Pastisz czyli dzieła sztuki w nowej odsłonie

Pastisz (z francuskiego pastiche – „utwór naśladowany”)to kompilacyjne dzieło sztuki świadomie naśladujące styl jakiegoś twórcy, epoki, szkoły, ale niemające cech fałszerstwa.
Pastisz jest zbliżony do parodii,nie zmierza jednak do karykaturowania czy wyjaskrawiania cech pierwowzoru, ale do uwyraźnienia jego rysów charakterystycznych. Dlaczego o tym piszę i podaje tą definicję? Ponieważ uważam, że jest to świetna metoda, którą sama niedawno wykorzystałam, przygotowując grupę młodzieży na Dni Otwarte liceum, w którym pracuję. Najpierw trzeba było wybrać obrazy. Zdecydowaliśmy, że będą to dzieła malarstwa europejskiego od XV do XIX wieku. Każdy z uczniów wybrał ulubioną pracę i opracowywał koncepcję. Pojawiły się takie nazwiska jak: Caravaggio, Winterhalter( nawet dwukrotnie),Georges de la Tour, Vermeer czy Jan van Eyck. Wypożyczyliśmy stroje z Teatru Dramatycznego im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku i czekaliśmy na gości czyli gimnazjalistów a być może w przyszłości uczniów naszej szkoły. W oczekiwaniu …rozmawialiśmy: o koncepcji, malarstwie a czasem epoce. Okazuje się, że młodzi ludzie dużo się nauczyli, samodzielnie poszukując informacji i docierając do różnych źródeł. Zrealizowali zatem hasło, które w reformowanej ciągle szkole teraz będzie jednym z priorytetów: ,,samokształcenie”. Pomyślałam,dlaczego tej metody nie wykorzystać w edukacji równościowej. Jest przecież tyle dzieł sztuki, które pasowałyby do realizacji tematu, np. o prawach człowieka. Niech wcielą się w postać z grafitti Banksy’ego czy z obrazu Giorgione ,,La Vecchia”,który przedstawia starszą kobietę niepogodzoną z upływem czasu. Może to być postać z obrazu Luciana Freuda ,,Matka malarza”,gdy będziemy realizować tematy ageizmu. Zresztą,ilu nauczycieli-tyle pomysłów. Możemy tą metodę wykorzystać podczas lekcji (co będzie dosyć pracochłonne i czasochłonne),bo uczniowie muszą się przygotować. Możemy wykorzystać ją podczas realizacji projektów, co bardzo polecam. Zatem PASTISZ na START!

laura1

IMG_0269julkaIMG_0267gruppa

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

CommentLuv badge
css.php