Hijarbie czyli nowa muzułmańska Barbie

Rodzice coraz częściej zastanawiają się, jakimi zabawkami bawią się ich dzieci. Pewien czas temu pisałam o lalkach, które nie mają wyglądu idealnej modelki, tak jak znana Barbie firmy Mattel,tylko przypominają zwyczajną dziewczynkę. Dziewczynkę,która ma piegi, problemy z cerą,rzadkie włosy i nosi zwyczajne ubrania.Teraz na Instagramie znalazłam ciekawe zdjęcia Hijarbie czyli muzułmańskiej piękności.Autorką projektu jest 24-letnia nigeryjska studentka medycyny Haneefa Adam,która ostatnio zrobiła w sieci furorę, ale jej projekty wywołały szereg pytań i kontrowersji. No bo jak można ubrać lalkę w muzułmański hidżab? Okazuje się, że można,a pomysł zyskał wielu zwolenników, którzy niekoniecznie sami są muzułmanami.Dziewczyną zainteresowały się światowe media: CNN i Daily Mail.Haneefa Adam zaprojektowała różne stroje,łączące tradycję z nowoczesnością.Każda lalka jest ubrana w hidżab podkreślający jej przynależność do kultury islamu.Obserwatorów na Instagramie przybywa, wielu chętnych chce lalki kupić. Oczywiście ten projekt wywołał też niestety falę hejtu,iż islam ,,chce władać duszami dziewcząt już od najmłodszych lat” albo że ,,chce zdominować kulturę Zachodu”. Moim zdaniem, projekt jest krokiem w stronę różnorodności, chętnie zobaczyłabym inne lalki: Żydówki, buddystki, przedstawicielki mało znanych wierzeń afrykańskich. Haneefa ,,rzuciła wyzwanie” firmie Mattel produkującej Barbie, która dopiero teraz zastanawia się nad zmianami w produkcji lalek, ale żadne kroki nie zostały podjęte. Przeszkadza mi trochę, że Hijarbie jest tak idealna. Wolałabym zobaczyć zwyczajną muzułmańską dziewczynkę, a nie damę w pastelowym różu ze starannie dobranymi dodatkami i idealnie dopasowanym kolorystycznie hidżabem. Haneefa myśli też o poszerzeniu swojej oferty o inne kultury i inne religie. Nie słucha przeciwników,którzy zarzucają dziewczynie promowaniu hidżabu jako symbolu ucisku i poddaństwa kobiet, a nie jako elementu kulturowego. O hidżabie powiedziała w jednym z wywiadów:,,Myślę, że to świetny sposób, by nadać muzułmanom pewną rozumianą przez świat tożsamość”
Jej profil śledzi ponad 20 tysięcy osób z całego świata.Haneefa stawia na różnorodność,dlatego bardzo jej kibicuję: ,,Nie mogłam znaleźć w Nigerii lalek o różnych kolorach skóry, musiałam je zamawiać z zagranicy – mówi autorka projektu. – Chciałabym ubrać czarnoskórą lalkę” – dodaje.

Jeden_z_projektow_Hijarbie_-_muzulmanskiej_Barbie_mat
30E1329

h
Źródło zdjęć:Instagram

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

CommentLuv badge
css.php