W tygodniach kończących obchody Roku Korczaka powracamy do postaci Stefanii Wilczyńskiej – naczelnej wychowawczyni Domu Sierot na Krochmalnej.
Magdalena Środa – w początkowych tygodniach obchodów Roku Korczaka pisała na łamach Gazety Wyborczej: „Janusz Korczak, którego rok właśnie obchodzimy, zwykł mawiać, że „nie ma dzieci, tylko ludzie”. Ja pozwolę sobie strawestować tę myśl i powiem: „Tam, gdzie są ludzie, najczęściej nie ma kobiet”, lub „Tam, gdzie się mówi o ludziach, najczęściej mówi się o mężczyznach” .
Stefania Wilczyńska pochodziła z bogatej i zasymilowanej rodziny żydowskiej. Odebrała doskonałe wykształcenie za granicą. Stefania od samego początku pracy zawodowej podążała drogą – jakbyśmy to ujęli dzisiejszymi słowami – działaczki i społeczniczki. Tuż po rozpoczęciu przez nią pracy zawodowej poznała doktora Henryka Goldszmita. Kiedy zakładał on Dom Sierot, przyjęła jego propozycję współpracy – była odpowiedzialna za organizację struktury placówki. Stefania Wilczyńska nie była tylko wykonawczynią pomysłów Korczaka, miała swój wpływ na program wychowawczy placówki. Była odpowiedzialna była za trud wychowawczy i realizację programu placówki. Dbała także o tworzenie społeczności wychowanków, którzy opuszczali Dom Sierot. W pewnych kwestiach także otwarcie nie zgadzała się z praktyką Korczaka – uznawała, że wrzucanie w wir życia nieprzygotowanych do funkcjonowania w prawdziwym świecie czternastolatków jest niesprawiedliwy. W latach trzydziestych – podobnie jak spora część żydowskiej inteligencji warszawskiej – wyjechała w podróż do Palestyny. Wróciła do Polski kilka miesięcy przed wybuchem II wojny światowej. Do jednej z wychowanek pisała „Moje dzieci są w Warszawie. Tam jest moje miejsce.”
Polecamy materiały o Stefanii Wilczyńskiej
Film „Kochana pani Stefa” opisujący postać naczelnej wychowawczyni Domu Sierot
Notka biograficzna na stronie „Miasto społeczne Warszawa”
Listy do „Małego Przeglądu” z Palestyny
Czekamy na wiadomości od Państwa. Czy prowadzili Państwo z uczniami lekcje, spotkania, warsztaty poświęcone postaci Stefanii Wilczyńskiej? Na co zwracali Państwo uwagę? Co wydało się szczególnie interesujące uczniom?
Iga Kazimierczyk