CZTERY STRONY WARSZAWY

Tutaj dowiecie się więcej na temat projektu „Cztery strony Warszawy. Młodzi przewodnicy po wielokulturowej stolicy”, w którym młodzież poznaje wielokulturowe tradycje swojego miasta i pełni rolę przewodników po świątyniach czterech wyznań: protestanckim, żydowskim, islamskim i prawosławnym.

 Już za kilka tygodni, na początku września, uczniowie z czterech szkół wezmą udział w warsztatach z naszymi animatorami. Od września do grudnia na blogu relacjonować będziemy kolejne zdarzenia w programie, informować o zbliżających się akcjach, podrzucać ciekawe pomysły. Tutaj znajdziecie też bazę materiałów pomocniczych do programu.

********************************************************************

Otwarto nowy meczet w Warszawie

Od kilku dni działa już Ośrodek Kultury Muzułmańskiej na Ochocie. Znalazł się w nim meczet (pierwszy znajduje się przy ulicy Wiertniczej), sala wykładowa oraz sklep z orientalnymi towarami. W planach jest także otwarcie małego muzeum z salą ekspozycyjną.

Najwięcej osób, około 150,  odwiedza meczet w piątki – to święty dzień w kulturze islamskiej. Zaraz po okresie postnym, jakim jest ramadan, rozpoczną się zajęcia z języka arabskiego, kultury arabskiej i wspólne czytanie Koranu.

Więcej informacji oraz zdjęcia nowej świątyni znajdziecie pod tym linkiem.

********************************************************************

Warszawa miastem wielu kultur

Gorąco polecamy Wam bardzo ciekawą publikację Warszawa wielu kultur przygotowaną przez Fundację Cultus.
Fundacja Cultus już od 7 lat realizuje projekty o tematyce historycznej. Wydali już kilka bezpłatnych publikacji o tematyce varsavianistycznej, a także organizowali spacery, prezentacje i spotkania dotyczące historii Warszawy.
My chcielibyśmy przedstawić Wam publikację Warszawa wielu kultur, które pokazuje, że stolica od lat była miastem, w którym mieszali się obywatele wielu narodów.

Publikację można ściągnąć w wersji PDF.

Wszystkie informacje pochodzą ze strony Fundacji Cultus

********************************************************************

Wierzę (lub nie wierzę), nie dyskryminuję!

coexistPolecamy Wam bardzo ciekawy blog o tematyce religijnej. Nie znajdziecie tu jednak  ”suchych” informacji. Autor porusza wiele tematów, poruszających problemy społeczne. Blog zwraca uwagę przede wszystkim na równość. Możemy wierzyć w co chcemy, możemy nie wierzyć lub wątpić. Bez względu na naszą wiarę, poglądy, orientację seksualną czy wygląd należy nam się równe traktowanie. I o tym własnie pisze Krzysztof Łoś – autor bloga. Znajdziecie tu wiadomości ze świata a także komentarze do nich.

Krzysztof Łoś jest edukatorem, trenerem antydyskryminacyjnym, działaczem społecznym, członkiem Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego.

Bloga możecie odwiedzać tutaj.

********************************************************************

Organizacja Dnia Otwartego – poradnik

Głównym zadaniem uczniów biorących udział w projekcie jest przeprowadzenie Dni Otwartych w świątyniach. Będzie to świetna okazja, żeby pokazać warszawiakom wielokulturowość i różnorodność ich miasta. Grupy czekają spore wyzwania, ponieważ do roli przewodnika trzeba się dobrze przygotować. Aby ułatwić to zadanie, prezentujemy Wam poradnik, który pozwoli dowiedzieć się, na czym polega praca przewodnika.

Poradnik do przejrzenia i pobrania tutaj.

********************************************************************

Poznajcie szkoły, które wezmą udział w tegorocznej edycji programu Cztery Strony Warszawy!

nabór

Gimnazjum nr 3 im. Marszałka Józefa Piłsudskiego zajmie się judaizmem. Gimnazjum nr 16 STO odwiedzi meczet przy ulicy Wiertniczej. Gimnazjum nr 16 z Oddziałami Integracyjnymi im. Obrońców Barykady Września pozna bliżej religię protestancka, natomiast XIX Liceum Ogólnokształcące im. Powstańców Warszawy zorganizują Dni Otwarte w cerkwi im. Nożyków.

********************************************************************

Warszawę cechuje przede wszystkim różnorodność. Wiele jest odmian tej różnorodności: od  etnicznej, po kulturową, religijną, światopoglądową… Przez setki lat to miasto zamieszkiwali przedstawiciele wielu narodów. Jednak zwłaszcza czasy wojenne i powojenne nie pozwoliły na dalszy rozwój wielokulturowości stolicy. Dziś, mimo tego, że realia są zupełnie inne, nadal istnieją w Warszawie liczne grupy osób o innym wyznaniu. Każda z tych grup ma ciekawą kulturę, historię, obyczaje, które warto poznać.

czterystr Do naszego programu „Cztery strony Warszawy. Młodzi przewodnicy po wielokulturowej stolicy” zostały wybrane cztery zespoły uczniowskie  z warszawskich szkół. Zadaniem każdego zespołu będzie poznanie jednej z czterech grup wyznaniowych – jej historii, tradycji oraz obiektu sakralnego.  Uczniowie będą współpracowali z przedstawicielami każdego z wyznań, animatorami oraz przewodnikami. Z ich pomocą młodzież pod opieką nauczyciela przygotuje projekt o jednej religii i jej  obiekcie sakralnym. Następnie zorganizuje dzień otwarty w świątyni, gdzie uczniowie wcielą się w rolę przewodników. Uczestnicy będą oprowadzać zainteresowanych warszawiaków, udzielać niezbędnych informacji, odpowiadać na pytania oraz rozdawać materiały (w postaci mini-przewodników), które stworzyli podczas projektu. Wszystkie swoje działania będą relacjonować na bieżąco tutaj,  na blogu programowym. Będzie to wspaniała lekcja tolerancji oraz zwrócenie uwagi na to, że żyjemy w barwnym, wielokulturowym świecie. Zarówno uczestnicy projektu, jak i wszyscy, którzy odwiedzą świątynie podczas dni otwartych, będą mogli poznać inne kultury, religie, tradycje, święta i dowiedzieć się czegoś nowego!

 

autorka: Karolina Śliwińska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

CommentLuv badge
css.php