Po raz kolejny ruszył nabór na warsztaty dla nauczycieli z Polski i z Ukrainy, chcących nawiązać współpracę międzynarodową „Swatka”. O samym projekcie pisałam, już jakiś czas temu więc nie będę się dużo rozpisywać. W ramach przypomnienia wspomnę jedynie, że jest to projekt organizowany przez 2 instytucje partnerskie - Fundację Edukacja dla Demokracji z Warszawy oraz Laboratorium Edukacji Obywatelskiej „Poszuk” ze Lwowa.
Same warsztaty odbywają się w 2 miejscach – zazwyczaj w czerwcu na Ukrainie dla 1 grupy uczestników i pod koniec sierpnia w Warszawie dla drugiej grupy. Jednak obie grupy, to grupy międzynarodowe, polsko-ukraińskie. Chociaż nie wiem jak to będzie wyglądało tym razem, ponieważ na stronie projektu doczytałam tylko o jednym spotkaniu – w Warszawie w czerwcu.
Spotkanie nauczycieli i przepracowane godziny na zajęciach mają służyć i przede wszystkim ułatwić, nawiązanie współpracy międzynarodowej. I pod tym względem warsztaty są naprawdę rewelacyjne. Podczas tych kilku dni każdy z nauczycieli ma okazję podszkolić się z wiedzy teoretycznej dotyczącej organizacji międzynarodowej wymiany młodzieży, ale co ważniejsze, ma możliwość poznania partnerów z kraju sąsiedniego. Jednak to nie wszystko. Każda szkoła prezentuje swoje osiągnięcia i mocne strony, ale także zgłasza jakimi obszarami i tematami współpracy byłaby zainteresowana. Na tej podstawie już podczas zajęć, wszyscy uczestnicy zostają dobrani w pary i pracują nad projektem. Oczywiście później nie trzeba koniecznie współpracować z tą samą szkołą, ponieważ otrzymuje się kontakty do wszystkich, ale ponieważ z warsztatów wyjeżdża się z gotowym projektem, raczej pary utrzymują się na dłużej. Projekty, które powstają podczas zajęć, są dobrym materiałem, skonsultowanym z praktykami z NGO oraz resztą grupy. Po powrocie do domu wystarczy je tylko „do pieścić” i znaleźć odpowiedni konkurs granatowy, pod który dopracuje się budżet. To naprawdę rewelacyjna sprawa. Gorąco polecam. Sama byłam uczestniczką zeszłorocznej edycji i teraz szukamy tylko ze szkołą partnerską możliwości sfinansowania naszego projektu.
Szczegółowe informacje o obecnej edycji można znaleźć na stronie projektu: http://programrita.org/swatka/.
Nabór trwa jeszcze do 10 maja!