla dorosłych poprawiają humor,zachęcajmy więc do tej aktywności również naszych uczniów. Jest to przecież działanie bez ocen,tak zwana ,,chwila dla siebie”.Może warto spróbować?Ja spróbowałam,żeby o tym napisać… i naprawdę to działa,po około 30 minutach organizm wycisza się,a ręka pracuje jakby automatycznie,ale jednocześnie ogarnął mnie błogi stan relaksu.To naprawdę działa!
(Na zdjęciu moja pierwsza,ale zapewne nie ostatnia praca:)
IMAG3696_1

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

CommentLuv badge
css.php