O AUTORKACH I AUTORACH

 

Marzanna Pogorzelska – do niedawna nauczycielka języka angielskiego i opiekunka Szkolnej Grupy Amnesty International w liceum w Kędzierzynie-Koźlu Obecnie pracuje na Uniwersytecie Opolskim w Instytucie Nauk Pedagogicznych, a jej zainteresowania naukowe dotyczą pedagogiki międzykulturowej, krytycznej i gender. Polska laureatka Nagrody im. I. Sendlerowej „Za naprawianie świata” w 2010 roku oraz Europejskiej Nagrody Tolerancji.

 

Anna Janina Kloza –  wicedyrektorka VI Liceum Ogólnokształcące im. Króla  Zygmunta  Augusta  w  Białymstoku. Ukończyła  wiele międzynarodowych szkół i  kursów, dzięki którym zdobywała wiedzę na temat dziedzictwa żydowskiego i Holocaustu. Autorka  wielu  artykułów  o  dialogu  międzykulturowym, publikacji  i  scenariuszy  zajęć  dydaktycznych  dla  nauczycieli i projektów edukacyjnych. Współpracuje z Żydowskim Instytutem Historycznym. Ambasadorka  Muzeum  Historii  Żydów  Polskich  na województwo podlaskie. Od 2014 wiceprezeska Fundacji Uniwersytetu w Białymstoku.

 

Zofia Cofałka – nauczycielka w gimnazjum nr 2 im. Jana Pawła II w Chorzowie, związana z Polską Akcją Humantarną, z którą przeprowadziła projekt „Szkoła Humanitarna” w ramach którego realizowała działania: „Nie czekaj na ducha, bądź lepszy od Scroge’a – akcję świadomościową związaną z obchodami Dnia Walki z Ubóstwem,”Tydzień Praw Człowieka”, „Tydzień Praw Kobiet”, oraz „Krainę serca i równości” – sytuacyjną grę terenową kończącą projekt. Promowała w szkole komiksy „Maus” i „Epizody z Auschwitz”. Zorganizowała Szkolny Maraton pisania Listów o uwolnienie Więźnia Sumienia we współpracy z Amnesty International.

 

Adam Musiał – nauczyciel języka angielskiego i wiedzy o kulturze w III Społecznym Liceum Ogólnokształcącym i Społecznym Gimnazjum nr 7 (ZSO STO) w Krakowie. Przewodnik miejski po Krakowie oraz przewodnik po Auschwitz-Birkenau. Edukuje o historii i kulturze żydowskich krakowian i żydowskich Polaków, w tym o Holokauście. Tłumacz z języka angielskiego (m. in. Rebecca Kobrin, „Żydowski Białystok i jego diaspora”, teksty w Paweł Śpiewak (red.), „Teologia i filozofia żydowska wobec Holocaustu”, „Sugar Man”). Współpracuje z Yad Vashem.

 

Jakub Niewiński – nauczyciel języka polskiego, etyki i wychowania do życia w rodzinie w Szkole Podstawowej nr 1 im. Karola Marcinkowskiego w Murowanej Goślinie oraz Szkole Podstawowej nr 67 im. Jacka Kuronia w Poznaniu. Jest edukatorem z zakresu wielokulturowości, praw człowieka, edukacji włączającej oraz Holokaustu, prezesem Komitetu Partnerskiego Ziemi Goślińskiej, absolwentem Programu Liderzy PAFW Polsko- Amerykańskiej Fundacji Wolności oraz Szkoły Liderów Społeczeństwa Obywatelskiego. Uczestniczył w Letniej Szkole Nauczania o Holokauście organizowanej przez Centrum Badań Holocaustu UJ, międzynarodowym szkoleniu: „Auschwitz- Remembering for the Future. Holocaust education at the authentic memorial site”, Międzynarodowej Szkole Nauczania o Holokauście w Yad Vashem, programie edukacyjnym Summer Institute for Teachers na Columbia University w Nowym Jorku oraz w szkoleniach w Domu Konferencji w Wannsee w Berlinie oraz Memorial de la Shoah w Paryżu. Ukończył studia podyplomowe w Oświęcimiu Totalitaryzm-Nazizm-Auschwitz oraz szkołę trenerską „Weź kurs na Wielokulturowość” realizowaną przez Helsińską Fundację Praw Człowieka. Jest także liderem Koła Wielokulturowego, którego członkami są i razem z młodzieżą realizuje wiele projektów międzykulturowych z młodymi ludźmi z Izraela, Gruzji, Armenii, Malty i Litwy.  Był mentorem w szkoleniu e-coachingowym Szkoły Tolerancji w programie Liderzy i Liderki Tolerancji oraz opracowywał materiały edukacyjne w programie „Rozmawiajmy o uchodźcach”. Współpracuje z Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, Forum Dialogu oraz Centrum Edukacji Obywatelskiej. Publikuje w lokalnej prasie – „Goślińskim Biuletynie Mieszkańców” (wcześniej w „Magazynie Goślińskim” oraz „Obywatelu”). Otrzymał Nagrodę im. Ireny Sendlerowej „Za naprawianie świata” oraz zwyciężył w II edycji Konkursu im. Joanny Kubiak „Nauczyciel Mediator”.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

CommentLuv badge
css.php