Stefania Wilczyńska

W tygodniach kończących obchody Roku Korczaka powracamy do postaci Stefanii Wilczyńskiej – naczelnej wychowawczyni Domu Sierot na Krochmalnej.

Magdalena Środa – w początkowych tygodniach obchodów Roku Korczaka pisała na łamach Gazety Wyborczej: „Janusz Korczak, którego rok właśnie obchodzimy, zwykł mawiać, że „nie ma dzieci, tylko ludzie”. Ja pozwolę sobie strawestować tę myśl i powiem: „Tam, gdzie są ludzie, najczęściej nie ma kobiet”, lub „Tam, gdzie się mówi o ludziach, najczęściej mówi się o mężczyznach” .

Stefania Wilczyńska pochodziła z bogatej i zasymilowanej rodziny żydowskiej. Odebrała doskonałe wykształcenie za granicą. Stefania od samego początku pracy zawodowej podążała drogą – jakbyśmy to ujęli dzisiejszymi słowami – działaczki i społeczniczki. Tuż po rozpoczęciu przez nią pracy zawodowej poznała doktora Henryka Goldszmita. Kiedy zakładał on Dom Sierot, przyjęła jego propozycję współpracy – była odpowiedzialna za organizację struktury placówki. Stefania Wilczyńska nie była tylko wykonawczynią pomysłów Korczaka, miała swój wpływ na program wychowawczy placówki. Była odpowiedzialna była za trud wychowawczy i realizację programu placówki. Dbała także o tworzenie społeczności wychowanków, którzy opuszczali Dom Sierot. W pewnych kwestiach także otwarcie nie zgadzała się z praktyką Korczaka – uznawała, że wrzucanie w wir życia nieprzygotowanych do funkcjonowania w prawdziwym świecie czternastolatków jest niesprawiedliwy. W latach trzydziestych – podobnie jak spora część żydowskiej inteligencji warszawskiej – wyjechała w podróż do Palestyny. Wróciła do Polski kilka miesięcy przed wybuchem II wojny światowej. Do jednej z wychowanek pisała „Moje dzieci są w Warszawie. Tam jest moje miejsce.”

Polecamy materiały o Stefanii Wilczyńskiej
Film „Kochana pani Stefa” opisujący postać naczelnej wychowawczyni Domu Sierot
Notka biograficzna na stronie „Miasto społeczne Warszawa”
Listy do „Małego Przeglądu” z Palestyny

Czekamy na wiadomości od Państwa. Czy prowadzili Państwo z uczniami lekcje, spotkania, warsztaty poświęcone postaci Stefanii Wilczyńskiej? Na co zwracali Państwo uwagę? Co wydało się szczególnie interesujące uczniom?

Iga Kazimierczyk

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

CommentLuv badge
css.php