Co po zakończeniu projektu?

Zakończyliśmy już program „Dobrzy ludzie w czasach zła”, wielu z Was doprowadziło też do końca swoje projekty. Zachęcamy Was jednak, byście nadal korzystali z przygotowanych przez nas materiałów: propozycji zajęć, poradników i artykułów. Część z nich jest ściśle związana z tematyką Holocaustu, inne mogą być punktem wyjścia do dyskusji o wartościach i postawach, jeszcze inne czytaj dalej »

Debata

W naszej szkole w dniu 20.XII.2012r.w ramach Festiwalu Nauki odbyła się debata na temat J.Korczaka.I.Sendlerowej i J.Karskiego.Uczestnicy debaty dyskutowali na                        temat życiowych postaw tych postaci, a także mieli okazję pokazać na mapach                  historycznych miejsca, w których żyli. Zespół Szkół im.J.Tuwima w Bielsku-Białej 

Rzecz o Irenie Sendlerowej

W kończącm się roku zapraszamy Was do przeczytania scenariusza ćwiczenia o Irenie Sendlerowej, które wykorzystać możecie (pewnie już w nowym roku kalendarzowym) na lekcjach WOS, polskiego czy na godzinie wychowawczej.Scenariusz jest dostępny na naszej stronie internetowej, TUTAJ. Autorką ćwiczenia jest Małgorzata Rusiłowicz, laureatka nagrody im. Ireny Sendlerowej, a przy tym moderatorka naszego bloga.   Małgorzata czytaj dalej »

O nas – kim jesteśmy i co planujemy zrobic w projekcie

Interesujemy się kulturą żydowską od jakiegoś czasu. W ubiegłym roku zgłębialiśmy biografię Edyty Stein, od roku patronki naszej szkoły. Były lekcje historii, prezentacje o żydowskich świętach i tradycjach, wyjazdy do Lublińca i Wrocławia (m.in. wizyta na cmentarzu przy ul. Ślężnej i w synagodze). Jesteśmy szkołą katolicką, a postać Edyty Stein łączy w sobie dwie tradycje czytaj dalej »

Sam na sam z Bogiem

Przy okazji weekendu polecam Państwu wyjątkową książkę Korczaka, noszącą tajemniczy tytuł i podtytuł: „Sam na sam z Bogiem. Modlitwy tych, którzy się nie modlą”. Wydana została po raz pierwszy w 1922, czyli w dwa lata po śmierci matki Korczaka. W przedmowie do kolejnego wydania (z 2005 roku) ksiądz Jan Twardowski napisał, że „są to modlitwy czytaj dalej »

Zobaczcie, czy wystawa o Karskim przyjedzie do Was

„Jan Karski. Człowiek wolności” – to tytuł wystawy, którą od 10 grudnia można oglądać na Krakowskim Przedmieściu w pobliżu Uniwersytetu Warszawskiego. Wystawa została przygotowana przez Muzeum Historii Polski  Ekspozycja to 22 tablice, na których przedstawiono biografię Jana Karskiego w kolejności chronologicznej – od lat młodości spędzonych w Łodzi, poprzez studia i czas wojny oraz pierwsze czytaj dalej »

Stefania Wilczyńska

W tygodniach kończących obchody Roku Korczaka powracamy do postaci Stefanii Wilczyńskiej – naczelnej wychowawczyni Domu Sierot na Krochmalnej.

Czy nierozumną miłością można katować dzieci?

Zapraszam Państwa do lektury tekstu krytycznie odnoszącego się do obchodów Roku Janusza Korczaka. Autorka tekstu – Anna Cieplak – pisze, powołując się na tekst Korczaka – „Nierozumną miłością można katować dziecko”. Stawia tym samym tezę, że zamiast dyskusji o dorobku Korczaka przyjęto banalną formę oswajania się z cytatami wyjętymi z kontekstu. Autorka w swoim tekście czytaj dalej »

Gazeta szkolna w duchu Korczaka – jak to zrobić?

Przy okazji naszej kampanii zachęcającej do tworzenia gazety szkolnej przez uczniów (zobacz tutaj ), zachęcamy do lektury tekstu Mirka Filiciaka i Piotra Toczyskiego. Autorzy piszą o Korczakowskim „Małym Przeglądzie” jako o nowatorskiej na owe czasy inicjatywie medialnej i pedagogicznej. Zwracają uwagę na funkcje gazety pisanej przez dzieci (i dla dzieci): przygotowanie do uczestnictwa w życiu czytaj dalej »

„Fotobiografia Janusza Korczaka”

Wczoraj w warszawskim Klubie Księgarza została wręczona nagroda Warszawskiej Premiery Literackiej września. Laureatem został Maciej Sadowski i jego „Fotobiografia Janusza Korczaka”. Piękną laudację wygłosił Józef Hen – jeden z korespondentów „Małego Przeglądu”, zaś fragmenty tekstu przeczytał Wojciech Pszoniak. Formuła fotobiografii, czyli formatu, który na polskim rynku wydawniczym jest w zasadzie nieobecny, zakłada, że życie człowieka czytaj dalej »

css.php